Narın Faydaları Nelerdir? Nar Zayıflatır mı?

Ocak 16, 2020 Meyveler

Narın Faydaları 

C vitamini dendiğinde akla gelenler arasında nar var. Peki, narın faydaları nelerdir? Nar zayıflatır mı?

Narın içeriğinde olan vitaminler, elbette vücut için faydalıdır. Narın faydaları nelerdir sorunuzun yanıtı veriliyor. İçeriğinde bol miktarda polyphenol, potasyum ve demir yer alıyor. Bağışıklık sistemi için son derece destekleyici olduğu kanıtlanmış olan içeriklerin narda yer aldığını görebilirsiniz. Ayrıca kalp sağlığı için de gerekli olan bu içerik, narda olduğundan sağlık için tüketilmesi önerilenler arasında.

Narın Faydaları ve İçeriği

Bakıldığında narın içeriğinde lif oranının 7 gram olduğu görülüyor. Ayrıca 3 gram protein yer alıyor. %30 oranında C vitamini var. Beraberinde %36 oranında K vitamini yer alıyor. Potasyum oranı ise %12’dir. Ayrıca Folat RDİ’nin %16 değerinde olduğu biliniyor. Tüm bu içeriğin faydası sayesinde, vücut sağlığının korunması sağlanır.

C vitamini etkisi;

İçeriğinde C vitamini yer alıyor. C vitaminin vücuda sağladığı faydaların bir bölümü elbette nar yenerek alınabilir. Bir bardak nar suyu günlük C vitamini ihtiyacının %40’ının karşılanmasına işaret ediyor. C vitamini ile bağışıklık sisteminin güçlenmesi de sağlanacaktır. Bunu göz önünde bulundurarak sağlık için nar tüketiminin olması önemlidir. c vitamini özellikle kış aylarında mutlaka alınması gereken vitamindir. Bu sebeple içinde bol miktarda olan nar için tüketimin en azından kış aylarında düzenli olması sağlanabilir. Diğer ihtimaller ise nar suyu tüketiminin alışkanlık haline getirilmesidir. Bunun için gereken yapılabilir. Seçim size bırakılır.

Antioksidan;

Canlı kırmızı olan nar taneleri için polifenoller sayesinde bu şekilde göründüğünü bilmelisiniz. Nar suyu ile diğer meyve sularının çok daha üstünde bir antioksidan etkisi alırsınız. Yeşi çaya göre üç kat daha fazla antioksidan etkisinin olduğu da biliniyor. Hücrelerin zarar görmemesi, iltihapların azalması açısından da bu antioksidan etkisinin olacağı söylenebilir.

Kanser hücresi oluşumuna etkisi;

Bakıldığında araştırma sonuçlarına göre prostat kanserini önleyici özelliği olduğu görülüyor. Çeşitli meyve suyu üzerinde yapılmış olan araştırmalar etkili olabileceği sonucunu vermiştir. Bu durumda doktorunuzun da önerisi olması durumunda, takviye olarak tercih edebilirsiniz.

Hafızaya etkisi;

Narın faydası kapsamında akla gelenler arasında hafızaya olan etkisi var. Antioksidanlar sayesinde yüksek konsantrasyon oluşturduğu da bilinir. Bu durumda hafızanın korunması ya da ilerde Alzheimer hastalığının ilerlemesi yönünde etkisinin olabileceği açıklamaları yapılmıştır. Elbette doktorunuzdan bilgi almak, önerisine göre hareket etmek en doğrusu olacaktır.

Kalbe ve damarlara etkisi;

Bakıldığında en doğal kalp ilacı olarak halk arasında tercih edildiği görülür. Kalbi koruduğu bilinir. Damarları koruması ile kişilerin kalp ve damar sağlığı içim faydalı olabileceği söylenir. Damar tıkanıklığını iyileştirme özelliği hakkında da araştırmalar yapılmıştır. Son dönemde en büyük problemler arasında damar tıkanıklığı yer alıyor. Bunun doğal önleyicileri de en çok tüketilen besinler arasında giriyor. Bunu kontrol etmeniz durumunda, elbette aldığınız diğer önlemler ve doktor önerilerine de destek olacaktır.

Diyabet;

Düzenli olarak tüketilmesinin diyabeti azaltacak olduğu yönünde de bilgiler verilir. Genel olarak Orta Doğu ve Hindistan için yaygın kullanım olduğu söylenir. Diyabet ilacı olarak kullanılması söz konusudur. İnsülin direncini azaltmaya ve kan şekerini düşürme konusunda yardımcı olabileceği bilinen gıdalar arasındadır.

Kan basıncı;

En önemli etkileri arasında kan basıncını düşürme konusunda etkili olduğu var. Bakıldığında sistolik kan basıncının düşmesi için yardımcı bir gıda olduğu bilinir. Bunun için elbette doktorunuzun  da önerisi ile nar tüketiminin düzenli bir hale gelmesi sağlanabilir.

Narın Zayıflamaya Etkisi

Narın zayıflatma etkisi var mı? Nar zayıflatır mı sorularının yanıtı veriliyor. Öncelikle bilmeniz gereken alınan kalori ile yakılan kalori arasında ki farkın durumuna göre kilo alma ya da kilo verme işleminin gerçekleşecek olduğu. Bu durumda direkt olarak kilo vermek için yapmanız gereken aldığınız kalorinin daha düşük olması. Sizden istenen nar tüketimini de diyetinize eklemeniz durumunda, nar kalorisini de kalori hesabınıza katmanız. Sonrasında zayıflamaya olan etkisinin görülmesi çok daha avantajlı olacaktır. Bunu takip ederek, zayıflamaya etkisini en iyi şekilde görebilirsiniz.

Nar diyeti;

Zayıflatıcı etkisi olması sebebi ile mutlaka tüketilen gıdalar arasında olması gerektiği bilinir. Bunun için nar antioksidan zengin özleri ile yüksek tansiyon ve kolesterol için de faydalı olacaktır. Peki, nar diyetinin avantajları nelerdir? Salatanın üzerinde olan taneler, nar suyunun tüketilmesi gibi pek çok husus narın faydalarını elde etmenizi sağlayacaktır. Kilo kaybı olması da sağlanacak olduğundan nar diyetinin avantajlarını elde edeceksiniz. Size önerilen ise tüm bunların doktor kontrolünde olmasıdır. Sağlıklı bir şekilde zayıflamak açısından mutlaka nar ya da diğer diyet türleri için doktorunuzun önerisini almanız en doğrusu olacaktır. Değerlendirip, bu alanda en iyi şekilde hareket edebilirsiniz.

Nar diyeti nasıl yapılır?

Sorulan sorular arasında nar zayıflatır mı sorusunun yanıtı sıra diyetin nasıl yapılacak olduğu da var. Bir günlük plan üzerinden hareket edilmesi gerekirse, direkt olarak kahvaltı pişmiş buğday ve nar ile başlıyor. Nar bir boy küçük ve 150 gr pişmiş buğday olacak. Bunun dışında kuş yemeğinde ise bir elma, bir küçük boy nar ve 150 gr yağsız yoğurt yemeniz istenecek. Ara öğünde ise bir adet muz yeterli olur. Akşam yemeğinizde ise dereotlu, kereviz salatası yiyebilirsiniz.

Nar ile zayıflatan smooothie;

Evet, zayıflama etkisini en iyi şeklide görmeniz açısından önerilen nar ile yapılan içecekler var. Tüketimin bu şeklide gerçekleşmesi de söz konusu olabilir. Bunun için ilk olarak bir su bardağı yaban mersini, bir bardak nar suyu, bir adet nar, 30 gram whey protein tozu, 1 tatlı kaşığı bal gerekiyor. Yapılışı ise bal hariç olmak üzere tüm malzemeleri bir kapta karıştırın. Ardından bal ile tatlandırarak direkt olarak sunuma hazır hale getirin.

Verilen önerilen sayesinde nar tüketiminin hızlanması söz konusu olacaktır. Bu durumda düzenli tüketim ile yukarıda verilen faydaları da elde etmek mümkün. Bunu değerlendirip, en iyi şeklide kullanımın olması sağlanabilir. Narın etkilerinin en iyi şeklide görülmesi, nar faydalarının etki ederek sağlıklı yaşama merhaba demek mümkün. Elbette sizden istenen hem doktor önerilerine göre hareket etmeniz hem de diğer gıdalar için de sağlıklı tüketime önem vermeniz. Narın faydaları konusunda gereken etkiyi, narın düzenli dengeli tüketimi ile görebilirsiniz.

Nardan yapılan nar ekşisinin faydaları nelerdir ile ilgili makalemizi okumak için linke tıklayabilirsiniz.

Narın Faydaları Nelerdir? Nar Zayıflatır mı? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir