Muz Çiçeğinin Faydaları

Şubat 19, 2018 Meyveler

Muz çiçekleri Kolombiya’nın dağlarında yetişen çok faydalı bir bitkidir. Ülkemizde çok fazla bilinmeyen bu özel bitkinin faydaları saymakla bitmez. Büyük koyu mor yapraklarının içinde küçük çiçekler bulunur, bunlar zaman geçtikçe büyür ve muza dönüşür. Muzun faydalarını çoğu kişi bilmesine rağmen muz çiçeği çok duyulmamıştır ülkemizde.

Muz Meyvesinin Faydaları

Muzun birçok yararı vardır. Hem lezzetli hem de güzel bir renge sahip olan muzun yararlarından biraz bahsedelim. İnsanlar kabızlık yapar düşüncesiyle muz yemekten biraz kaçarlar. Ancak muzun faydaları yan etkilerinden çok daha fazladır. Bu tropikal meyvenin kansızlığa iyi geldiğini biliyor muydunuz? Ayrıca enerji sağlayan bu bitki midenizi yatıştırır ve kan şekerinizi de düzenler. Yüksek potasyum ve bol vitamine sahiptir. İçerisinde bulunan potasyum ve az miktarda tuz ile tansiyon hastaları için de birebirdir.

Bitkisel Ürünler Faydalı Mıdır?

Bitkilerin hayatımızda oldukça önemli bir yeri vardır. Eski insanlar ilaç olarak daha çok bitkisel ilaçlar yaparak kendilerini o şekilde tedavi ediyorlardı. Üstelik günümüzdeki çoğu ilacın içeriğindeki etken maddeler bu bitkisel ürünlerden elde edilmektedir. Ancak bitkisel her ürünü faydalı diye kullanmamaya dikkat ediniz. Çünkü bazı yan etkileri bulunabilmektedir. Bir bitkisel ürünü kullanırken uzmana danışmakta fayda vardır. Muz çiçeği de pek çok yararı bulunan ve bu amaçlarla kullanılan bitkisel ürünlerden biridir. Her üründe olduğu gibi bu bitkisel ürünü kullanırken de muhakkak doktora başvurulmalı ve eğer doktor tarafından bir sakınca görülmezse gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Muz Çiçekleri Nerelerde Kullanılır?

Muz çiçekleri yemeklerde kullanılabilir. Özellikle güveçte et yemeklerine, makarna soslarına veya sebze yemeklerine çok yakışan bu bitkiyi pilavlarınızın yanında da dilimleyerek servis edebilirsiniz. Böylelikle hem lezzetli hem de şifalı yemekler yapabilirsiniz.

Muz Çiçeğinin Faydaları

  • Muz çiçeği içeriğinde bulunanlar sayesinde hücre yenilenmesini hızlandırır ve bu sayede özellikle kadınların korkulu rüyası olan kırışıklıkların oluşmasını önler.
  • Tıpkı muz meyvesi gibi muz çiçeği de bol miktarda potasyuma sahiptir. İçerisinde bulunan potasyum sayesinde de kan basıncını dengelemeye yardımcı olur.
  • Muz çiçeği potasyum kadar magnezyum açısından da oldukça zengindir. Bu sayede de stresinizi azaltır ve depresyonu engelleyip ruh halinizi iyileştirir.
  • Kadınların adet dönemleri çoğu zaman korkulu geçer. Vücut şişmeleri, karın ağrısı veya karında sancılar, fazla kanama, stres ve aşırı duygusallık gibi kadınları zorlayan pek çok etkileri bulunan PMS dönemi kadınlara oldukça zorlar. Ancak muz çiçeği kullanırsanız gözle görülür bir şekilde bu etkilerin azalacağını fark edersiniz. Üstelik bu kürü hazırlamak çok kolay. Bir kase yoğurdun içine bir avuç haşlanmış muz çiçeğini atıp yemeniz sizi rahatlatacaktır.
  • Muz çiçeği etanol çiçeği denilen bir bitkiye sahiptir. Bu etanol çiçeği vücutta bakteri oluşmasını engeller ve bu sayede oluşan enfeksiyonları tedavi etmenizi sağlar. Ayrıca parazitlerin vücudunuza yerleşmesini önler.  Muz çiçeği faydaları arasında Üstelik dizlerin düşüp yaralanması gibi açık yaralara da tedavi olarak kullanılabilir.
  • Muz çiçeğinin bir diğer faydası olarak da anemiyi söyleyebiliriz. İçerisinde bol miktarda bulunan demir sayesinde anemiyi engeller. Anemi hastalığı bildiğimiz üzere hemoglobin eksikliğine neden olan bir hastalıktır. Muz çiçeğini gün içerisinde doktora danışarak tüketmek hemoglobinin artmasını sağlar ve demir eksikliğini giderir. Ancak bunun için mutlaka doktora danışılmalıdır.
  • Muz çiçeğinin içerisinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunur.
  • Muz çiçeği kanser tedavisinde de kullanılmaktadır. Kanser olan kişilerin bağışıklık sistemi de zayıflar. Kansere sebep olan vücutta serbest şekilde dolaşan radikalleri engeller ve kanser için tehdit olan bu sorunu ortadan yok etmeye yarar.

Muz Çiçeğinin Cilde Faydaları

Kadınlar için özellikle dış güzellik çok önemlidir. Günümüzde pek çok cilt bakım ürünleri bulunur ancak çoğunun ciddi yan etkileri bulunuyor. Yine de kadınlar yan etkilerini düşünmeden cilt maskelerine, toniklerine her gün yüklü miktarda paralar ödüyorlar. Ancak muz çiçeğini bilseler tek bir ürünle ciltlerinin ne kadar canlandığını fark edecekler.

Genelde Asya ülkelerinde kadınların ciltleri sağlıklı, parlak ve pürüzsüzdür. Bu şekilde ciltlerinin güzel olmasında beslenmeleri kadar yüzlerine kullandıkları ürünler de etkilidir. Muz çiçeği içerisinde bulunan E ve K gibi cilde yararlı vitaminler ile kişilerin güzel cilde kavuşmasını sağlar. Aynı zamanda içeriğinde bulunan diğer maddeler ile muz çiçeğinin cilde faydaları da çoktur. Cildin nem depolamasını sağlayan bu bitki ayrıca cilde parlak bir görüntü kazandırır.

Muz Çiçeği Diyete Yardımcı Mıdır?

Meyvesinin olduğu gibi muz çiçeği lif olarak oldukça zengin bir yapıdadır. Bu sayede de diyet yapmak isteyenlere de yardımcı olur. İnsanların diyet yaparken en çok zorlandığı durum olan aç kalmak ve yediklerinin yetmemesidir. Ancak muz çiçeğinin yararlarından biri bol lifli olmasıdır. Bu sayede kişide tokluk hissi artar ve daha az yemek yemesini sağlar.

Muz Çiçeği Anneler İçin Süt Arttırıcı Mıdır?

Anneler için çocuklarının beslenmesi her şeyden önemlidir. Özellikle yeni doğan bebeklerde en sağlıklı beslenme şekli anne sütüdür. Ancak annelerin doğum yaptıktan sonra bazı sorunları, korkuları olur. Bu korkularda az sütlerinin olma düşüncesi başı çeker. Süt arttırıcı pek çok besin vardır. Ancak kimisi işe yaramak konusunda kısıtlıdır. Bu sebeple bazı anneler yeter ki çocukları aç kalmasın, sağlıklı beslensin ve büyüsün diye süt anne arayışına girerler.  Halbuki muz çiçeği içerisinde bulunan yararlı maddelerle laktasyonu arttırır. Diğer bir deyişle annede sütü arttırır.

Muz Çiçeği Nasıl Tüketilebilir?

Muz çiçeği yemeklerde çiğ olarak katılıp besin değeri yüksek yemekler hazırlamanızı sağladığı gibi farklı şekillerde de kullanılabilir. Kimisi muz çiçeğini çiğ tüketmeyi tercih eder ve bilindiği kadarıyla muz çiçeğini çiz tüketmenin bir zararı yoktur. Kimi kişiler çiğ yemek dışında haşlayarak da bu besin değeri yüksek bitkiyi yemeyi tercih edebiliyor. Ayrıca muz çiçeği ile yapılan pek çok kürler vardır.  Yine de bu kürleri kullanmadan önce bir uzmana danışmanız önerilir.

Muz çiçeği ile pek çok diyet ürünü de hazırlayabilirsiz. Örneğin diyet yapmak isteyen kişiler için çok kolay ve oldukça sağlıklı, yararlı bir tarif bulunuyor. Yapmanız gereken pek çok yararı bulunan muz çiçeğini bir tane muz meyvesi ile beraber kaynatmak. Bol lifli olup sizi tok tutacak olan bu çiçek ve meyve diyetinizin vazgeçilmezleri olarak yerini almaya aday. Bu iki karışımı kaynattıktan sonra süzgeç yardımı ile süzünüz. Daha sonra elde ettiğiniz bu şifalı suyu gün içinde bir kez içerek tüketiniz.

 

 

Muz Çiçeğinin Faydaları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir