Mısır Püskülü Çayı Faydaları Nelerdir, ZayıflatırMı, Tarifi

Aralık 6, 2017 Bitki Çayları

Mısır Püskülü Çayının Faydaları Nelerdir

Günümüzde artık birçok hastalık ve sorun çok çeşitli bitkileri karışım şeklinde veya çayı yapılarak tüketilme yolu ile fayda sağlamaktadır. Bunlar her ne kadar bilimsel bir tedavi olmasa da bilimsel tedaviye oldukça yardımcı olmaktadır. Bunlardan biriside mısır püskülü çayı yöntemidir. Birçok kişi için oldukça yeni sayılan bu yöntem çok uzun sürelerden beri atalarımız tarafından kullanılan ve sağladığı faydalar bakımından oldukça faydalı olan bir yöntemdir.

Mısır püskülü mısırın uçlarında bulunan saçaklara denmektedir. Ve vücut için hem iyileştirici hem de yardımcı anlamında birçok faydası bulunmaktadır. Ama burada dikkat edilecek nokta hazırlanan çayın iyi oranlarda hazırlanması ve tüketilmesinde dikkat edilmesi gereken kurallara uyulmasıdır. Şu unutulmamalıdır ki herhangi bir olumsuz durumda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Çünkü bu tür bitki çaylarının sağladığı etki bünyeden bünyeye farklılık gösterebilmektedir. Bu mısır püskülü çayının faydalarının yanında aynı zamanda kişinin ilaç kullanması şeklindedir. Hem çayın etkisi hem de ilacın etkisi aynı anda kişide olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Mısır Püskülü Çayı Tarifi

Mısır püskülünün görünüşü ve tadı itibari ile yenilerek tüketilmesi neredeyse imkânsızıdır. Çünkü bu püsküller yutma esnasında kişinin boğazına kaçarak hayati tehlike yaratması kuvvetle muhtemeldir. Bundan dolayı mısır püskülünü tüketmenin en kolay ve yararlı yolu çayının hazırlanarak tüketilmesidir. Bu çay hazırlanırken bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Mısır püskülü çayı tarifi ise şu şekildedir;

Mısırın püsküllerini iyice ayıkladıktan sonra mümkün olduğu kadar küçük parçalar halinde doğrayınız. 1 yemek kaşığı doğranmış mısır püskülü ile bir bardak çay yapılabilmektedir. Yani her bir yemek kaşığı için bir bardak su konulması gerekmektedir. Su kaynamaya başladığı zaman ocağın altını tamamen kapatın ve mısır püsküllerini kaynattığımız suyun içine atıp mısır püskülü özünün iyice suya geçmesini bekleyin. Yaklaşık 20 dakika sonra çayımız içilecek hale gelecektir.

Çok fazla olmamak kaydıyla eğer çayın tadı çok buruk geliyorsa yarım çay kaşığı balı tatlandırmak amacıyla kullanabilirsiniz. Genel olarak önerilen günde 3 bardak civarı tüketilmesidir. Ama herhangi bir etkisi görülmediği takdirde birkaç bardak daha içilebilmektedir. Mısır püsküllerini isterseniz taze bir şeklide çayınız için kullanacağınız gibi dilerseniz kuruttuktan sonrada kullanabilmektesiniz. Taze olarak kullanmak faydasını azda olsa arttıracaktır.

Mısır Püskülü Çayının Faydaları

Mısır püskülü oldukça yoğun bir K vitamini ve Potasyum kaynağı olarak insan vücudunu birçok faydası bulunmaktadır. Mısır püskülü çayı faydakaları ise şu şekildedir;

Prostat iltihabının giderilmesi konusunda oldukça faydalıdır. Yine böbrek iltihabının sökülmesine fayda sağlamasının yanında böbrek taşı düşürülmesi konusunda da oldukça faydalıdır. Yüksek kolesterole karşı çok önemli bir dengeleyici unsur sağlamaktadır. Yine yüksek tansiyon hastalarının tansiyonlarını dengeleme özelliği bulunmaktadır.

Diyabete karşı oldukça faydalı bir bitkidir. İnsanı dinlendirici bir etkisi vardır. Özellikle enerji eksikliği hisseden insanlarda enerji seviyesini daha üst noktalara çıkarmaktadır. Depresyon durumlarında içildiğinde kişinin bu depresif hallerinden kurtulmasında oldukça yararlıdır. Romatizma ve kemik ağrılarının azalmasına oldukça faydalıdır. Toksin özelliği sayesinde vücuttaki fazla suyu dışarı atılmasını sağlamaktadır. Gut hastalığı konusunda da oldukça faydalı bir bitkidir. Görüldüğü gibi mısır püskülü çayının faydası bir çok alanda bulunmaktadır.

Mısır Püskülü Çayı ZayıflatırMı

Mısır püskülü tek başına bir zayıflatma özelliği bulunmamaktadır. Fakat dolaylı yoldan sizin zayıflamanız oldukça yardımcı olmaktadır. Öncelikle vücuttaki yağların çok kolay bir şekilde yakılmasını sağlamaktadır. Bildiğiniz gibi kişinin kilo almasının başlıca nedenlerinden biri vücuttaki yağların yakılamayıp vücutta depolanması idi.

Diğer bir zayıflamaya etki eden yönü de vücuttaki kan şekerini dengeleyerek kişinin yeme isteğinin azalmasıdır. Yeme isteğinin azalması da direkt kiloya etki eden unsurların başında gelmektedir. Mısır püskülü çayının zayıflatırmu bu şekilde açıklanmaktadır.

Mısır Püskülü Çayının Alt Islatmaya Faydası

Çocuklarda ve belirli bir yaşa gelmiş yaşlılarda oldukça görülen alt ıslatma sorunu için oldukça faydalı bir çaydır. Her gün yatmanda önce 1 bardak mısır püskülü çayı tüketilmesi ile bir ay sonunda kullanan kişilerde yaşanan sorunlar yüzde 90 oranında bir azalmak görülmektedir. Burada en önemli nokta her gün aynı saatte kullanılmasıdır. Eğer çay içimini aksattığınız zaman sağladığı fayda sınırla kalacaktır. Ve bir müddet sonra tekrar baş gösterme ihtimalide bulunmaktadır.

Mısır Püskülü Çayının Yan Etkileri

Mısır püskülü çayının birçok olumlu özelliğinin yanında aşırı tüketildiği zaman bazı yan etkileri görülebilmektedir. Mısır püskülü çayının yan etkileri ise şunlardır;

Güçlü bir idrar söktürücü olduğu için idrar söktürücü ilaçlarla birlikte kullanılması kullanan kişide idrarla ilgili sorunlara yol açabilmektedir. Aşırı tüketimi vücuttaki su miktarının oldukça azalmasına sebep olmaktadır. Mısır püskülünün yapısında bulunan bazı bileşenleri kanı pıhtılaştırıcı özelliği bulunmaktadır. Bundan dolayıdır ki kan pıhtılaştırması ilacı kullananlarda oldukça büyük sorunlara yol açmaktadır. Bunlardan birisi muhakkak kullanılmamalıdır.

Kan şekerinin dengeleyici özelliği bulunmaktaydı. Fakat diyabet ilacı kullananlarda yan etkiler görülebilmektedir. Bundan dolayıdır ki bu çayı içmeye başlamanda önce mutlaka uzman bir hekimden onay alınması gerekmektedir. Yüksek tansiyon ilacıyla birlikte alındığında kan basıncının çok fazla düşmesine ve ani rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Mısır ile ilgili alerjisi olan insanlarda mısır püskülü çayı da aynı alerjik etkileri gösterebilmektedir. Gebelik ve emzirme dönemimde kesinlikle kullanılmaması gerektiği vurgulanmaktadır. Yan etkilerinin genelinde beraberinde bir ilaç kullanımı mevcuttur. Bundan dolayı bu çayı içmende önce muhakkak uzman doktorlara danışılması gerekmektedir. Görüldüğü gibi yan etkilerinin temel nedeni kişinin bu çayın sağladığı fayda ile ilgili ilaç kullanımından kaynaklanmaktadır. Vücut her zaman aşırılıklara karşı bir direnç göstermektedir. Buda mısır püskülü çayının zararları arasında  sayılabilir.

Mısır Püskülü Çayı Nasıl İçilir

Mısır püskülü çayını, mısır püsküllerini ayıkladıktan hemen sonra çayını yapmak için kullanılabileceği gibi, kuruttuktan sonra da tüketebilmektesiniz. Temiz ve geniş beze yaydığınız mısır püsküllerini kuruttuktan sonra güneş almayan bir yerde muhafaza ederseniz, uzun süreli faydasını yitirmeden kullanabilmektesiniz. Nemli ortamlarda ise çok kısa süre zarfında mısır püskülü sağladığı etkiyi kaybettiği görülmektedir.

Ve çayın tüketilmesi esnasında aşırılıklara kaçmak faydadan daha çok zararı olacağı unutulmamalıdır. Bundan dolayıdır ki özellikle yemek yedikten 1 saat sonra günde 3 defa kullanmak en ideal kullanım şekli olmaktadır. İlaç kullanıyorsanız doktorunuzdan onay aldıktan sonra bu çayı tüketmek en doğru tüketim şeklidir. Mısır püskülü çayı nasıl içilir esasları bu şekildedir.

 

 

Mısır Püskülü Çayı Faydaları Nelerdir, ZayıflatırMı, Tarifi Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir