Okaliptus Çayı Faydaları Nelerdir?

Aralık 20, 2017 Bitki Çayları

Sağlınız için okaliptus çayı faydaları nelerdir konusuna ilişkin bilgi sahibi olmak için hemen tıklayın! Gezegende en hızlı büyüyen ağaç türlerinden biri olan okaliptus maviz sakız ağacı veya Avustralyalı ateş ağacı olarak da bilinmektedir. Okaliptüs Globulus olarak bilinen ağacın yaprakları grimsi yeşil renge hakim olup kösele şeklindedir. Okaliptus ağacının ana vatanı Tazmanya olmaktadır.

Bu bitki subtropikal bölgelerde yetişir. Okaliptus ağacının yapraklarında flavonoidler, anti-oksidanlar, yeşil çay içerisinde bulunan okaliptol taneni, gallik asit ve kafeik maddeleri vardır. Okaliptus bitkisi bazı özellikleri ile insan sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Bu özellikler antiseptik, antifungal, antiviral, balgam söktürücü ve antispazmodik özellikler olmaktadır. Okaliptus yaprakları içerisinde aromatik yağlar vardır.

Bu yağlar güçlü antimikrobiyal ve dekonjestanlara sahip olup soğuk algınlığı ve burun tıkanıklığı tedavisinde geleneksel olarak kullanılır. Mızrak şeklini andıran bitkinin yapraklarından okaliptus çayı elde edilir. Buna ek olarak okaliptus kabukları da zaman zaman kullanıma tabii tutulmuştur. Okaliptol vb. aromatik yağlar itibari ile zengin olan okaliptus bitkisinin yaprakları güçlü bir kokuya sahip olmaktadır.

Okaliptus Çayının Sağlığa Faydaları

Okaliptus bitkisinin birden fazla yararı vardır. Bunlar: Stresi azaltır. Üst solunum yolları hastalıklarının tedavisinde etkilidir. Kan şekerinin düşürülmesi sağlar. Enfeksiyon giderici özelliği vardır. Antioksidan bakımından güçlü bir bitkidir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Cilt ve saç sağlığı açısından olumlu etkilere sahiptir. Bu yönleri ile okaliptus cayi faydasi kişilerin sağlığı açısından olumlu etkilerde bulunur. Okaliptus çayı boğaz ağrısı için kullanılan çaylar arasına da girmektedir.

Okaliptus Çayının Stres Üzerindeki Etkisi

Doğal bir sakinleştirici özelliğe sahip olan okaliptus çayı stresin azalmasında etkili olup okaliptus çayını tüketen kişiler rahatlayarak sinirli hallerinden kurtulurlar.  Kronik stres ile başınız dertte ve zaman zaman aniden gelen sinir ve bunalım halleri yaşıyor iseniz okaliptus çayını denemenizi öneririz.

Vücutta işlevsel halde bulunan stres hormonlarının salgısının azaltılmasında okaliptus çayının etkileri vardır. İyi demlenmiş okaliptus çayı çeşitli hasarlara yol açabilen zihinsel açıdan gerginliğin hafiflemesinde etkilidir.

Okaliptus Çayının Üst Solunum Yollarına Etkisi

Okaliptusun içerisinde bulunan tane adlı madde büzücü özelliği sayesinde üst solunum yollarında biriken mukoza iltihabını azaltır ve üst solunum yollarının tedavisine alternatif bir tedavi yolu olur. Bununla birlikte bitkinin içerisinde bulunan ökaliptol maddesi mukusun serbest bırakılmasını sağlayarak balgamın gevşemesine yardımcı olur.

Bu yönüyle doğal bir balgam söktürücü olmaktadır. Okaliptus bitkisinin çayını içmek kişilerde seyir eden öksürük, bronşit, soğuk algınlığı ve solunum yollarında meydana gelen diğer enfeksiyonel hastalıklar üzerinde iyileştirici özelliğe sahiptir. Okaliptus çayının buharının teneffüs edilmesi halinde bronşit, göğüs ve sinüs tıkanıklıkları doğal bir yolla açılmış olacaktır. Bununla birlikte burun tıkanıklığının hafifletilmesinde de etkisini önemli ölçüde gösterecektir.

Okaliptus Çayının Kan Şekerine Etkisi

Yapılan bireysel çalışmalar neticesinde incelemeler göstermiştir ki okaliptus çayı tüketiminin insülin üretimini kolaylaştırdığı sonucunu ortaya koymuştur. Böylece kan şekeri düzeyleri düşüşe geçmiştir. Fakat diyabet hastaları kan şekeri düşürücü ilaçlarının yanında bir de okaliptus çayı tüketmeden önce ilgili doktorlarına başvurmalıdırlar.

Okaliptus Bitkisinin Antioksidan Özelliği

Okaliptus bitkisi üzerine yapılan çalışmalarda antioksidanların serbest kök molekülleri ile kıyasıya mücadele ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu durum kişilerde görülen yaşlılık belirtilerini bir hayli azaltmakta olup yaşlanmadan meydana gelen benzer sorunların da stabilize edildiği görülmüştür. Okaliptus çayı içerisinde var olan çok çeşitli antioksidan bulunur. Bunlar: imonene, alfa pinen, rutin, alfa termineol, eucalyptrin, hyperin ve kuersetin olmaktadır. Bununla birlikte bitkinin içerisinde tanen adlı madde de antioksidan özelliği göstermektedir.

Okaliptus Çayının Bağışıklık Sistemine Etkisi

Anti-mikrobiyal özellik vücudun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli rol oynar. Okaliptus bitkisi içerisinde de bulunan anti-mikrobiyal özellik sayesinde vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunulur. Bakteriyel ve fungal enfeksiyonlarla savaşan bitki bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde doğal bir yardımcıdır. Okaliptus bitkisinin yapraklarında uçucu yağ bileşenleri vardır. Bu bileşenler bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini destekler.

Okaliptus Çayının Cilde Ve Saçlara Olan Faydaları

Güzel görünen ve sağlıklı bir cilde ve saçlara sahip olmak istiyorsanız düzenli olarak okaliptus yaprağı çayı tüketmelisiniz. Okaliptus çayının yağı anti enflamatuar ve anti bakteriyel özellikler içerir. Bitkinin çayı tüketilebileceği gibi cilde bitkinin topikal olarak da uygulanması sağlanabilir.

Cildin akne tedavisi üzerinde olumlu etkisi olan bitkinin yaprağından çay demlenir ve soğuk okaliptus çayı ile cilt yıkanabilir veya bir pamuk yardımı ile her gün düzenli olarak silinebilir. Soğuk çayla cilde yapılan uygulama mantar enfeksiyonlarının da azalması açısından son derece etkin özellik gösterir. Saç derisinde yer alan enfeksiyonlardan kurtulmak için ve doğal ve parlak saçarla sahip olmak için okaliptus çayı ile saçlı derinin  yıkanması sağlanır.

Okaliptus Çayı Nasıl Demlenir?

Okaliptus bitkisinin sağlığa olan faydaları incelendiğinde merak edilen bir konu olarak da okaliptus çayı nasıl demlenir sorusu ortaya çıkıyor. Bunun için temin edilmesi gereken bir kaç tane okaliptus yaprağı, bir fincan veya ne kadar tüketilecekse o ölçüde su ve tatlandırılmak istenirse bal vb. tatlandırıcılardır. Kaynayan su içerisine birkaç adet okaliptus yaprağı atılır ve yaprakların sıcak su içerisinde demlenmeye bırakılması sağlanır. En az 10 dakika boyunca demlenen çay damak tadına göre kişiler dilerse tatlandırılması suretiyle tüketilebilir. Eğer şekersiz çay tüketebiliyor iseniz okaliptus çayınızı da şekersiz ve tatlandırıcı kullanmadan içebilirsiniz.

Kurutulmuş Okaliptus Çayı Tarifi

Kurutulmuş okaliptus yaprakları temin edilir. Bir su bardağı sıcak su iyice kaynatılır. Birkaç adet okaliptus yaprağı üzerine kaynayan su yavaş yavaş dökülür ve karışım 10 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Demlenen çay isteğe göre tatlandırılarak günde 2 veya 3 bardak tüketilir.

Okaliptus Bitkisi Nerelerde Kullanılır?

Okaliptus yapraklarından isteğe göre gerek kurutulmuş gerekse taze olarak çay demlenebilir ve demlenen çay içilerek veya cilde tonik olarak uygulanarak tüketilebilir. Okaliptüs yağından yapılan merhemler çeşitli amaçlarla kullanılabilir. İltihaplı bölgelere sürülerek iltihabın dağıtılması sağlanabilir. Çoğu buharlaştırma sıvıları, diş macunları, pastil, şurup, krem ve ağız gargaraları okaliptus bitkisi kullanılarak yapılmaktadır.

Göğüslerde kullanılan bazı kremler ve vicks gibi solunum yollarının açılmasını sağlayan kremlerin imalatında okaliptus bitkisi yağına ihtiyaç duyulabilir. Bu ilaçların okaliptüs yağından yararlanılarak yapılması insan sağlığı açısından da yarar sağlar. Ancak 6 yaşından küçük çocuklar için okaliptus bitkisi kullanılarak yapılan merhemlerin kullanılmaması gerekir. Bununla birlikte küçük çocuklara okaliptus çayı vermeden önce çocuk doktorunuz ile görüşme sağlayınız!

Okaliptus Çayı Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir