Niasinamid Faydaları Nelerdir?

Mart 2, 2020 Sağlık

Niasinamid’in Faydaları Nelerdir?

Niasinamid yani B3 vitamini sekiz farklı B vitamininden biridir. Suda çözünebilme özelliği bulunan bu vitamin türü çeşitli faydalara sahiptir.

Niasinamid’in faydaları çok sayıda insan tarafından merak edilmekte olup buna geçmeden önce vitamin hakkında detaylı bilgi edinmekte yarar vardır. Buna göre niasinamid yani diğer adı ile B3 vitamini tıbbi olarak nikel şeklinde isimlendirilir ve üç farklı form halindedir. Çok sayıda sağlık sorununa karşı olumlu tedavi etkisi yaratması B3 vitaminin bir formu olan niasinamide olan ilgiyi artırmıştır. Suda çözünür halde olduğundan vücut bu vitamini depolayamamakta ve bu olumlu etki için günlük belli miktarda vitamin almak gerekmektedir. Dolayısıyla vitaminin hangi gıdalarda olduğu öğrenilmelidir.

B3 Vitamini (Niasinamid) Bulunan Gıdalar Nelerdir?

Niasinamid genellikle sakatat, et, bazı balıklar, mantar, çekirdek tohumları, fındık, mercimek, yer fıstığı, incir, bal kabağı, yeşil sebzeler, yumurta süt peynir gibi hayvansal ürünler ve buna benzer gıdalar içerisinde yer alır. İçerisinde hububat da yer almakta birlikte çok sayıda rafine tahıl ürünü bu madde ile takviye edilmektedir.

İçerisinde B3 vitamini bulunan gıdaların tüketim miktarı yaşa göre değişmektedir. Buna göre çocuklar günde iki ile on altı miligram arası, yetişkinler on dört ile on altı miligram, hamile ve emziren kadınlar ise gün içerisinde on yedi ile on sekiz miligram arasında niasinamid tüketmelidir. Suda çözünebilir olması nedeniyle günlük tüketim miktarlarına dikkat etmek gerekir.

Niasinamid’in Vücuda Etkileri Nelerdir?

Niasinamid’in yararları oldukça fazladır. Cilt sağlığına iyi gelen B3 vitamini sindirim sistemini destekleyici özelliğe sahiptir. Bununla birlikte beyin fonksiyonlarının ve sinir sisteminin güçlenmesine katkı sağlayan vitamin uykusuzluğa da iyi gelmektedir. Bu etkilerin ortaya çıkabilmesi için vitaminin doğal ve sağlıklı gıdalardan alınması gerekir.

B3 vitamini kolesterol seviyesini dengeleme, Alzheimer hastalığına karşı koruma, eklem hareketliliğini artırma, kan şekerini dengeleme gibi özelliklere sahiptir. Özellikle diyabet hastalarına kan şekerini dengelemek için B3 takviyesi verilir. Eklemlerde toplanan ödemlerin azalmasına katkıda bulunan Niasinamid eklem ağrılarını azaltırken eklem kıkırdaklarının yeniden oluşmasına katkıda bulunur. Bu nedenle eklemleriyle ilgili sıkıntısı olan kişilerin günlük aldıkları B3 miktarına dikkat etmeleri önerilir.

Niasinamid’in Eksikliğinde Ne Olur?

Niasinamid eksikliği vücutta çeşitli olumsuz etkiler meydana getirir. Bu vitamin cilt üzerinde doğrudan etkiye sahip olduğundan eksikliğinde çeşitli cilt sorunları meydana gelmektedir. Özellikle enfeksiyon, kuruluk, kızarıklık ve lezyon sıkça görülen cilt sorunları arasında yer alır.

Eksikliğinde ağız sağlığının bozulmasına sebep olan Niasinamid kalp ve damar sağlığının olumsuz yönde etkilenmesine neden olur. Yeterli miktarda alınan B3 vitamini tüketilen besinlerin sindirilmesine ve parçalanmasına katkı sağlamaktadır. Dolayısıyla vitaminin eksikliğinde sindirimle alakalı sorunlar meydana gelmektedir. Bunların yanı sıra hafızanın zayıflaması ve sinir sisteminde aksaklıklar yaşanması da B3 vitamini eksikliği durumunda ortaya çıkmaktadır.

Niasinamid’in Özellikleri

Niasinamid B3 vitamini olarak da bilinmekte olup alkolle birlikte emilimi azalan bir vitamindir. Yağda çözünen vitaminler ile kıyaslandığında bu vitamin suda çözündüğünden vücutta daha kısa süre boyunca kalmaktadır. Özellikle besinlerin moleküllerine ayrıştırılmasında ve enerji üretiminde B3 vitamini önemli bir göreve sahiptir. Günlük alınacak miktar yaşa, cinsiyete ve vücut ağırlığına göre farklılık gösterdiğinden bunlarla ilgili bilgi edinmek ve normal miktarı eksik etmemek gerekmektedir. Yaşlılık, emzirme ve hamilelik gibi dönemlerde B3 vitaminine daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Dolayısıyla vitaminin hangi besinlerde bulunduğunu ve ne kadar miktarda alınması gerektiğini bilmek kişinin hem kendine hem de çevresine fayda sağlayacaktır.

Niasinamid Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir