Muzun Faydaları Nelerdir

Ocak 15, 2018 Meyveler

Muzun Faydaları

En sevilen meyveler arasında yer alan muz tüketimi özellikle insanlar açısından pek çok farklı avantaj sağlamaktadır. Maymunlar tarafından fazlasıyla sevilen muz aynı zamanda insanlar tarafından da yoğun olarak tüketilmektedir. Hem tadı hem de yumuşak olması özellikle bebeklik döneminden itibaren tüketilecek olan meyveler arasında yer almasını sağlamaktadır.

Muz kalori bakımından yüksek etkiye sahip olduğu için özellikle tüketimi sırasında dikkat edilmesi gereken meyvelerden biridir. Yüksek kalorisi zayıflama döneminde özellikle tüketecek olan kişilerin daha dikkatli olmasını gerektirmektedir. Bunun yanı sıra sodyum, protein, potasyum, magnezyum, E, K, A ve C vitamini açısından oldukça zengindir. Yeterli miktarda tüketilmesi ve aşırıya kaçılmaması özellikle insan sağlığı açısından etkili olmaktadır.

Muzun Sağlık Açısından Faydaları

Sağlıklı meyveler arasında yer alması nedeniyle muzun faydaları saymakla bitmez. Özellikle insan vücudunda olumlu etkilere sahip olması nedeniyle tercih edilen muz aynı zamanda lezzetli olması açısından da tercih edilmektedir. Lezzetli olması çocuklar tarafından sevilerek tüketilmesini sağlamaktadır. Böbrekler üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra bağırsaklar, kansere karşı etkisi, metabolizmaya yardımcı olması ve aynı zamanda sindirimi güçlendirmesi sayılabilecek faydaları arasında yer almaktadır.

Günde özellikle kalori bakımından yeterli miktarda tüketilmesi gerekir. Ortalama olarak bir muz tüketilmesi gün içerisinde yeterli olmaktadır. Bu sağlığınız açısından ilerleyen zamanlarda karşılaşabileceğiniz pek çok farklı soruna karşı vücudunuzun korunmasını sağlamaktadır. Bu nedenle gün içerisinde yeterli miktarda tüketilmesi vücudunuzun korunmasını sağlamaktadır.

Kan Basıncı Üzerindeki Etkisi

Yapılan pek çok farklı araştırma sonucuna göre özellikle muz kan basıncı üzerinde dengeleyici etkiye sahiptir. Bu nedenle kan basıncının düzenlenmesi konusunda tercih edilmektedir. Aynı zamanda dolaylı yoldan kalp sağlığı üzerinde de etkisi bulunmaktadır. Kan basıncının düzenlenmesi özellikle muzda bulunan potasyum sayesinde sağlanmaktadır. Zengin oranda potasyuma sahip olması felç veya inme problemlerine karşı da koruyucu etki oluşturmasını sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda felç ve inmelere karşı da %40 oranında önleyici etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.

Böbrekler Üzerindeki Etkisi

Potasyum açısından zengin olan muz böbrek taşları üzerinde düşürücü etkiye sahiptir. Aynı zamanda kalsiyum tüketiminin azalmasını sağlayarak kırılgan kemik yapısı üzerinde engelleyici etkiye sahiptir. Bu nedenle yeterli miktarda tüketilmesi özellikle kişilerde oluşabilecek böbrek problemlerine karşı etkili olmaktadır.

Enerji Verici Etkisi

Muz enerji vermektedir. Özellikle bu nedenle sporcular tarafından yoğun olarak tercih edilmektedir. Sporcuların düzenli şekilde tükettiği besinler arasında yer almaktadır. İçerisinde bulunan yüksek orandaki kalori nedeniyle özellikle kan şekerinin olumsuz yönde etkilendiği iddiaları söz konusu olsa da uzmanlar tarafından özellikle kar şekerini olumsuz yönde etkileyecek kaloriye sahip olmadığı öngörülmektedir. Gün içerisinde yalnızca bir muz tüketilmesi enerji elde edilmesini sağlamaktadır.

Sindirime Olumlu Etkileri

Muz düzenli şekilde tüketilmesi halinde sindirim sisteminde oluşabilecek problemlerin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. İçeriğinde bulunan diyet lifi özellikle sindirim sisteminin düzenli şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Bu nedenle kabızlık problemi yaşamakta olanların tercih edebileceği sağlıklı seçimler arasında yer almaktadır. Özellikle mide ekşimesi problemi yaşayanlar için faydalı olmaktadır. Sindirime yardımcı olması hazımsızlık problemi çekenlerin tercih edebileceği doğal çözümler arasında yer almasını sağlamaktadır.

Ülsere Karşı Etkisi

Mide problemi yaşayanlarda özellikle ülsere karşı düzenli şekilde muz tüketilmesi bünyenin korunmasını sağlamaktadır. Bu nedenle hidroklorid aside karşı midede koruyucu etki oluşturmaktadır. Bazı durumlarda özellikle uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre midede bulunan bakteriler için zararlı etkiye sahip olduğundan Ülseri tetiklediği iddia edilmektedir. Özellikle mide ile ilgili problemlerine karşı ilaç kullananların doktor tavsiyesiyle kullanması gerekir.

Kan Üzerinde Faydalı Vitaminler

İçeriğinde bulunan özellikle kan için faydalı olan vitaminler kanda oluşacak olan hemoglobinin sağlıklı ve doğal bir şekilde oluşmasını sağlamaktadır. B6 vitamini açısından oldukça zengindir. Bu sayede kan şekerinin düzenlenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Yüksek oranda içermiş olduğu vitaminler özellikle sağlıklı kullanım imkanı sağlamaktadır.

Cilt Sağlığı Üzerindeki Etkisi

Muz cilt rahatsızlıklarına giderme konusunda oldukça etkilidir. Bu nedenle özellikle cilt problemleri için muz tercih edilen doğal çözümler arasında yer almaktadır. Sedef ve akne problemlerine karşı kullanılması mümkündür. Tedavi amaçlı kullanılması durumunda özellikle muz içeriği kullanılabileceği gibi aynı zamanda kabuğu kullanılabilir. Deride oluşan rahatsızlıklara karşı sürülerek veya bekletilerek kullanılması tedavi amaçlı kullanılmasını sağlamaktadır. Kısa sürede istenilen etkinin elde edilmesini sağlayacak etkiye sahiptir.

Kansere Karşı Koruyucu Etkisi

Yapılan incelemelere ve araştırmalara göre özellikle tam olgunlaşmamış olan muzun kanser hücreleri üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Kanser hücrelerinin gelişmesini engelleyerek bu şekilde kanser riskinin azalmasını sağlamaktadır. Düzenli şekilde muz tüketilmesi özellikle kanser ve benzeri rahatsızlıklar karşısında yakalanma riskinin azalmasını sağlamaktadır. Bu nedenle sağlıklı olmak isteyenlerin tercih edebileceği meyveler arasında yer almaktadır.

Strese Etkisi

İçeriğinde bulunan maddeler sayesinde özellikle stres nedeniyle azalacak olan serotonin seviyesinin artmasını sağlamaktadır. Bu nedenle vücutta strese karşı dayanıklı hale getireceği etkiye sahiptir. Vücudun strese karşı koruyucu etkisi özellikle stres nedeniyle oluşabilecek rahatsızlıklara karşı koruyucu etki elde edilmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda uyku düzenleyici etkisi bulunmaktadır.

Kemik Sağlığı Üzerindeki Etkisi

Daha sağlıklı kemik yapısına sahip olmak isteyenler için doğal çözüm geçirmektedir. Özellikle sindirim esnasında fazla kalsiyum kullanılmasını sağlayarak kemiklerin daha sağlıklı bir şekilde güçlenmesini sağlamaktadır. Bu nedenle gelişme döneminde olan çocuklarda gün içerisinde yeterli şekilde tüketilmesi kemiklerin daha güçlü olmasını sağlamaktadır.

Tansiyona Etkisi

Tansiyon problemi olanlara özellikle potasyum içeriği sayesinde tansiyonun dengelenmesini sağlamaktadır. Bu nedenle muz içerdiği maddeler sayesinde insan vücudu açısından yararlı olan meyveler arasında yer almaktadır. Sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenlerin gün içerisinde bir muz tüketmesi özellikle etkilerinin alınmasını sağlamaktadır.

Göz Sağlığına Etkisi

A, C ve E vitamini içeriğine sahip olması göz sağlığı açısından önemlidir. Bu nedenle bol miktarda muz tüketen kişilerde özellikle göz rahatsızlıklarına yakalanma riski azalmaktadır. Göz hastalıklarına karşı koruyucu etkiye sahip olması muz tüketimi ile özellikle göz sağlığınızı korumanızı sağlamaktadır.

Çocuk Gelişimine Etkisi

İçeriğinde bulunan vitamin, mineral ve maddeler sayesinde özellikle çocuk gelişimi konusunda da etkili olan yararlı meyveler arasında muz yüksek etkiye sahiptir. Bu nedenle muzun sağlığa faydaları özellikle düzenli şekilde tüketilmesi halinde istediğiniz gibi etkiyi almanızı sağlamaktadır. Çocuklar için sağlıklı meyve seçenekleri arasında yer almaktadır. Çocuk gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Bal ile karıştırılarak verilmesi özellikle çocuklarda öksürük ve ateşin azalmasını sağlamaktadır.

 

Muzun Faydaları Nelerdir Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir