Nane Çayı Faydaları Nelerdir?

Aralık 20, 2017 Bitki Çayları

Nane Çayının Faydaları

Geçmişten bugüne birçok alanda kullanılan nane, oldukça faydalı bir bitkidir.  İçerisinde A, B2,  C vitaminleri yanında potasyum, demir bakır, kalsiyum gibi mineraller de vardır. İçerisindeki aktif bileşenler cilt ve genel vücut sağlığı açısından değerlendirilmektedir. Nane bitkisinin kendisi ayrıca yemek ve salatalarda kullanılabilir. Çay formunda tüketimi ile etki alanı genişler. Suda beklemesi içindeki vitamin ve minerallerin daha yoğun etki göstermesini sağlar.

Ateşi Düşürür

Mentol etkisi ile yüksek ateşi düşürmeye yardımcı nane, toksinleri atmaya yarar. Düzenli nane çayı içmek yüksek ateş kaynaklı sorunları giderir. Vücudu terleterek soğuması için katkıda bulunan mentol kısa sürede fark edilen bir etki gösterir.

Stresi Giderir

Nanenin faydaları arasında en yaygın bilineni stresi gidermesidir. Çayındaki mentol, kas gevşetici etki yaratarak rahat bir ruh haline bürünmenizi sağlar. Spor sonrası meydana gelen gergin kas sendromunu yok eder. Zihin ve beden arasındaki kontrolsüz durumları etkisiz hale getirir. Birbiri ile uyum sağlamasında etkilidir. Sakinleştirici nane çayı içmek bitkin düşmüş hisseden kişiler için tedavi edicidir. Rahat ve dinlendirici bir uyku elde etmenizde faydalıdır.

Sindirimi Destekleyici Etki

Nane bitkisi 10.000 yıl önce mide ve bağırsak sorunları için kullanılmaya başlanmıştır. Arkeolojik kanıtlar da göstermektedir ki nane çayı faydaları çok eskiden bu yana bilinmektedir. Nane çayı gaz giderir, şişkinlik, krampı yok eder. Safra akışını uyarır ve sağlıklı bağırsak hareketlerinde teşvik edicidir. Hazımsızlık kaynaklı şişkinlik ve ağrıları giderir. Kasları gevşetmesi nedeniyle kabızlığı önler.

Kötü Nefesi Giderir

Ağız içindeki bakteriler, hastalıklar, kullanılan bazı ilaçlar kötü nefese neden olabilir. Bu gibi durumlarda nane çayından faydalanabilirsiniz.  Her ne kadar bilimsel olarak kanıtlanmasa da nane çayı içindeki mentol özelliği sayesinde daha ferah bir nefes sağlar. İlk seferde olmasa da düzenli kullanımla daha ferah ve temiz bir nefes almak mümkün olacaktır.

Mide Bulantısını Giderir

Mide bulantısını gidermek ve kusmayı durdurmak için nane çayı içilebilir. Özellikle soğuk algınlığı, ishal gibi sorunlarda görülen mide sorunlarında nane çayı limonla birlikte çay halinde tüketilebilir.  Ayrıca tekneye binmek, uçak ve diğer nedenlerle mide bulantısı yaşayanlar için de etkilidir. Anti inflamatuar niteliklerle doğal bir sağlık deposudur.

Soğuk Algınlığı ve Gripte Etkisi

Nane çayının faydaları arasında: Nane özellikle soğuk algınlığı gibi hastalıklarda vücudun direncini artırır. Burun akıntısı, ateş gibi hallerde limonlu nane çayı düzenli olarak içilmelidir. Nane bitkisi, çay olarak hazırlanırken bir süre bekletilmeli ve bu şekilde tüketilmelidir. Öksürük ve nefes almada zorluk hallerinde solunum yollarını açar. Ayrıca yağı veya bitkinin kendisi göğüs bölgesine sürülebilir. Bu şekilde yine mentol etki ile nefes açan etki sağlar. Balgam sökme sırasında zorlanan kişiler için nane çayı etkili bir sonuç verir. Bu etkili birçok kremde de vücut bulmuştur. Burun tıkanıklıklarında nane buharını solumak iyi gelir. Çayından içmek de faydalıdır.

Karaciğeri Destekler

Vücudun en önemli organlarından olan karaciğer bazı nedenlerle sorunlu çalışmaya başlayabilir. Bu gibi hallerde nane çayı içmek faydalıdır. Safra kesesi ve karaciğer sorunlarında ideal çözümler sunan nane çayı, genel tedavi açısından önemlidir.  Yağlanma sorunlarını giderir.   Safra kesesinde görülen taşları parçalar.  Tam etki almak için düzenli olarak içilmesi gerekir.

Adet Ağrısına İyi Gelir

Daralan kasları gevşetmeye fayda sağlaması nedeniyle nane çayı adet ağrısına iyi gelmektedir. Ayrıca sporcuların antrenmanlarını daha rahat yapmasını sağlar. Adet ağrıları nedeniyle aksayan günlük yaşamı düzenler.  Rahim kasları duvarlarında görülen kasılmaların önüne geçer. Kaygıların neden olduğu düzensiz adet günlerini rutine sokar.  Her gün düzenli olarak 2 fincan nane çayı içmek beraberinde birçok problemi kendiliğinden giderir. Regl sırasındaki krampları yok eder. Bu da nane çayı faydaları arasında sayılabilir.

Kilo Vermeye Yardım Eder

Kilo vermek isteyen ve bunun için çok zamanı olmayan kişiler için nane çayı ideal sonuçlar sağlar.  İştah kapatıcı etkisi çok atlı ve tuzlu yeme isteğini giderir. Bu da daha az kalori harcanmasını sağlar. Ayrıca antioksidan etki sayesinde şişlikleri engeller. Normal kilonuzdan fazla görünmenizin önüne geçer. Nane çayı, lezzetli bir içecek olarak kullanılabilir.  Eğer bir yandan spor yaparken bu çay içilirse ayrıca avantaj sağlar. toksinlerin atılması ile kısa sürede incelme sağlar. Nane çayını isteğe göre yeşil çayla harmanlayıp da içebilirsiniz. Bu şekilde toksin atıcı ve iyileştirici etkisi daha fazla olur. Maksimum sonuç alma açısından nane çayının eskiden bu yana kilo sorununa iyi geldiği bilinmektedir.

Beyni Güçlendirir

Hatırlamakta zorluk çektiğiniz şeyler için düzenli olarak nane çayı içmek faydalı olacaktır.  Nane çayının düzenli olarak tüketilmesi hafıza güçlendirici etki sağlamaktadır. Ayrıca beyindeki etkileri bununla da sınırlı değildir. Nane çayı uykusuzluk çeken kişiler için ideal bir çözümdür. Kafein içermemesi, aksine rahatlatıcı maddeler barındırması nedeniyle uykuya rahat dalmanızı sağlar.

Nane Çayının Cilde Faydaları

Birçok dermakozmetik üründe nane yağının kullanımı önemli bir göstergedir.

  • Yağlı, akneye meyilli, fazla parlayan ciltlerde nane çayı kullanılabilir. Mentol, kötü etkenleri adeta mıknatıs gibi çeker.
  • Kusursuz bir cilde sahip olmak için bu çay veya yağ düzenli kullanılmalıdır.
  • Tahriş olan ciltlerde de tedavi edicidir. Nane çayı, tahriş olan bölümlere hafifçe uygulandığında çözüm sağlar.
  • Kızarıklık, alerji, iltihap, böcek sokması kaynaklı sorunlarda etkilidir. Ayrıca akne sorunlarını da giderir.
  • Gözeneklerin temizlenmesini sağlar.

Bağışıklığa İyi Gelir

Vücuttaki birçok hastalığın kaynağında bağışıklık sisteminin zayıflaması- çökmesi vardır.    Direnci düşen vücut hastalık kaynağı kötü hücrelerle savaşamaz hale gelir. Bu gibi hallerde doğal ürünlerle vücudu güçlendirmek son derece önemlidir. Bağışıklık sistemini destekleyen nane çayı, anti bakteriyel özelliklerle zararlı hücrelerin yayılmasını engeller. İyi hücrelerin daha iyi direnmesini sağlar. Bu özelliği nedeniyle kanserle savaşan kişiler açsından da avantajlıdır. Boğaz arısına iyi gelen bitki çayları içerisine de nane çayı girmektedir.

Baş Ağrılarını Giderir

Nane çayı baş ağrılarını giderir. Bu sorun farklı nedenlerle meydana gelebilir. Stres, kötü besleme kaynaklı baş ağrıları için nane çayı tüketilmesi önerilir. Kan damarları kısa sürede genişlediğinde daha rahat bir akış elde edilir.

Diş Ağrısına İyi Gelir

Nanenin yararları arasında en etkili olanlardan biri diş ağrısına iyi gelmesidir. Ağız içinde oluşan yaraları giderir. Yeni çekilen, işlem görmüş dişlerde oluşan sızı için nane çayı içilmesi önerilir. Ancak dişteki ağrının daha da tetiklenmemesi için ılıtılarak içimi önemlidir. Normal zamanlarda içilen nane çayı iltihaplanmaları da gidermesi bakımından önemlidir. İsteğe göre nane çayını poşet halinde kullanmak da mümkündür.

 

 

Nane Çayı Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir