Nohut Suyu Faydaları, Zararları, Nasıl Kullanılır?

Nisan 6, 2018 İçecekler

Son yıllarda, sebze ve baklagil kürleri arasında yerini alan nohut suyu faydaları, zararları ve nasıl kullanır durumu, yeni bir incelemeye zemin hazırlar. Artık kimsayal ilaç kullanımından çıkılarak, doğada her daim bulunan gıdaların takviyesine geri dönüş isteği, aslında doğal yaşamın bizlere sunduğu döngüye merhaba demek gibidir.

Bu doğal yaşamda, beden sağlığına ve organların düzenli işleyişine katlı sağlayan protein deposu baklagillerden biri de nohuttur. Eskiden saatlerde tencerelerde pişmesi beklenen, şimdilerde ise düdüklü tencere sayesinde 20dk  içinde sofralarımıza servis edilen nohut yemeği, sindirim ve boşaltım sistemine türlü fayda sağlar.

Yemeğinin yanı sıra nohut suyu, şimdiki süreçte sayısız faydası olan bir gıda takviyesi konumunda. Tek başına nohut, cilde, kalbe ve hatta uykusuzluğa iyi gelen bir protein kaynağıyken nohutun suyu da bir o kadar besleyici özelliğe sahiptir.

Nohut ve Nohut Suyu Faydaları

Kuru baklagillerden olan nohut, köklü geçmişi olan bir besinidir. Tarihi bilgiler, 8000 yıllık bir geçmişten bahsediyor. Orta Doğu kökenli olduğu belirtilen nohut, 50-60cm dek büyüyen ve yılda sadece bir defa ürün veren bir bitkidir. Ülkemizde de bolca yetişir; çünkü kıraç topraklarda ve karasal iklimde yetişebilmeye müsait bir yapısı vardır.

Kalorisi yüksektir; fakat oldukça besleyicidir. Örneğin, 100gr nohutta 360 kalori, 20gr protein, 5gr yağ bulunur. Vitamin ailesinden A vitamini başta olmak üzere,  C, K, B, B 12 ve E vitaminlerini de karşılar. Belki de bu yüzden, et tüketilemeyen mutfakların diğer baklagillerde olduğu gibi çok önemli bir protein takviyesidir.

Ayrıca, beta karoten açısından zengin olan nohut, içerisinde çok miktarda magnezyum, fosfor, çinko ve potasyum bulundurur.  Yemeği, çorbası ve bazı meze çeşitleri yapılır. Peki besin değeri böylesine yüksek olan ve vücut için gerekli vitaminlere sahip olan nohutun ve nohut suyunun faydaları neler olabilir?

Kaynattıktan sonra ya da bir gece önce suda beklemiş olan nohudun suyu, belki de farkında olmayan atılıyor ya da yemeklere eklenmiyor. Fakat gel gelelim son günlerde, o suyun pek çok fayda barındırdığı ortaya çıkıyor.

Nohut, içinde bulunan vitamin ve minerallerle sağ sağlığına faydalıdır. Mesela nohut suyu, kafa derisine sürüldüğünde kepek problemi de ortadan kalkmış olacaktır.

Nohut, manganez içerir; bu nedenle cilt sağlığına faydalıdır. Dolayısıyla nohut suyu, cilt hücrelerini korur ve ölü tabakaların yenilenmesine katkı sağlar.

Nohut suyu, sivilce ve siyah noktaları yok edebilir. Bu nedenle bol mitarda nohut suyu içmek ya da ciltteki sounlu bölgeye nohut suyu sürmek yararlı olacaktır.

Nohut, diyet yemeklerinin vazgeçilmesidir. Vücudun demir ihtiyacını karşıdığı ve lif içeriği zengin olduğu için kilo problemi yaşayanlarin rejim listesinde adı sıkça görülür. Kaynatılarak içilen nohut suyu, lif ağırlıklı beslenmeye de katkı sağlar.

Nohut, bol miktarda kalsiyum içerir. Bu bağlamda kemik erimesine karşı korur. Bağışıklık sistemini güçlendiren bir besin kaynağı olduğu için nohut suyu da erkeklerde cinsel gücün ve sprerm sayısının artmasına, kısırlığa karşı korunmada faydalıdır.

Hastalıklara karşı koruyan nohut suyu, özellikle romatizmal ağrılara iyi gelir, bel ve kas rahatsızlıklarını tedavi etmede alternatif  bir takviyedir.

Grip gibi soğuk algınlıklarında tıpkı soğan ve sarımsak gibi bol tüketilmesi gereken gıda takviyeleri arasında yine nohut ve nohut suyu bulunur.

Nohut, sindirim ve boşaltım sistemini düzenlerken nohut suyu, aç karnına içildiği zaman bağırsakların ve hatta bağırsak içindeki kurtcukları temizler.

Nohut, yaraları iyileştiren özelliğiyle anılıyor. Nohut suyunun da mesela ağız içindeki yaralara iyi gelerek hızlıca iyileştirdiği söyleniyor.

Nohut, yağ yakımını desteklediği için, nohut suyu metabolizmayı hızlandırarak sağlıklı bir beden şekline kavuşturabilir.

Vücutta oluşan ödem ve şişliğin giderilmesinde nohut suyunun adı geçiyor. Bunun en temel nedeni olarak, nohutun idrar söktürü özelliği gösteriliyor.

Hele ki böbrek ve mesane kumları, böbrek taşlarının düşürülmesinde idrar söktürücü nohutun suyu, bir destek görevi görüyor.

Sigara içen insanlarda akciğerlerin temizlenmesiyle ilgili olarak yine nohut suyundan bahsediliyor.

Ve hatta nohut suyunun humus hastalığına iyi geldiği de söyleniyor.

Öte taraftan, bir diğer faydasına anne adayları üzerinde rastlanabilir. Bilindiği gibi hamileliğin özellikle ilk 4. ve 5. aylarından itibaren anne adaylarında, kabızlık ve şişiklik şikayetleri baş gösterir. Bu durumun asıl nedeni ise, aktivitenin azalması, hareketsizliğin başlaması ve bu bağlamda bağırsak tembelliğinin oluşmasıdır.

Dolayısıyla jinekologlar, bu dönemde lifli gıdaların bol miktarda tüketilmesini önerir. Baklagil ailesinden nohut da, hamilelerin kabızlık şikayetlerini giderici özelliğe sahiptir ve buna dayanarak tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Buna dayanarak nohut suyu, kabızlık ve ödem sorunu olan hamile kadınların içebileceği bir ekstrat olabilir.

Nohut ve Nohut Suyunun Zararları

Nohut, içinde yer alan bol vitamin ve minarellerle birlikte besin değeri yüksek bir gıdadır; fakat aşırı tüketiminde bazı zararlara yol açabilir. Çünkü nohut, aynı zamanda bir karbonhidrattır. Bu nedenle tüketimi esnasındaki miktar dikkate alınmalıdır.; aksi takdirde kilo artışına yol açabilmektedir.

Benzer şekilde nohut suyu, sağlığa faydalı olan etmenleri unutulmadan, özenli bir şekilde kullanılmalıdır. Nitekim, nohutta bulunan yağ miktarı, diğer kuru baklagillere oranla fazladır. Unutulmamalıdır ki her şeyin aşırısı zararlıdır.

Nohutun insan sağlığına karşı bilinen ciddi bir zararı bulunmamakla birlikte aşırı tüketiminin gaz ve gaz sancılarına yol açabildiği sıklıkla belirtilmektedir. Buna istinaden nohut suyunun zararları konusunda herhangi bir bilgiye rastanmamaktadır.

Nohut Suyu Nasıl Kullanılır?

Peki, bunca şifa dağıtan baklagillerimizden nohutun suyu nasıl tüketiliyor? Uzmanlar tarafından verilen tavsiyelere göre, 2 bardak sıcak su ve bir avuç nohutun hazırlanması yeterlidir. Kaynatılan 2 bardak sıcak su içerisine konulan bir avuç nohut, birlikte br kavanoz içine yerleştiriliyor.  Ağzı kapalı kavanoz içinde sabaha dek bekleyen bu karışım, sabahları aç karnına içilmek üzere uygulanmaya başlıyor. 7 günlük kullanım tamamlandığında, 7 gün ara veriliyor ve yeni kür yeniden hazırlanıyor.

Bu yöntem, kilo vermek, zayıflamak, metabolizmanın düzenli işleyişi, sindirim ve bağırsak sorunlarının giderilmesi için kullanılıyor.

Bunun yanı sıra hazırlana kür, yaraların iyileşmesi, cildin yenilenmesi, ölü tabakaların yok edilmesi, sivilce ve siyah noktaların geçmesi vb. gibi yöntemler içinde kullanılıyor. Bunun için kavanozda sabaha dek bekleyen kür, sabahları sorunlu cilt ya da yaraların bulunduğu bölgeye sürülüyor.

Böylece nohut suyu kullanımı, kısa sürede etkisini gösteren bir doğal metot olarak dikkat çekiyor.

Nohut Suyu Faydaları, Zararları, Nasıl Kullanılır? Kullanıcı Yorumları

“Nohut Suyu Faydaları, Zararları, Nasıl Kullanılır?” için bir cevap

  1. özcan dedi ki:

    çig yemeyin. bekleme suyunu içmek çig yemekden daha kötü olur. kaynar suyla banyo yapanı gördünüzmü, detercana gerek kalmaz kirler daha kolay çıkar. ama yanarsın çig yemekde, pişirmene gerekyok daha çok besleyici ama, oda yakar. normal olmaya çalışalım saglıgımızı tehlikeye atmayalım.kilo almak istemiyosanız az yeyin. ama insanlar pişmiş yiyo sizde pişmiş yeyin.şeytanın oyununa gelmeyin.o hep kötü ve zararlı olanı emreder.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir