Nişasta Bazlı Şeker Nedir? Zararları Nelerdir?

Nisan 9, 2018 Gıdalar

Son günlerde gündeme gelen nişasta bazlı şeker birçok kişinin kafasında soru işaretleri bıraktı. Zararları konusunda ciddi tartışmalar neden olan ve sağlık açısından ciddi bir sorun çıkaran bu ürün, ciddi bir kanser tetikleyici olarak biliniyor.

Şeker, şeker kamışı ve şeker pancarından elde edilir. Ancak nişasta bazlı şeker, mısır nişastasının bazı işlemlerden geçirilerek Glikoz, Fruktoz ve Galaktoz şekline dönüştürülmesidir. NBŞ sıvı halde kullanıldığı için zararları oldukça fazladır. Çünkü şeker pancarından elde edilen şeker NBŞ’den daha zararsızdır. Meyve şekeri olarak bilinen fruktoz, insanda tokluk hissi yaratmadığı için obezite, kanser gibi birçok hastalığın da tetikleyicisidir.

Şeker pancarından elde edilen şeker, çiftçiler açısından oldukça önemlidir. Ancak direkt olarak kullanacağınız fruktoz, daha az miktarda daha fazla tat verir. Bütün Avrupa ülkelerinde yasaklanan nişasta bazlı şeker, ülkemizde neredeyse tüm paketlenmiş gıdalar vardır.

Üreticinin ürettiği şeker pancarı ürünü olan şeker ise, fruktoz kadar zararlı değildir. Vücudun ihtiyacı olan şeker doğal besinlerden kolayca temin edilebilir. Ama ekstradan alınması durumunda bağımlılık yaratıcı etkisi bulunduğundan ciddi problemlere neden olur. Aşağıda bazı sorunları ele aldık fruktozun zararları konusunda bilinçlenmesini amaç edindik.

Nişasta Bazlı Şekerin Zararları

Insülin direncini etkileyen ve insanların kilo almasına neden olan şeker, şeker hastalığı olmak üzere birçok hastalığın tetikleyicisidir. Nişasta bazlı şekerin zararları konusuna değinecek olursak aşağıdaki konular söz konusudur.

 • Tokluk hissi yaratmadığı için kilo alımına neden olur,
 • Obezite riskinin en büyük tetikleyicisidir,
 • Kronik hastalıklara neden olabilmektedir,
 • Karaciğer yağlanması, siroz gibi hastalıklara neden olabilir,
 • Taşsız safra kesesi problemlerinin görülmesine yol açar,
 • Yüksek tansiyona neden olur,
 • Eklemlerde iltihaplanma yapar,
 • Gut hastalığı riskini arttırır,
 • Aşırı olarak kan şekerini yükseltir.

Nişasta bazlı şekerin kullanılması alzheimer, kalp damar hastalıkları, trigliserid yükselmesi, diyabet, insülin direnci, obezite, kanser türleri gibi birçok hastalığın nedeni olabilir.

Neden Nişasta Bazlı Şekerden Uzak Durulmalıdır?

Başta kanser riski olmak üzere insülin direnci, obezite, diyabet, inme, kalp krizi, bunama ve karaciğer problemleri gibi birçok probleme neden olan nişasta bazlı şeker kullanımı kesinlikle yasaklanmalıdır. Doğal üretilen şekerin kullanılması ve çiftçiler hem de sağlık açısından önemlidir.

Bilim insanları tarafından yapılan açıklamalar konusunda insan sağlığı için risk taşıyan faktörler göz önünde bulundurulmuştur. Nişasta bazlı şeker, mısır şurubudur. Bu da sağlık açısından zararlı olduğu gibi, sağlıksız beslenmeye sevk eden bir süreci başlatır. Marketlerde satılan birçok ürün, raf ürünlerinin uzun olması için mısır şurubu içermektedir.

Birçok üründe nişasta bazlı şeker kullanılmaktadır ve bu ürünün kullanılması bağımlılık yaratarak sağlık açısından ciddi zarar teşkil eder.

Hangi Ürünlerde Nişasta Bazlı Şeker Bulunur?

Nişasta bazlı şeker, genelde paketlenmiş ürünlerde bulunur. Bu ürünler herkesin çok iyi bildiği ama uzak durması gereken, çocuklara da yedirilmemeli gereken ürünlerdir. Aşağıdaki gıdalar, nişasta bazlı şeker, yani mısır şurubu içerir ve çok zararlıdır.

 • Hazır meyve suları,
 • Gazlı içecekler,
 • Bazı çikolatalar,
 • Şekerlemeler,
 • Yaş pastalar,
 • dondurmalar,
 • Reçeller,
 • Unlu mamuller,
 • Ketçap ve mayonez,
 • Hazır çorba,
 • Marmelat,
 • Bisküviler,
 • Süt ürünleri gibi birçok paketlenmiş üründe bulunmaktadır. 100 gram nişasta bazlı şekerde 285 kalori bulunur.

Nişasta Bazlı Şeker Alternatifi

Hakiki bal, akçaağaç şurubu, hindistan cevizi şekeri, gerçek meyve reçeli, keçi boynuzu pekmezi gibi birçok farklı ürün nişasta bazlı şeker alternatifi olarak kullanılır.

Nişasta Bazlı Şeker Sağlığınızı Nasıl Tehdit Ediyor?

Nişasta bazlı şeker, sağlığı ciddi ölçüde tehdit etmektedir. Şeker aşağıdaki sorunları tetiklemesi nedeniyle kesinlikle uzak durulması gereken ürünler arasındadır.

Kilo vermek isteyen birçok kişi için nişasta bazlı şeker ciddi problemlere yol açar. Rafine şekerden çok daha zararlı olan nişasta bazlı şeker diğer tatlandırıcılar gibi kilo alımına neden olur. Bazen ters etki yaratarak aşırı kilo vermeye neden olabilir. Birçok üniversitede yapılan araştırmalar kilo sorunu üzerinde istenmeyen etkilere neden olan şekerin zararları üzerine değinilmiştir.

Kansere Neden Olur

Birçok yiyecek ve içeceğin içinde bulunan mısır şurubu kanser hücrelerini beslediği ortaya çıktığı için dramatik sonuç vermektedir. HFCS’deki fruktozun pankreas kanserine neden olduğu ortaya çıkmıştır.

Karaciğer Sorunlarına Yol Açar

Fruktozun yağ yıkımını engellemesi, karaciğerde yağ birikmesine neden olur. Bu da karaciğerin zarar görmesine neden olur. Sağlıksız yağ üretimi birçok soruna yol açar. Bu da karaciğer stresi, obezite, prediyabet, tip 2 diyabet gibi birçok hastalığın tetikleyicisi olarak mısır şurubu ve türevleri gösterilmektedir.

Kolesterol Sorunu

Yüksek fruktoz içeren mısır şurubu, kolesterol ve trigliserit düzeylerinin artmasına neden olmaktadır. Bu yüzden kolesterolün yükselmesiyle bu değerlerin artması arasında fruktoz şurubunun da etki ettiği görülmektedir.

Diyabet

Şeker ve kaloriden ibaret olan mısır şurubu, diyabette birçok kişinin en büyük düşmanıdır. Meyveler yerine karaciğer tarafından emilen fruktoz, diyabet konusunda tetikleyici etki gösterir.

Yüksek Tansiyon ve Kalp Hastalıkları

İnsanlarda yüksek tansiyona neden olan nişasta bazlı şeker tansiyonu yükseltmekle birlikte kalp için de zararlıdır. Metabolik sendroma yol açan  bu sorunlar, glukoz toleransı söz konusu olduğundan LDL değerinde de ciddi bir artışa neden olur.

Civa Zehirlenmesi

Birçok bilimsel çalışmada yüksek fruktoz içeren mısır şurubu, civa değerinin de yükselmesine neden olmaktadır. Beyin ve iç organları olumsuz etkileyen bu durum, özellikle gelişme çağındaki çocukların maruz kalması söz konusu olduğunda ölümcül etkilere neden olabiliyor.

Nişasta Bazlı Şekerden Nasıl Korunabiliriz?

Öncelikle şeker tüketilecekse %100 şeker pancarından üretilen şekerin tercih edilmesi gerekiyor. Bunun dışındaki ürünler, sağlık açısından zararlı olduğu için çocuklara da bu ürünlerin verilmemesi gerekiyor.

Evde yapılan gıdalar tercih edilmeli ve paketlenmiş olan hiçbir gıdanın alınması tercih edilmemelidir. Ciddi bir hastalığı olanlar ve büyüme çağındaki çocuklar başta olmak üzere hiçbir insanın içeriğinde mısır şurubu bulunan içerikler tüketmemesi ve bu ürünleri satın almaması son derece önemlidir.

Bilindiği gibi nişasta bazlı şekerin zararları sadece hastalıkları tetiklemekle kalmıyor aynı zamanda cildin yıpranıp yaşlanmasına ve damak tadının bozulmasına da neden oluyor. Bu yüzden %100 şeker pancarından üretilmeyen şekerlerin tercih edilmemesi gerekiyor.

Ürün satın alırken etiketleri iyice okumak ve mısır şurubu içeren gıdaları kesinlikle almamak büyük önem taşıyor. Uyuşturucu gibi bağımlılık yapan fruktoz, sağlığı her açıdan olumsuz etkiliyor ve cildinizden ciğerinize kadar birçok organınızın harabiyetine neden olur.

Nişasta Bazlı Şeker Nedir? Zararları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir