Oğul Otu Çayı Faydaları Nelerdir?

Ocak 21, 2019 Doğal Bitkiler

 

 Oğul Otu Bitkisi

Oğul Otu bitkisi son zamanlarda ülkemizde melisa adı ile daha çok tanınan bir bitkidir. Nanegiller familyasından olan bu bitki doğanın en şifalı ve faydalı bitkileri arasında yer almaktadır. Yaprakları ısırgan otuna benzemektedir. Koku ve tadı ise daha çok limonu andıran bir bitkidir. Temmuz ve ağustos aylarında yetişen bu bitki ülkemizde daha çok Akdeniz ve Marmara bölgelerinde görülmektedir. Geçmişten günümüze kadar tedavi amacıyla kullanılan bu bitkinin çay şeklinde tüketilmesi de birçok sağlık sorununa yardımcı olmasını sağlamaktadır.

Oğul Otu Çayı Tarifi

Oğul otu çayının hazırlanışı ise şu şekildedir; Bu çay hem taze hem de kurutulmuş Oğul otundan hazırlanabilmektedir. 1 tatlı kaşığı Oğul otu çayı yarım litre kaynar suya ile iyice kaynatılmalıdır. Bu süre ortalama 5 dakikadır. Eğer taze oğul oto kullanılacaksa bu süre 7 dakikaya kadar çıkabilmektedir. Daha sonra 5 dakikalık demleme süresinden sonra çay süzülmeli ve eğer tatlandırmak isteniyor ise bal ya da şeker otu eklenebilmektedir.

Oğul Otu Çayının Sağladığı Faydalar

Oğul Otu çayı geçmişten beri sağladığı faydalar ile en çok tüketilen bitki çayları arasında yer almaktadır. Oğul Otu çayının sağladığı faydalar ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Stres ile baş etme konusunda son derece faydalı bir çaydır.
 • Uykusuzluk sorunu çekenler için bu çay içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde rahat ve sakin bir uyku uyulmasını sağlayacaktır.
 • Vücutta olan ateşin düşürülmesine yardımcı olmaktadır.
 • Antiseptik özelliği vücudun birçok hastalıktan korunmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kabızlık sorunun yaşayanlar için bağırsak hareketliliği sağlayarak kabızlık sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.
 • En başta baş ağrısı olmak üzere vücutta oluşan birçok ağrının giderilmesinde ve şiddetinin azalması konusunda son derece faydalı bir çaydır.
 • Mide bulantısı sorunun yaşayanlar için bu çayın tüketilmesi mide bulantısının giderilmesine önemli derecede yardımcı olmaktadır.
 • İştah sorunun olanlar için bu çayın iştah arttırıcı etkisi bulunmaktadır. Bu sebeple öğünlerce önce bu çayın düzenli tüketilmesi ile iştahta gözle görülür bir artış yaşanmaktadır.
 • Düzenli olarak tüketilmesi ile yağlı ciltlerdeki fazla yağın ortadan kalkmasına önemli derecede yardımcı olmaktadır.
 • Bu çayın düzenli kullanımı hafızanın daha kuvvetli olmasına yardımcı olmaktadır.
 • Göz tansiyonu olanlar için bu çayın kullanılması oldukça faydalı bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir.
 • İdrar yolu enfeksiyonunu giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Oğul Otu Çayının Kullanımı

Bitki çaylarının fayda anlamında bilinçli kullanımı son derece önemlidir. Çünkü bitki çaylarının yan etkilerinin en çok görüldüğü durum bilinçsizce ve fazla kullanımının olduğu durumlardır. Bu anlamda oğul otu çayının kullanımı ise şu şekildedir. Bu çayı 1 ay boyunca günce 3 defa aç karnına tüketilmelidir. Çayın taze şekilde tüketilmesi fayda anlamında önemlidir. 15 günlük aradan sonra tekrar aylık kullanım evresine geçilebilmektedir.

 

Oğul Otu Çayı Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir