Neem Yağı Nedir, Nem Yağının Faydaları ve Kullanımı

Mart 4, 2020 Sağlık

Neem Yağı

Ülkemizde pek çok kullanılan yağ çeşitleri  var ve hepsinin sağlığa faydaları oldukça da fazladır.

Onlardan birisi olarak ise karşımıza neem yağı geliyor diyebiliriz. Neem ağacının yaprakların dan elde edilerek özel yağ haline getirilerek kullanılır. Son derece önemli diyebileceğimiz yağlardan biri olma özelliğine sahiptir. Üstelik ülkemizde istenildiği zaman ise çok kolay bir şekilde kullanılan yağ çeşitlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Eğer ki bu yağın faydalarından yararlanmak istiyorsanız yapmanız gereken ise kullanmaya başlamanız olacaktır. Yağın iyi gelen pek çok faydaları var.  Zaten sizlerde bu faydalarını duyduktan sonra şimdiye kadar kullanmadıysanız bile neden kullanmamış olduğunuzu sorgulamaya başlar hale gelebilirsiniz. Bu ağacın bir diğer bilinen adı ise Hint çiçeği olduğunu söylememiz gerekir. Özellikle binlerce yıldır kullanılan şifa kaynağıdır. İnsanlar kullandık sıra    ne kadar şifalı  olduğunu daha net şekilde anlama şansına sahip olmaya başlıyorlar. Özellikle bunun Hindistan  ülkesinde çok popüler olduğunu ve  halk tarafından yaygın şekilde kullanılmış olduğunun altını çizmemiz gerek.

Neem Faydaları Neler?

Neem faydaları öğrendiğiniz zaman sizlerde artık sorunlarınızdan kurtulmaya başlamak adına kullanma ihtiyacı içerisinde yer almaya başlayacaksınız. Bu yağın faydalarını ifade etmeye kalktığımız zaman ise sıralamaya başlayabiliriz.

Bit İçin Kullanabilirsiniz

Özellikle ülkemizde bitlenme sorunu bir türlü bitmeyen durumlardan birisidir.  Bit sorunundan eğer ki kurtulmak istiyorsanız o zaman neem yağının tam size göre olduğunu söylemek gerekir. Bakıldığı zaman saçlarda meydana çıkan bitler,   en çok  rahatsız edici özelliğe sahip konulardan birisidir. Üstelik bitlenme gerek çocuklarda gerekse de yetişkinlerde görülebiliyor. Her ne kadar bit ilaçları piyasada satışa sunulsada bazı zamaanlar daha doğal yollara başvurma ihtiyacı  duyulabiliyor. Böyle bir durumda ise yapmanız gereken ise neem yağını kullanmaya başlamanız olacaktır. Neem yağını yaklaşık olarak beş ya da altı kaşık kadar  kaşığa dökmüş olduğunuz yağı saçınızın her yerine güzelce masaj yapıyor gibi sürmeye başlayın. Ardından saçınızı bir  bone ile güzelce kapatmaya başlayın. Gece boyunca saçlarınız bonenin içerisinde mutlaka kalması gerekiyor. Sabah uyandığınız zaman ise ilk yapacağınız şeylerden birisi de elinize bir dişli  tarak alarak saçlarınızı taramaya   başlamanız olacak. Ardından bu işlemi yapmanız sonrasında ise saçlarınızı  banyoda güzelce  yıkayın.

Saç Dökülmesi İçin Kullan

Saç dökülmesine son vermek istiyorsanız neem yağı faydaları  aracılığı ile bunu çok kolay şekilde başarabilirsiniz. Ülkemizde hem kadın hem de erkeklerin son dönemde en rahatsızlık duymuş olduğu konulardan birisi olarak saç dökülmeleri geliyor. Bu durum ne yazık ki bireyleri hem fiziksel hem de psikolojik anlamda etki altına alıyor. Üstelik ne kullanırsa kullansın bir türlü saç dökülmelerine dur diyemeyen insanlarımız olabiliyor. Bunun üstesinden artık gelmeniz adına ve saç dökülmelerine son demek için tek yapılması gereken yollardan birisi neem yağını hemen kullanmaya başlamak olacak. Hintli kadınlar, saçlarına oldukça fazla önem veriyor. Bu sebepten dolayıdır ki saçlarına hep bu yağdan sürüyorlar. Çünkü bakıldığı zaman ise bu yağın en iyi kozmetik ürünlerinden bile hem daha doğal hem de daha etkin bir çözüm sunuyor olması denebilir. Eğer ki saç dökülmesinden şikayetçi oluyorsanız o halde yapmanız gereken ise bir miktar kadar yağı şampuanın içerisine eklemeniz ve karıştırmanız olacak. Fakat şampuan içerisine çok fazla koymayın.  Yaklaşık olarak 3 ya da 4 damla yeterli  olacaktır. Kullandıktan sonra saçlarınızda ki dökülmenin yavaşladığını göreceksiniz.

Kepeklere  Son

Kepeklerin görünmesinden çok fazla rahatsızlık duyuyorsanız o zaman kepek için neem yağı kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede sizin canınızı sıkmaya neden olan ve görsel yönden bakıldığında oldukça hoş görünmeyen kepeklere dur demeniz zor olmaz. Zeytinyağı ile birkaç damla kadar neem yağını güzelce bir kase de karıştırın. Ardından kepekli olan saçlarınıza masaj yapıyormuş gibi sürün. Belirtmemiz gereken en önemli hususlardan birisi de zeytinya ve neem yapıyla yapmış olduğunız bu karışımı düzenli olarak saçınıza uygulamanız gerekecek. Böylelikle saçlarınızda çıkan kepek sorunlarına kökten çözüm üretme şansına sahip olmaya başlarsınız.

Kabarık Saç Olmayacak

Kabarık saçlar sizleri çok zor duruma sürüklüyor  olabilir. Kimse kabarık bir saça sahip olmak istemez. Sizi bu durumda kurtarmak adına  kullanılan neem yapıyla artık kabarık saçlarınızdan en kısa süre içerisinde kurtulmaya başlamanız artık mümkün bir hale dönüşmeye başlamış olacak. Üstelik yağın saçlarında bırakmış  olduğu yumuşaksı hissinden de  memnun kalmaya başlamış olacaksınız. Bu yağın çok fazla saçları kabarık  ve kıvırcık olan kızların hoşuna gidecek bir ürün olduğunun altını çizmemizde yarar var.

Cildi Nemlendirir

Neem yağı cilt için oldukça faydalıdır. Cilde sağladığı en önemli yanlarından birisi cildin nem kazanmasına yardımcı olması denebilir. Bu sayede cildiniz kuruysa ve cildinizin daha fazla nem kazanmasını istiyorsanız neem yağının bu duruma anında el atan önemli bir işlevi olduğunu belirtmemiz gerekir. Cilt güzelliğinin en güzel şekilde sağlanması adına kullanılır. Hindistanda kadınların cilt içinde kullandıkları  bir yağ  olarak bilinir. Bundan böyle görsel anlamda sizlerde güzel görünme amacı içerisindeyseniz bu yağı kullanmanız en mantıklı diyebileceğimiz bir çözüm yolu olmaya başlayacaktır.

Sedef ve Egzama

Hem sedef hastalığı hem de egzama konusunda da büyük yönlü olarak fayda sağlayan bir yağ olduğunu belirtmemiz gerekir. Bu tür cilt ile sorunlar yaşayan kişilerin mutlaka kullanması gereken oldukça faydalı bir ürün olma özelliğine sahiptir. Ne yazık ki ciltte çıkan bu tür  sorunlar insanların üzülmesine neden oluyor. Zamanla kişilerde özgüvensiz gibi birtakım sorunlar gün yüzüne çıkmaya başlıyor. Bu durumun üstesinden gelmek adına  sedef ve egzama için   neem yağının mutlaka kullanılması gerekir. Burada izlemeniz gereken en etkili çözüm yollarından birisi ise hemen banyo suyunuza birkaç damla kadar bu yağı damlatmaya başlamanız olacaktır. Biraz bekledikten sonra ardından durulanma işlemlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

Yaşlanmaya İyi Gelir

Yaş ilerlemeye bağlı olarak cildimizde kırışıklık belirmeye başlar. Bu durumda doğal olarak yaşlı görünmemize neden olur. Yaşlanma karşıtı bir yağ olduğundan dolayı herkes tarafından son zamanda tercih edilmeye başlanır.  Sizlerde neem yağı kullanımı ile yaşlanmaya karşı önlem almaya başlayabilirsiniz. Fakat bu yağı yaşlanma için kullanacaksanız mutlaka hindistan cevizi yağı ile güzelce  karıştırılması  gerekir. Ardından ise cildinize hazırladığınız karışımı sürün.

Neem Yağı Nedir, Nem Yağının Faydaları ve Kullanımı Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir