Ökse Otu Çayı Faydaları, Nasıl Hazırlanır, Zararları

Kasım 19, 2018 Bitki Çayları

 

Bitki çayları sağladığı faydalar ve sağlık anlamındaki yardımcı etkileri ile günümüzde birçok insanın kullandığı ürünler haline gelmiştir. Artık tedaviye yardımcı nitelikte doktorlarda bu tür çayların tüketimini önermektedir. Her çayın farklı faydaları bulunmaktadır. Bu sebeple hangi bitki çayının kullanılacağı ve hangi ölçülerde tüketileceği fayda anlamında büyük önem kazanmıştır. Ökse Otu çayı bu anlamda ülkemizde en çok tercih edilen ve en faydalı bitki çayları arasında yer almaktadır.

Ökse Otu kendisini taşıyan ağacın yüksek kısımda kalan dalarlında olan, yuvarlak bir biçimde yetişen bir bitkidir. Yaprakları sarıya çalan bir yeşil renge sahiptir. Bu bitkinin sadece yaprakları ile yapılan çay tüketilmelidir. Ve meyvesi kesinlikle tüketilmemelidir. Çünkü ağız yoluyla alınan meyveleri zehirli bir etki yaratmaktadır.

Ökse Otu Çayı Tarifi

Ökse Otu çayı birçok bitki çayı gibi hazırlama süreci kolay ve birbirine oldukça benzemektedir. Bu anlamda farklı bu çayların tüketilme süresi ve oranları yaratmaktadır. Çünkü yeterli veya yetersiz tüketim ökse otu çayının faydasını direkt etkilemektedir. Fazla miktarda tüketim ise yan etkilere sebep olabilmektedir.  Ökse Otu çayı tarifi ise şu şekilde hazırlanmaktadır;

1 tatlı kaşığı kurutulmuş ve öğütülmüş ökse otu ile yarım litre su kaynatılmalıdır. 10 dakikalık demlenmesi sürecinden sonra çay süzülerek içilmeye hazır gale gelmektedir. Bu çayın en ideal kullanımı günde 2 defa tüketilmesidir. Uzmanlar çok fazla tüketilmesini önermemektedir. Ayrıca bu çayın tüketiminde 2 haftadan sonra 1 haftalık bir ara verilmesi önerilmektedir.

Ökse Otu Çayının Sağladığı Faydalar

Ökse Otu çayı sağlık açısından son derece faydalıdır. Ama bu bitkinin bilinçli tüketimi son derece önemlidir. Aksi takdirde zehirlenmeler sebebiyet vereceğinden dolayı son derece dikkatli ve bilinçli şekilde sadece yapraklarından çay yapılarak tüketilmelidir. Ökse Otu çayının sağladığı faydalar ise şu şekildedir;

 • Kanser tedavisine yardımcı olan bir çaydır. Hatta bazı kanser hücrelerinin öldürülmesine bile yardımcı olmaktadır.
 • Bağışıklılık sisteminin güçlendirmesine yardımcı olmaktadır.
 • Hipertansiyonu azaltma konusunda faydalı bir çaydır. Bu sayede hipertansiyona bağlı felç ve kalp krizi gibi sorunların oluşmasını engellemeye yardımcı olmaktadır.
 • Kandaki şeker seviyesini düşürerek diyabete oldukça iyi gelen bir çaydır. Ayrıca insülin üretimini yönetici bir özelliği bulunmaktadır.
 • İltihaplanmaların giderilmesine yardımcı olan bir bitki çayıdır.
 • Solunum yolarlında meydana gelen tahrişin azaltılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Uykusuzluk, stres ve depresyon gibi durumlara oldukça iyi gelen bir bitki çayıdır. Sinir sistemini rahatlatmaya yardımcı olurken, stres hormonlarını da azaltmaya yardımcı olmaktadır.
 • Vücutta ve organlarda oluşan kanamaların durdurulmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kişinin daha sakin ve dengeli olmasına yardımcı olmaktadır. Bu sebeple uykudan önce içilen ökse otu çayı kaliteli ve rahat bir uyku için son derece faydalı bir çaydır.
 • Ağrılı ve kramp dolu bir regl döneminde ağrı ve krampların ortanda kalkmasına veya oldukça azalmasına yardımcı olmaktadır.

Ökse Otu Çayının Çayı Zararları

Ökse Otu çatı oldukça çok tüketilse de bilinçli tüketilmediğinde yan etkilerinin oldukça fazla olduğu bir bitki çayıdır. Bu doğrultuda Ökse Otu çayının zararları ise şu şekildedir;

 • Bu çay fazla tüketildiğinde kusma, ishal e bulantı gibi yan etkiler görülebilmektedir. Bu sebeple günde 2 bardaktan fazla tüketilmesi doktorlar tarafından kesinlikle önerilmemektedir.
 • Hamile ve emziren kadınlarda, alerjik reaksiyonu olan kişilerin, kalp ve karaciğer rahatsızlığı olan kişilerin bu çatı tüketmesi önerilmemektedir. Yan etkisinin görüldüğü durumlarda çay tüketimi kesilerek doktora danışılmalıdır.

 

 

Ökse Otu Çayı Faydaları, Nasıl Hazırlanır, Zararları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir