Murat Meyvesinin Faydaları Nelerdir

Ocak 3, 2020 Meyveler

Murat Meyvesi

 Faydası saymakla bitmeyen Murat meyvesi, Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde yetişmekte ve gerek meyve olarak gerek çay olarak tüketilmektedir.

Mersingiller familyasından olan, murt, hambeles, mort gibi farklı isimlerle de bilinen Murat meyvesi küçük ağaç veya çalış şeklindedir. Yaklaşık olarak 1-5 metre arasında boya sahip olan bitki, küçük bir ağaç şeklindedir. Beyaz çiçekli olan bitkinin meyveleri yumurta şeklinde, bezelyeden biraz büyük ve farklı renklere sahiptir. Bu meyve beyaz, siyah ve mavimsi olabilmektedir.

Farklı isimlerle anılmasının en önemli nedeni birden çok bölgede yetişmesidir. Ülkemizde özellikle Akdeniz, Ege ve Marmara’da yetişir. Yani Akdeniz ikliminin yaygın olduğu, yağış alan ve nem oranı yüksek bölgelerde bu bitkiyi görebilirsiniz. Farklı renk seçenekleri olan bu meyvenin, kırmızı türü dahi bulunmaktadır. Hoş kokulu bir tada sahip olan hambeles adıyla da bilinen meyvenin birçok faydası vardır.

Murat Meyvesinin Faydaları

Ufak bir meyve olmasına karşın faydası sayamayacak kadar çoktur. Akdeniz ikliminin yaygın olduğu yerlerde yetişen meyve, ülkemizde oldukça yaygındır. Bundan dolayı genellikle farklı isimleri ile bilinir. Hambeles en çok bilinen adıdır. Kendisi küçük, faydaları büyük olan bu meyvenin faydalarına gelecek olursak;

Hambeles meyvesi, antiseptik özellikler gösteren bir meyvedir. Bu da demek oluyor ki vücudumuzdan mikropları uzak tutmamıza yardımcı olur ve birçok rahatsızlığa da iyi gelir. Doğal bir balgam sökücü olarak bilinen hambeles, damar sağlığı açısından da önemlidir. Kalp ve damar hastalığına yakalanma riskini de aza indiriyor. Bulantı ve kusma gibi sorunlar yaşayan, mide sorunu yaşayan kişiler tarafından mutlaka tüketilmesi gereken bir meyvedir. Bu da murat meyvesinin faydaları arasında yer alır.

Hambeles, varis sorununun da en aza indirilmesini sağlamaktadır. İştah açıcı özelliği ile de birçok alanda kullanılan bu meyve, vücutta bulunan yara ve iltihapların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamaktadır. Görüldüğü üzere Murat meyvesinin yararları oldukça fazladır.

Hambeles Meyvesinin Kullanım Alanları

Faydaları saymakla bitmeyen hambeles meyvesinin kullanım alanı oldukça geniştir. Bu meyveyi yiyerek tüketebileceğiniz gibi yaprakları da farklı alanlarda tüketebilirsiniz. Bundan dolayı mutlaka yapraklarını da hayatınıza dahil etmeli, kesinlikle atmamalısınız.

Çay olarak demleyebileceğiniz yaprakların suyunu içebilirsiniz. Çayını yaptığınız yapraklar, kolesterol ve şeker hastaları tarafından kullanılabilir. Kolesterol ve şekerin dengelenmesine yardımcı olmakta, kalp sağılığına da iyi gelmektedir. Her gün bir bardak tüketebilirsiniz.

Aynı zamanda bu çayı soğuttuktan sonra cildinize sürebilirsiniz. Özellikle cildinde leke bulunan, akne ve sivilce sorunu yaşayan kişiler bu çayı, ciltlerine tonik şeklinde uygulayabilirler. Akşam uygulamayı yaptıktan sonra yüzünüzü yıkamadan uyuyun. Kısa sürede değişimi fark edebilirsiniz. Hatta bu çayı, ufak bir sprey kutusuna katarak, yüzünüze püskürtebilir, daha sonra elinizle iyice yedirebilirsiniz. Ferahlatıcı etkisini de daha iyi hissedebilirsiniz.

Yapraklarını kurutup saklayarak kışında kullanmanız mümkündür. Kuruttuğunuz yaprakları, güneş görmeyen bir yerde saklayabilirsiniz. Daha sonra bir tatlı kaşığı kurutulmuş yaprağın üzerine, yaklaşık olarak bir kupa sıcak suyu dökerek demleyebilirsiniz. Demini aldıktan sonra soğutmadan içiniz.

Yalnızca meyvesi ve yaprakları değil, mersin meyvesinin yağıda birçok alanda kullanılmaktadır. Aktarlarda bulabileceğiniz mersin meyvesinin yağı cilt için oldukça faydalıdır. Yağ, sivilce ve akne izlerinde kullanılmakta ve aşırı derecede kullanılmamalıdır. Bununla birlikte gerek meyvesi gerek çayı aşırı tüketilmemeli, her şeyde olduğu gibi mersin meyvesinin tüketilmesinde de ölçülü davranılmalıdır. Mutlaka tüketilmesi gereken bir yaz meyvesi olan hambeles meyvesi, kışında kurutularak kullanılabilir. Hambeles meyvesinin kullanım alanı geniş olmakla birlikte, faydası oldukça fazladır. Manavlarda bu meyveyi bulabilirsiniz.

Bu sayfada sizlere murat meyvesinin faydaları nelerdir ile ilgili bilgiler verilmeye çalışılmıştır.

Murat Meyvesinin Faydaları Nelerdir Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir