Nar Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır, Nar Kabuğu Çayı Faydaları

Aralık 7, 2017 Bitki Çayları

Nar Çayının Faydaları Nelerdir

Nar hem meyve olarak hem de suyu içilmek suretiyle sağlık için oldukça faydalı bir meyvedir. Narın faydaları ise saymakla bitmemektedir. İşte bu meyvenin kendinden ve kabuğundan yapılan çaylar sağladığı birçok fayda ile son zamanlarda en çok tüketilen meyve çayları arasında ilk sıralarda kendine yer bulmuştur.

Ülkemizde insanlarımızın yaptığı yanlışlardan biride nar meyvesini tüketirken veya suyunu sıkacakları geriye kalan kabukları atmalarıdır. Oysa yapılan araştırmalarda nar kabuğunun suyundan ve tanelerinden çok daha fazla yararlı bileşenler içermektedir. Nar kabuğu içinde oldukça yüklü bir miktarda bulunan ellagik asit,  en başta meme kanseri olmak üzere birçok kanser türü için hem önleyici hem de iyileştirici nitelikteki faydaları oldukça fazladır. Ayrıca sağladığı antitoksin etkisi ile vücuttaki toksin maddelerin atılması için oldukça faydalıdır.

Nar Çayı Tarifi

Nar çayı sağladığı faydalarla oldukça sağlıklı bir meyve çayıdır. Bu çay hazırlanırken en dikkat edeceğimiz nokta taze nar meyvesinin çekirdeklerinin sıkılarak kullanılmasıdır. Piyasada toz şeklinde satılan nar çayları çok fazla faydalı olmamaktadır. Nar çayı tarifi ise şu şekildedir;

Öncelikle yarım litre taze sıkılmış nar suyu elde ediyoruz. Kullandığımız nar suyu ne kadar taze ise bize sağladığı faydada o oranda artacaktır. 6-7 adet karanfil, 2 adet çubuk tarçın ve bir tutam toz zencefil çayımızı hazırlamak için kullanacağımız malzemelerdir.

Hazırlanışı ise şöyledir; nar suyunu uygun bir tencereye alınmak suretiyle karanfil ve tarçını da ekleyerek kaynamaya bırakıyoruz. Daha sonra kaynama noktasına ulaştıktan sonra altını kısıp 4- 5 dakika daha kaynatıyoruz. En son olarak içerisine toz zencefil ekleyerek içime hazır hale gelmektedir.

Nar Çayının Sağladığı Diğer Faydalar

Nar meyvesinde oldukça fazla miktar C Vitamini bulunmaktadır. Bir nar tükettiğimiz zaman bir günlük C vitamini ihtiyacımız karşılanmaktadır. Bunun yanında demir, K vitamini, E vitamini ve B6 vitamini de bu meyvede fazlasıyla bulunmaktadır. Nar çayının faydaları ise şu şekildedir;

Karaciğer, böbrekler, eklem ve gözlerde oluşan iltihaplanmayı ciddi oranda azaltmaktadır. Kalp ve damar sisteminin sağlıklı çalışmasına katkı sağlamaktadır. Mide ve bağırsak sistemi çalışmasını rahatlatmaktadır. İsal belirtileri olduğunda içildikten çok kısa süre sonra ishali durdurmaktadır.

Bağışıklığı güçlendirici ve arttırıcı özelliği bulunmaktadır. Hormon dengesini sağlama konusunda oldukça faydalıdır. Stresi azaltmak konusunda faydası bulunmaktadır.  Uykusuzluğa sorunu çekenlerin düzenli içmesi halinde uykuları düzene girmektedir. Sorunlu ciltleri temizler ve gözeneklerin daha rahat nefes almasını sağlamaktadır. Saçları içten besler.  Kansere yol açan organizmaların büyümesini azaltır. Kanser tedavisi sırasında kullanılan ilaçların vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

Orta düzeyde idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Yaşlanmayı yavaşlatıcı etkisi bulunmaktadır. Hafızayı kuvvetlendirir. Gözleri kuvvetlendirir. Toksin ve zehrin vücuttan hızlı bir şekilde atılmasını sağlamaktadır. Kilo verme konusunda yardımcı özelliği bulunmaktadır. Hemoglobin düzeylerini arttırmaktadır.

Nar Kabuğu Çayı Tarifi

Nar kabuğu çayı yapabilmek için öncelikli olarak nar kabuklarını temiz ve nemsiz bir ortamda iyice kurutmak gerekmektedir. Kurutma işleminin başarılı olabilmesi adına; kabukların iç kısmında yer alan beyaz bölümleri iyice temizlenmesi gerekmektedir. Daha sonra bir bıçak yardımıyla kabukları uzunlamasına şeritler halinde bölünmektedir. Temiz bir bez üzerine yerleştirdiğiniz nar kabuklarını, ışık almayan, nemsiz bir yerde kurumaya bırakın.

Nar kabuklarınızın iyice kuruduğundan emin olduktan sonra, kabukları küçük parçalar halinde kırın. Kurumuş olan kabuklar, kırma işlemi esnasında size herhangi bir zorluk çıkarmayacaktır. Ön hazırlık işlemlerini tamamladıktan sonra, 1 bardak nar kabuğu çayı için, 150 gram kaynamış suya, 3 gram nar kabuğu ekleyip, 20 dakika kaynattıktan sonra çayınızı rahatlıkla tüketebilirsiniz. Nar kabuğu çayı tarifi bu şekildedir.

Nar Kabuğu Çayının Faydaları

Nar kabuğundaki ellagik asitin en başta meme kanseri olmak üzere birçok kanser türü için önleyici ve iyileştirici faydaları bulunmaktadır. Yorgunluğu azaltır, enerji sağlar ve yorgunluğun vücut üzerindeki etkisini azaltmaktadır. Vücudu, kalbi, mideyi ve diş etlerini koruyucu ve kuvvetlendirici etkisi bulunmaktadır. Mide iltihabı ve ağız yarası için son derece faydalıdır. Bağışıklık sistemi üzerinde güçlendirici bir etkisi bulunmaktadır. Kanser hücrelerinin gelişmesine engel olarak, başta akciğer, meme, cilt, kolon ve prostat kanseri olmak üzere kansere karşı vücudu koruyucu ve önleyici etkisi bulunmaktadır

Kandaki kolesterol oranını ve tansiyonu dengeleyici etkisi bulunmaktadır. Damar sertliğini önler ve tıkanan damarların açılması için yardımcı olmaktadır. Bu özellikleriyle kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu ve engelleyici etkisi bulunmaktadır. Kandaki şeker seviyesini de dengeleyerek şeker hastalarına iyi bir besin niteliğindedir. Cilt sağlığı ve cildin daha genç görünmesi açısından oldukça faydalıdır. Eklem ağrılarını azalmasını sağlamaktadır. Narın içinde bulunan ve taneleri bir ara tutan zarsı kısım hazmı kolaylaştırma ve idrar söktürme konusunda oldukça faydalıdır. Kabuklarından demlenen çay ise ishal giderici ve bağırsak kurtlarını temizleyici ve engelleyici özelliğe sahiptir. Nar kabuğu çayının faydaları bu şekilde sıralanmaktadır.

Nar Kabuğu ve Nar Çayının Yan Etkileri

Nar ve nar kabuğu çayının çayının birçok olumlu özelliğinin yanında aşırı tüketildiği zaman bazı yan etkileri görülebilmektedir. Nar ve nar kabuğu çayının yan etkileri ise şunlardır;

Nar oldukça faydalı ve birçok hastalığa karşı etkili bir meyve olmasına rağmen hamile olan anne adaylarının tüketirken dikkatli olmaları önerilir. Uzmanlar en ideal nar tüketimini bir bardak çayı şeklinde veya orta büyüklükte bir nar olacak şekilde olması gerektiğini söylemektedirler. Küçük çocuklara nar verirken aşırıya 1 çay bardağı fazlasıyla yetecektir.

Günlük çok büyük oranlarda nar suyu tüketen kişilerin kabız olma ihtimali oldukça fazladır. Bu nedenden dolayı aşırıya kaçmadan uzmanlarca uygun görülen miktarlarda tüketilmelidir. Tansiyonun düşük olması ile ilgili problemi olan ve ilaç kullanan kişilerin olan kişilerin nar tüketmemeleri önerilmektedir. Kan basıncını düşüren bu meyve bünyesi aşırı zayıf olan kişiler için faydalı olmayabilir.

Sindirim sorunu yaşayan kişilerin ve mide rahatsızlığı olanların fazla nar tüketmemeleri önerilir. Aşırı tüketilmesi halinde alerjik reaksiyonlara nende olabilir. Kırmızı renkli meyvelere karşı alerjisi olan kişilerin nar tüketmeden önce alerji testi yaptırmalarında oldukça önemlidir

Nar Kabuğu Çayının Tüketilmesi

Nar kabuğu çayının tüketilmesinde bazı kurallar bulunmaktadır. Çünkü bu çayı gerektiği gibi tüketilmediğinde kişiye zararlar verebilmektedir. Nar kabuğu çayı her gün içilmemelidir. Haftanın birinci, üçüncü, beşinci ve yedinci günleri tüketilmelidir. Ve her haftada bir hafta mola verecek şekilde tüketilmesi en sağlıklı olanıdır. Nar kabuğu çayının tüketilmesi esasları bu şekildedir.

Nar Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır, Nar Kabuğu Çayı Faydaları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir