Olumsuzluk Yanlılığı Nedir?

Haziran 19, 2019 Sağlık

 

Kişilik bozukluğu olmasa da depresyona neden olabilen olumsuzluk yanlılığı kişinin sosyal yaşamını olumsuz etkiliyor.

Olumsuzluk yanlılığı kişinin herhangi bir olay karşısında olumlu kısmı küçültüp, olumsuz kısmı büyütmesidir. Bir insanın adı çıkacağına canı çıksın sözü bu özelliği en net şekilde ifade eder. Tam tersi olan durum ise olumluluk yanlılığıdır ve her zaman olumlu değerlendirme eğilimi söz konusudur.

Sosyal yaşamda insanları tanırken önyargılar ediniriz. Bu önyargıların karşı taraf hakkında fikir edinmemize yardımcı olması olağandır. Ancak olumsuz yanlılığı durumunda olan bir kişi, sürekli olumsuz etkiler saçar. İnsanları negatif etkileyen ve sıklıkla yalnız kalan bu kişilerin çocukluk döneminden itibaren negatif etki altında olduğu düşünülmektedir.

Kişiler ve Sosyal Algılar

İnsanların sosyal yaşamlarında karşılaştıkları her durumda bir tepki göstermeleri beklenir. Bu tepkinin insanlar ve olaylar karşısında herkeste aynı olması beklenmez. Bu yüzden kimi insan olaylara gereksiz bir olumsuzluk yüklerken, kimi de olumlu bakmaya devam eder. Bu durum olumsuzluk yanlısı bir insan için son derece rahatsız edici bir hal alır. İzlenim oluşturma söz konusu olduğunda olumsuzluk yanlısı bir insan önyargılı davranır. Çabuk karar verir ve hemen olumsuz kısmı abartır. İzlenim oluştururken, kullanılan kaynaklardan bilgi elde ederiz. Bunlar.

 • Roller
 • Fiziksel ipuçları
 • Farklılıklar
 • Davranışlardan kaynaklanan kişilik özelliklerini tahmin etme
 • Gruplayıp ayırma
 • Bütünleştirme
 • Olumluluk etkiliği
 • Olumsuzluk etkiliği
 • Tutarlıklar

Bunlardan biri olan olumsuzluk yanlılığı kişinin zor biri olmasına yol açabilir. Ayrıca bu kişi sadece kendini olumsuzlamaz. Aynı zamanda çevresindeki kişileri de olumsuz etkileyerek rencide eder. Ciddi sorunlara yol açabilen bu durum, bütünü belirlemektedir.

Çevrenin Olumsuz Etkilenmesi Mümkün Olur

Olumsuzluk yanlılığı olanlar kötü bir haber karşısında en kötüyü düşünüp insanların moralini bozmak, motivasyonu düşürmek, insanları küçük düşürmek, kişinin kötü ve olumsuz anılarını hatırlayarak rencide etmek, küçük ve önemsiz bir olayı abartarak büyütmek, insanların kusurlarını yüzlerine vurmak.

İnsanlar iyi şeyleri değil kötü şeyleri hatırlar. Bu yüzden bir insana hakaret ettiğinizde bunu asla unutmaz. Sosyal ilişkilerde sorunlara neden olan bu özelliğe sahip kişiler de toplum içinde sevilmezler.

Bebeklik Döneminde Başlıyor

Yapılan araştırmalar bebeklik döneminden itibaren insanların bu etkiyi aldığını göstermiştir. Önyargılarla başlayan süreçler kişinin sosyal yaşantısına katılmasının ardından diğerlerini de etkilemeye başlar. Mesela bu özelliğe sahip olan bir patron çalışanlarının sürekli olumsuz işlerine dikkat eder ve her fırsatta onları küçümser. Aynı zamanda kişinin karamsar olmasına neden olan bu durum, psikolojik olarak tedavi gerektirecek boyutta olabilir.

Her insan yaşamı boyunca olumsuz duygular içine girebilir. Ancak bu uzun süre değişmezse ve her olay karşısında devam ederse ciddi sorunlar kapınızı çalacak demektir. Son derece özel olan ve dikkat gerektiren durumlarda diğer insanları etkilememesi gereken bu kişilerin iş yaşamında birçok soruna yol açtığı bilinmektedir.

Olumsuzluk Yanlılığı Belirtileri

Olumsuzluk yanlılığı belirtileri nelerdir sorusuna verilecek cevap, kişiyi izleyerek ortaya çıkacaktır.

 • Kişinin kendi kendine konuşması
 • Olaylara sürekli olumsuz yönden bakması
 • Pozitif aktiviteler yapmayı tercih etmesi
 • Daha fazla olumlu an biriktirmesi
 • Kişileri olumsuz düşüncelerle negatif etkilememesi
 • Özellikle iş yaşamında çalışanlara psikolojik baskı haline gelen sorunlar yaratmaması
 • Önyargıdan vazgeçmesi kişinin olumsuzluk yanlısı olmasını önleyecektir.

Olumsuzluk yanlılığı hususunda dikkat edilmesi gereken en önemli husus, aile ve sosyal ilişkilerde diğer bireyleri de etkilememektir. Son derece önemli olan ve ciddi psikolojik problemlere neden olan bu durum, olumsuz kişi dikkate alınmasa bile negatif etki gösterir.

 

Olumsuzluk Yanlılığı Nedir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir