Nehir Körlüğü (Onkoserkiyazis) Nedir?

Mart 13, 2020 Sağlık

Nehir Körlüğü (Onkoserkiyazis) Nedir?

Dünya çapında yayın olarak görülen nehir körlüğü hastalığı bir tür enfeksiyon hastalığı olarak bilinir. Nehir körlüğü hastalığı çoğunlukla Orta Amerika, Sahra altı Batı Afrika ve Yemen bölgesinde görülmektedir. Enfeksiyonun yol açtığı hastalıklar arasında ikinci sırada yer alan bu hastalığa sularda bulunan onchocerca volvulus kurtçuklarının yol açtığı ifade edilir. İnsanlara geçmesi ise karasineklerin ısırması yoluyla olmaktadır. Bazı enfekte olmuş kişilerde herhangi bir belirti ortaya çıkmamaktadır. Genelliğe hastalığın sebebi olan parazitler deri altına yerleşmekte ve o bölgede tahribata yol açmaktadır. İlerleyen dönemde bu parazitler göze bulaşmakta ve körlüğe sebep olmaktadır.  Hastalığın ismini bu olumsuz durumdan aldığı ifade edilir.

Nehir Körlüğü (Onkoserkiyazis) Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Nehir Körlüğü (Onkoserkiyazis) hastalığı belirtileri hastadan hastaya farklılık gösterebilir. Bazı hastalarda belirgin durumlar ortaya çıkmamaktadır. Hastalığın olduğu bazı hastalarda ise bulanık görme, cilt altında şişlik, gözlerde ağrı, iltihap, deri döküntüsü ve göz şişmesi gibi durumlar meydana gelir. Bu tarz belirtiler görüldüğünde hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmakta yarar vardır. Hastalık bulaşıcı olduğundan dolayı erken teşhis etmek son derece önemlidir. Genellikle hastalığın önlenmesi için aşı olup olmadığı merak edilse de yapılan açıklamalara göre bu hastalığı önlemeye yönelik aşı olmadığı ifade edilir.  Hastalığa yol açan bakteriler deri altına larvalarını bırakmakta ve bunlarla birlikte hastalık belirtileri oluşmaya başlamaktadır. Gözde ve ciltte kalan larvalar zaman içerisinde farklı sorunlara yol açmaktadır.

Nehir Körlüğü (Onkoserkiyazis) Hastalığı İle Mücadele

Nehir Körlüğü (Onkoserkiyazis) hastalığı ile ilgili çok sayıda çalışma yapılmakta ve hastalığa karşı mücadele verilmektedir. Şiddetli kaşınmayla birlikte kalıcı göz problemlerine yol açması bu hastalığın sebep olduğu sorunlar arasında yer alır. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü’nün de desteğiyle dünya genelinde çeşitli çalışmalar başlatılmış, ilaç kampanyaları düzenlenmiştir. Bu gibi uygulamalar sayesinde dünyanın pek çok noktasında hastalığın tamamen ortadan kaldırıldığı ifade edilir. Daha sağlıklı nesillere sahip olmak adına ciddi çaba sarf edilmektedir. Böylece tropik bölgelerdeki nehir kenarlarında daha fazla görülen nehir körlüğü hastalığına karşı önlem alınmış olmaktadır.

Nehir Körlüğü (Onkoserkiyazis) Hastalığından Korunma

Uzmanlar Nehir Körlüğü (Onkoserkiyazis) hastalığından korunmak için bazı öneriler vermektedir. Bu hastalık nehir kenarlarında sıkça görüldüğü için etkili korunma amacıyla karasineklerin ve larvalarının bulunduğu su kaynakları mutlaka ilaçlanmalıdır. Özellikle tropikal bölgelerde bulunan noktalar için biraz daha hassas davranılmalıdır.

Yapılan araştırmalara göre dünya çapında yaklaşık on sekiz milyon kişinin Nehir Körlüğü (Onkoserkiyazis) hastalığından etkilendiği belirtilir. Bunların yaklaşık altı milyon kişisinde dermatit ve kaşıntı görülürken iki yüz yetmiş bin kişide körlük ortaya çıkmıştır. Hastalık nedeniyle ortaya çıkan bu durumlar kalıcı özellik taşıdığından dikkatli ve temkinli davranmakta yarar vardır. Özellikle Guatemala, Meksika’nın güneyi, Brezilya, Venezuella, Ekvador, Kolombiya ve Arap Yarımadası’nda bulunan kişilerin hastalık belirtileri ve tedavisiyle ilgili bilgilenmeleri gerekir.

Nehir Körlüğü (Onkoserkiyazis) Hastalığı

Parazitlerin yol açtığı hastalıklardan biri olan nehir körlüğü hastalığı onkoserkiyazis hastalığı olarak da bilinir. Bu hastalığın oluşabilmesi için kişinin simulium tipi karasinekler tarafından ısırılması gerekir. Isırık sonucu vücutta oluşan larvalar daha sonra solucan haline dönüşmekte ve bunlar da ciltte döküntü, kaşınma, şişlik gibi durumlara yol açmaktadır. İleri evrelerde hastalığın körlük gibi ciddi sonuçları olmaktadır. Hastalıkla ilgili çalışmalar devam ettiğinden önlem amacıyla nehir kenarlarından uzak durmakta, bu tarz ortamları ilaçlamakta yarar vardır. Ayrıca hastalık belirtileri ile ilgili bilgi edinerek erken teşhis yapmak avantaj sağlayacaktır.

Nehir Körlüğü (Onkoserkiyazis) Nedir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir