Omega 9 Faydaları, Omega 9 İçeren Besinler Omega 9 Neye Yarar?

Mayıs 14, 2018 Vitaminler

Günümüzde tercih edilmekte olan sağlıklı yağlar kabul edilmiş durumdadır bunlarda sağlıklı yağlardan bahsedecek olursak karşımıza Omega 3, Omega 6 hatta en yükseğe Omega 9 yağ asitleri çıkmaktadır. Sebzelerde ya da hayvan yağlarında boğulmakta olan doymamış yağ asitlerinin adıdır. Omega 9 genelde Kanola yağı, zeytinyağı, fındık ve badem gibi birçok kuruyemişte de karşımıza çıkmaktadır bunların yanı sıra karşımıza çıkmakta olan Omega 3 Omega 6 ve Omega 9 yağ asitleri vücut tarafından oldukça sik üretilmekte olup takviye açısından da oldukça kullanılmaktadır.

Omega 9 yağları genelde oldukça önemli olmaktadır. Çünkü Omega 9 yağları günümüzde oldukça faydalı yağlar arasında yer almaktadır. Dinimizde Omega 9 yağ asitleri genelde inme riskini oldukça azaltmakta olup kalp sağlığına yararlı olmaktadır. Çünkü Omega 9 seninle yer almakta olan iyi kolesterol oranı oldukça artış göstererek kötü kolesterole düşüşler meydana gelmektedir. Genelde kalp krizi ve inmeleri nedeni olarak bilinmekte olan plak birikimine de asla oluşmamaktadır.

Omega 9 kaynağı olan bu takviyelerde bulunmakta olan yağ oranı oldukça düşük olmaktadır. İçerisinde GDO bulunmayan bu ya Omega 9 kaynakları günümüzde en önemlileri avakado ve bademler olmaktadır. Bunun yanı sıra Omega 9 yağ alımının doymamış yağ nedeniyle kalp hastalıklarını oldukça azaltacağı ve oldukça sağlık açısından da oldukça faydalı olduğu bilinmektedir.

OMEGA 9 FAYDALARI NELERDİR

Omega 9 Yağları Enerjiyi Artırmak Amacıyla Kullanılır

Omega 9 yağ asitleri genelde içerisinde oleik asit bulunan içerikler olmaktadır. Enerji amacıyla tercih edilmektedir bunlarda ruh halinizi oldukça yükseltmektedir. Günümüzde diyetlerle birlikte kullanılmakta olan bu Omega 9 yağı kapsülleri genelde enerji miktarının etkilemekte olup fiziksel aktivite ve ruh değişikliğini arttırmaktadır. Bunun yanı sıra Omega 9 yağ asidinin ruh haline de oldukça faydası bulunduğunu bilinir.

Omega 9 Kullananlar Alzemier Olmaz

Omega 9 içerisinde bulunmakta olan basit tekli doymamış bir yağ asidi olup acilen önemi bezlerini ve sinir sistemine etkilemekte olan kişilerde beyinlerinde zincirli yağ birikimini sağlayabilmektedir. Günümüzde yapılmakta olan bir deneyde fareler üzerinde bu denenmiş olup Alzemier hastalığı ile ilgili deneyler yapılmıştır. Yani kısacası özetleyecek olursak Omega 9 faydalarından, içinde bulunan yağ asidi hafıza  açısından oldukça önemlidir.

Omega 9 Gıdaları

Günümüzde yararlı olan Omega asitleri genellikle bitkilerden yanaklardan öğretilmiş olmaktadır Buna göre Günümüzde en çok kullanılan Omega çeşidi balık yağları olur. Omega 9 yağ asitleri genelde saf zeytinyağının da avokado da ayçiçek yağı, badem, susam, antep fıstığı, kaju fıstığı ve yer fıstığında bulunmakta olup oldukça sık karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra Eğer omega-3 bahsedecek olursak bu ise genelde Orkinos, keten tohumu ya da somon balığı gibi gıdalarda bulunmaktadır. Asit içermekte olan en yüksek gıdalar ise şüphesiz ayçiçeği, fındık, aspir, soya, zeytinyağı ve badem yağı olmaktadır.

Omega 9 Tehlikeli Midir?

Günümüzde Omega 9 en önemli enerji kaynağı olarak görülmekte olup Hardal yanından üretildiği bilinmektedir bunlara göre hardalın içinde bulunan asit oksit günümüzde kullanılması oldukça yaygın olup özellikle masaj ya da sağlık açısından Omega 9 oldukça önemli olmaktadır. Özellikle Omega 9 yağı egzama, sedef hastalığı, şeker, göğüs hastalıkları ya da diğer konularda oldukça yararlı olmaktadır.

Omega 9 Nedir?

Omega 9 vücut tarafından yönetilmekte olan en önemli yağ asitlerinden birisi olmaktadır hastalık ve inme riskini oldukça azaltmakta olan Omega 9 genelde enerji arttırarak dağıtır bunun yanı sıra alzamier gibi insanlarla oldukça yararlı olduğu bilinmektedir.

Omega 9 İçeren Besinler

Günümüzde Omega Yolları Genel olarak sebze ve tohumlar da bulunmakta olup bunun yan ısıra fıstıklı oldukça bulunmaktadır. Günümüzde Omega 9 içeren besinlerden bahsedecek olursak:

  • Zeytinyağı
  • Kaju yağı
  • Badem
  • Avakado
  • Yer
  • Badem
  • Ceviz gibi gıdalar olarak karşımıza çıkmaktadır

Omega 9 Takviyesi Almak Gerekli Midir?

Omega 9 yağ asitleri oldukça önemli olmakta olup genelde tüm beslenmeleri de mutlaka alınması gereklidir. Bunun yanı sıra birçok kişiye Omega 9’u takviye amacıyla tercih etmektedir yani beslenmenizde iyi bir yağ dengesi gerçekleştirmek için günde en az 2 porsiyon Omega 9 desteği almanız gereklidir. Bunun yanı sıra bitkisel yağlarla pişmiş olan bitkileri ve gıda kızartma yağlarını azaltmanız da sizin için yararlı olacaktır.

Omega 9 Faydaları

Omega 9 genelde oldukça kalbe faydalı olmanın yanı sıra damar sertliği ya da kanamaları engellemekte olup tansiyon ve kolesterol gibi durumlarda oldukça avantajlı olmaktadır. Bunun yanı sıra günümüzde oldukça sık karşılaştığımız bozukluklarda bu Omega 9 besini sayesinde oldukça az almakta olup bunun yanında kalp krizi riski de azalmaktadır.

Omega 9 diğer bir yönden beyin oldukça faydalı olur hafızayı kuvvetlendirmek gelir şöyle diyebiliriz ki insan beyni genel olarak yardan oluşmaktadır Bu da yağ asidinin oldukça faydalı olmasını sağlayacaktır bunun yanısıra Omega 9 beynin yapı taşı olarak da görülmektedir Omega 9 tüketimi yüksek işlerde hafızada daha fazla olmakta olur mutluluk hormonu sergilenmektedir. Ama özellikle hamileler ve küçük çocuklar tarafından oldukça önemli olmakta olan omega desteği beyin gelişimine ve çalışmasını oldukça önemli olmaktadır. Omega 9 genelde insan beyninin sağlığı için korumakta olsa da göz içinde oldukça faydalıdır. Gözdeki retina tabakasının arttıran ve göz gelişimi hızlı bir şekilde gerçekleştiren Omega 9 birçok alanda yanınızda olmaktadır. Bunun yanı sıra iltihap giderici astım gibi hastalıklara çözüm olarak da kullanılmakta olup günümüzde gerçekleşmekte olan kadın hastalıklarında sancı oranlarını azaltmaktadır. Bunun yanı sıra omega 9 yağları günümüzde pek çok kişi tarafından takviye olarak tercih edilebilmektedir.  Omega 9 yağ asidi insanlar için oldukça faydalı bir takviye ürünü olmakta olup sizlere en iyi şekilde doğal yağ özelliği sunmaktadır.  Günümüzde omega bilindiği üzere daha çok balık ürünlerinde karşımıza çıkmaktadır.  Bunun yanı sıra birçok kuru yemiş ile karşımıza çıkmaktadır bu ürün içerisinde bulunmakta olan bu omega besini adete vücutu yenilemekte olup kalp sağlığınızı da oldukça olumlu etkilemektedir. Günümüzde ek olarak alacağınız bu takviye ürünü sayesinde sizlerde sağlıklı kalplere ve beyin sağlığını artırabilirsiniz.  Bunun yanı sıra cildinizde de meydana gelecek parlaklık ve cilt beslenmesi de oldukça kısa sürede kendini belli edecektir. Omega 9 faydaları bu şekilde olup burada makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız.

Omega 9 Faydaları, Omega 9 İçeren Besinler Omega 9 Neye Yarar? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir