Nisan Yağmuru Nedir, Faydaları Nelerdir?

Haziran 21, 2018 Sağlık

 

Bahar aylarında düşen yağmur nisan yağmuru adını alır. Nisan yağmuru insana pek çok fayda sağlar. Yağmurlar her zaman toplumlarda bereket olarak adlandırılır. Toprağın beslenmesinde, ürün çeşitliliği ortaya konulmasında ve diğer pek çok açıdan yağmurlar son derece faydalıdır. Yağmurlar insan sağlığı açısından da oldukça faydalıdır.

Kışın bitmesi ile birlikte insanlar yaza hazırlık süreci içerisine girer. Bu sırada da kaybettiği enerjilerini toparlamak ister. İşte bahar yağmuru olarak da bilinen nisan yağmurları kişilerin kaybettiği enerjileri arttırmasında son derece önemlidir. Bu sayede de yağmurdan istediği faydayı da sağlar.

Nisan Yağmurunun Önemi

Nisan yağmurunun önemi öncelikli olarak dinimizde belirtilen bir konudur. Peygamber efendimiz de nisan yağmurunu toplamaktan bahsetmiştir. Nisan yağmurunun toplanması gerektiğinden çünkü onun şifa olduğundan bahseder.

İnsanlar genellikle bir takım hastalıklardan ilaçlar ile korunmaya çalışır. Ancak her ilaç aynı zamanda bir yan etkiyi de beraberinde getirir. İnsanların ilaçlar konusundaki bu tutumu artık doktorları da doğal ürünlere yönlendirme noktasına ulaştırmıştır. Pek çok uzman doğal beslenmenin ya da doğal ürünlerin hastalıkları geçirdiğinden şifa verdiğinden bahseder. Peygamber efendimiz de nisan yağmurunun şifa kaynağı olduğunu vurgulamıştır. Bazı rahatsızlıklar için kullanılan şifa kaynağı yağmur suyu ile de hastalıklardan doğal bir şekilde kurtulmak olanaklıdır. Bunun için peygamber efendimizin önerdiği gibi yağmur duyunu toplamak yeterlidir.

Peygamber efendimiz hem yağmur suyunda ıslanmanın hem de yağmur suyunu içmenin faydalarından bahseder. Pek çok hadiste belirtilen bu durum nisan yağmurunun ne kadar önemli olduğunu bir kere daha gösterir.

Dindeki önemi dışında uzmanlar tarafından da yağmur suyunun öneminden bahsedilir. Uzmanlar için de hem içilmesi hem de yağmur suyunda ıslanılması son derece önemlidir. Özellikle de nisan yağmurunun yaşlılar tarafından kullanılmasının daha da faydalı olduğunu belirtir. Ancak uzmanlar nisan yağmuru konusunda da insanları uyarır.

Nisan Yağmur Suyunun Toplanması

Nisan yağmur suyunun toplanması sırasında uzmanlar dikkat edilmesi gerektiğini belirtir. Günümüzde pek çok açıdan çevre kirliliği yaygın olarak görülür. Çevre kirliliğinin çok olduğu yerlerde yağmurda da bu kirlilikten bulunur. Çünkü havadaki zehirli gazlar yağmur suyu ile birleşir. Bu durumda da ortaya yağmur suyunun da aynı ölçüde zararlı olmasına neden olur.

Nisan yağmuru altında ıslanırken ya da suyu biriktirirken de bu bilgi göz önüne alınmalıdır. Uzmanlar çevre kirliliğinin bulunduğu yerlerde, yağmur sularından kaçınmak gerektiğini ifade eder. Aksi durumda bu su ile ıslanmanın ya da suyu tüketmenin insanlara ciddi bir zararı bulunur. Ancak çevre kirliliğinin bulunmadığı yerde nisan yağmur suyunun toplanması önerilir. Eğer yaşadığınız yerde çevre kirliliği söz konusu değilse; bu durumda yağmur suyu altında ıslanabilirsiniz. Ayrıca temiz bir şekilde suyun toplanmasını sağlayarak da bu suyu içebilirsiniz. Sadece bu sayede nisan yağmur suyunun gerçek faydasına ulaşabilirsiniz.

Nisan Yağmur Suyunun Faydaları

Nisan yağmur suyunun faydaları insanlar için son derece fazladır. Bu nedenle de uzmanlar mutlaka temiz bir şekilde elde edilen nisan yağmurunun suyunun tüketilmesi gerektiğini belirtir. İnsanlar kış aylarında pek çok vitamin ve mineral kaybı yaşar. Yaşanılan bu kayıp nedeni ile de insan kendini oldukça güçsüz hisseder. Özellikle de demir bakımından insan vücudu eksik kalır. Ancak bunun için nisan yağmuru kullanılır. Çünkü nisan yağmuru faydaları içerisinde yüksek demir içermesi bulunur. Bu sayede de demir ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Nisan yağmurunu toplayarak tüketmeniz demir ihtiyacınızın giderilmesini ve enerji kaybınızı ortadan kaldırmayı sağlar.

 

Nisan Yağmuru Nedir, Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir