Misvak Nedir, Faydaları Nelerdir, Oruç Bozar mı, Kullanımı

Ağustos 28, 2018 Tanıtım

 

Misvak özellikle batı toplumları için yabancı bir kavram olsa da ülkemiz ve Müslümanlar tarafından bilinen oldukça faydalı bir diş fırçalama yöntemidir. Birçok kişi bu yöntemin geçmiş yıllarda diş fırçası ve macunu olmadığı için ağaç dallarının kopartılarak dişlerin fırçalandığı ve eski moda bir yöntem olarak görse de durum kesinlikle böyle değildir.

Çünkü yapılan araştırmalar göstermektedir ki misvak ile diş fırçalanmasının ağız ve diş sağlığına olan faydaları oldukça fazladır. Zaten bu sebeple günümüzde diş macunları içerisinde bile misvak kullanılmaktadır.

Misvak Nasıl Üretilir?

Normalde misvak üretimi Erek ağacından yapılmakla birlikte bu ağacın bulunmadığı durumlarda zeytin ve ceviz ağacından da yapılmaktadır. Bu ağaçlardan alınan dalların ucu 1-2 cm ebadında soyulur. Soyulan kısım bir süre suda bekletilerek yumuşaması sağlanır. Daha sonra uç kısmı hafifçe dövülmek suretiyle içerisindeki lifler çıkartılır. Bu sayede misvak kullanıma hazır hale gelmektedir.

Misvak Nasıl Kullanılır?

Misvak yapımı gerçekleştikten sonra misvak kullanımı doğru bir şekilde sağlanmalıdır. Uç kısmı soyulan ve lif haline getirilen misvaklar özellikle diş araları ve diş etlerine gelecek şekilde yavaş hareketlerle dişe sürülmelidir. Her diş fırçalama sonrasında lifletin uç kısmı çok ince bir şekilde alınmaktadır. Ve her haftada bir misvakların fırçalama kısımları yenilenmelidir. Düzenli bir şekilde temizlenen misvakların sağladığı etkiler çok daha net bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Misvak Kullanmanın Faydaları

Birçok kişi misvak kullanımının eski dönemlerde diş macunu ve fırçası olmadığından dolayı zorunlu bir şekilde olduğunu düşünmektedir. Ama durum hiçte böyle değildir çünkü misvaklar hem yapısı hem de faydaları ile ağız ve diş sağlığı için oldukça önemlidir. Ve uzmanlar günümüzde misvak kullanımını önermektedirler. Misvak kullanmanın faydaları ise şu şekildedir;

 • Düzenli misvak kullanımı ile diş eti hastalıklarının en önemli neden olan ve ağızda yer alan bakterileri çok büyük oranda temizlemektedir.
 • İçeriğinin yapısı ile diş taşı oluşumunu çok büyük oranda engellemektedir.
 • Dişleri çürüklerin oluşmasına karşı korumaktadır.
 • Ağızda olan kötü kokuların engellenmesini sağlamaktadır.
 • Misvak kokusu ağızda tükürük üretimini arttırarak dişlerin korunmasını sağlamaktadır.
 • Düzenli misvak kullanımının balgamı kesici etkisi bulunmaktadır.
 • Misvakın kök ve dal kısmında bulunan soysum, potasyum ve klorür diş ve diş etlerin daha sağlıklı ve sağlam olmasını sağlamaktadır.

 • Misvak içerisinde yer alan mineraller diş etlerinin korunmasını sağlamaktadır.
 • Misvak içeriğinde bulunan antioksidan etki sayesinde ağız ve diş üzerinde bakteri oluşumunu engellemektedir.
 • Yapılan araştırmalar misvak içerisinde yer alan bazı bileşenlerin baş ağrısına iyi geldiği ifade edilmektedir.
 • Misvak içerisinde bulunan bazı bileşimler bağırsaklarda bulunan solucanların düşmesine yardımcı olmaktadır.
 • Misvakın taze kök ve kabuk kısmı bronşit, nezle ve ateşin düşmesine konusunda oldukça faydalı olduğu ifade edilmektedir.
 • Taze misvak kabuğu karaciğer ve mide sağlığının korumada yardımcı etkisi bulunmaktadır.
 • Misvak kaynatılarak tüketildiğinde başta öksürük ve astım hastaları karşı oldukça faydalı olmaktadır.

Misvak Kullanımının Oruca Etkisi

Misvak kullanımının oruca olan etkisi yüzyıllar boyunca tartışılan ve farklı fikirler ortaya konulan bir konu durumundadır. Çünkü bazı kesinler orucu bozmadığı yönünde açıklamalarda bulunurken bazı kesinler ise tam tersi yönde ifadelerde bulunmaktadırlar. Ama genel itibari ile oruçlu iken misvak kullanımı orucu bozmamaktadır. Çünkü kişi burada karnını doyurmak gibi bir amacı olmamakta ve misvakın buna etki ettiği görülmemektedir. Bu sebeple günümüzde oruçlu iken misvak kullanımı sünnet olarak görülmektedir

Misvak Nedir, Faydaları Nelerdir, Oruç Bozar mı, Kullanımı Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir