Oolong Çayı Faydaları, Oolong Çayı Kullananlar, Zayıflatırmı?

Ekim 8, 2018 Bitki Çayları

 

Günümüzde adından sıklıkla söz edilmekte olan oolong çayı nedir ve ne için kullanılır? Merak edilen konular arasında yer almaktadır. Sağlamış olduğu faydalar,  kullanımı ve etkisi konusunda ayrıntılı bilgi almak isteyenler özellikle yapılacak olan incelemeler sayesinde çay hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirler.

Oolong Çayı Nedir?

Oolong tea camellia sinensis bitkisinde bulunan yapraklardan hazırlanmaktadır. Fermente işleminden geçirilen yapraklar çay için içime hazır hale getirilmektedir. Faydalı olması nedeniyle özellikle günümüzde tercih edilmekte olan çaylar arasında yer almaktadır. Çayı demlemek isteyenler dekoratif amaçlı kullanılmakta olan bitkisinin yapraklarının fermente edilmesi ile demleme işlemi için uygun hale getirilmesinin ardından işlem yapabilirler.

Evde süs bitkisi olarak dekoratif amaçlı bakılan bitki yaklaşık olarak 2 ile 20 metre kadar uzayabilir. Bitkide bulunan çiçekler güle benzer bir görünüme sahiptir. Açık kırmızı veya beyaz renkte çiçekleri bulunur. Genel olarak siyah çay ile birlikte büyümekte olan bitki özellikle sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiler sağlaması nedeniyle çay olarak tüketilebilir.

Büyük yaprakları ufak tohumlarıyla meydana gelmekte olan bitkiden çay hazırlamak isteyenler önerilen şekilde uygulama yaparak içime hazır hale getirebilirler. Farklı bir lezzete sahip olması nedeniyle oolong çayı tüketmek isteyenler özellikle bitkinin yapraklarının fermente edilmesi ile kullanıma hazır hale gelmesinin ardından uygulama yapabilirler.

Avrupa kıtasında 19. yüzyılda sağlığa faydalı olması nedeniyle yaygın olarak kullanılmış olan bitkilerden biridir. Özellikle vücudun dinç kalmasını sağlaması nedeniyle tercih edilebilir.

Oolong Çayı Faydaları Nelerdir?

Önerilen şekilde ve yeterli miktarda tüketilmesi halinde Oolong çayı faydaları oldukça etkili olabilir. Farklı bir lezzete sahip olması ve aynı zamanda faydalı olması nedeniyle tüketilebilir. Tüketilmesi halinde sağlayacağı faydalar şunlardır;

 • Vücudun daha dinç olmasını sağlayabilir.
 • Kilo verme konusunda özellikle yardımcı etki oluşturabilir.
 • Kalp sağlığı açısından olumlu etkiler elde etmenizi sağlayabilir.
 • Kolesterol probleminin çözülmesine yardımcı olabilir.
 • Antioksidan özelliği sayesinde özellikle kolesterol veya kan şekeri üzerinde dengeleyecek etki sağlayabilir.
 • Yüksek tansiyon konusunda önleyici etki sağlayabilir.
 • Vücudun zararlı toksinlerden arınmasını sağlayabilir.
 • Vücutta özellikle antioksidan etkisi sayesinde kanser hücrelerinin oluşumunu engelleyici etki sağlayabilir.
 • Vücudun su ihtiyacını karşılamaya yardımcı olabilir.
 • Ağız sağlığı üzerinde olumlu etkiler sağlayabilir.
 • Cilt üzerinde olumlu etkiler sağlayarak daha güzel bir cilde sahip olmanıza yardımcı olabilir.

Oolong Çayı Kullananlar

Çay hakkında fazla bilgiye sahip olmak isteyenler özellikle gerçek kullanıcılar tarafından yapılan yorumları inceleyerek olumlu ya da olumsuz bilgi alabilirler. Çayın kullanımı sırasında ortaya çıkabilecek durumlar veya tüketiminin ardından edebilecek olan faydalar hakkında kullanıcılar tarafından yapılmış olan yorumlar bilgi verici olmaktadır.

Resmi satış sitesi üzerinden yapılacak olan incelemeler özellikle bilgi almak isteyenler için kolaylık sağlamaktadır. Günümüzde giderek yaygınlaşan kullanımı nedeniyle çayı tüketmek isteyenler öncesinde yapacakları araştırmalar sayesinde çay hakkında merak ettikleri her türlü bilgiye ulaşım sağlayabilirler. Bu konuda özellikle gerçek kullanıcıların yapmış olduğu yorumlar önemlidir.

Oolong Çayı Zararları

Önerilen miktarın üzerinde tüketilmesi veya devamlı olarak tüketilmesi halinde özellikle ortaya çıkabilecek bazı problemler söz konusu olabilir. Bu nedenle oolong çayı zararları konusunda dikkatli olunması gerekir. Kafein içermesi nedeniyle aşırı tüketilmesi durumunda özellikle çarpıntı oluşumuna neden olabilir. Aynı zamanda mide bulantısı, baş dönmesi gibi yan etkileri oluşabilir.

Çayın idrar söktürücü etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle aşırı derecede tüketilmesi halinde aşırı su kaybı yaşanabilir. Sağlık açısından problem yaşamak istemeyenler özellikle bu konuda dikkatli olmalıdır. Yeterli miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Hamilelik sürecinde ya da bebek emziren kadınlarda kullanılmaması önerilmektedir. Herhangi bir rahatsızlık duyulması halinde mutlaka uzman doktora danışılması gerekir.

Oolong Çayı Nasıl Satın Alınır?

Çayı hazırlamak isteyenler öncelikle çayı tedarik etmeleri gerekir. Bu durumda özellikle çayın nereden alınacağı sorusu akıllara gelmektedir. Günümüzde gelişen çalışmalar sayesinde artık aranılan ürünlere ulaşılması daha kolay hale gelmektedir. Taze ya da kurutulmuş şekilde satın alınması mümkündür.

Pazarda, aktarda bulunabileceği gibi aynı zamanda internet üzerinden verilecek olan siparişler ile de çaya sahip olunabilir. Güvendiğini siteler üzerinden vereceğiniz siparişler sayesinde kısa süre içerisinde ürünü teslim alabilirsiniz. Resmi satış sitesi üzerinden yapılan satışlar özellikle kullanıcıların herhangi bir problem yaşamadan ürüne sahip olmasını sağlamaktadır.

Oolong Çayı Fiyatı

Çayı satın almak isteyenler için özellikle merak edilen konular arasında fiyatlı yer almaktadır. Resmi satış sitesi üzerinden yapılacak olan incelemeler fiyatlar konusunda bilgi almanızı sağlayabilir. Tercih etmiş olduğunuz yerlere göre fiyat seçenekleri değişebilir. Ortalama olarak 15-30 TL arasında değişmektedir.

Oolong Çayı Nasıl Hazırlanır?

Çayı hazırlamak isteyenlerin öncelikle çayı tedarik etmesi gerektiğinden verilecek siparişler doğrultusunda teslim alınması halinde demleme işlemine başlanabilir. Ortalama olarak dört kişilik oolong çayı hazırlamak isteyenler demliğin tabanını kaplayacak şekilde oolong yapraklarını yerleştirerek daha sonrasında kaynatmış oldukları suyu demlik içerisine ekleyebilirler. Daha sonrasında demliğin kapağı kapatılarak 3-5 dakika kadar demleme için beklenmesi gerekiyor.

Sıcak su döküldükten sonra oluşan kabarcıklar alınarak demleme işlemi yapılabilir. Servis yapılırken bardaklara eşit şekilde dağıtım yapılması gerekir. Yoğun olduğu bölge demliğin alt kısmı olacağından bu konuda dikkatli olunması gerekir. Doğru aromayı yakalamak isteyen eklemiş oldukları yaprakları buna uygun şekilde ayarlayabilirler. Aynı zamanda demleme süresi de damak zevkinize uygun şekilde tercih edilebilir.

Tek kişilik hazırlayacak olanlar büyük bir bardak içerisine 1-1,5 çay kaşığı kadar yaprak ekleyerek üzerine sıcak su ekleyebilirler. Daha sonrasında yeterli süre beklenerek demlenmesi ile içime hazır hale getirilebilir. Taze olarak hazırlanması ve tüketilmesi gerekir.

Oolong Çayı Zayıflatır Mı?

Fazla kilo problemi yaşayanlar için özellikle oolong çayı zayıflatır mı veya nasıl zayıflatır? Merak edilen konular arasında yer almaktadır. Çay özellikle Türk toplumunda yaygın olarak tüketilmektedir. Farklı lezzetleri denemek isteyenler için tercih edilebilecek faydalı çaylar arasında bulunduğu söylenilmektedir. Doğru şekilde hazırlanması ve yeteri kadar tüketilmesi özellikle vücutta istenilen olumlu etkilerin elde edilmesini sağlayabilir.

Bitkinin yaprakları ve tomurcuğundan hazırlanmakta olan çay özellikle bitkisel çaylar arasında yer almaktadır. Yapımının zor olmasının yanı sıra sağlamış olduğu faydalar arasında özellikle zayıflamaya yardımcı olması da söz konusu olabilir. Bu nedenle zayıflamak isteyenler için tercih edilebilecek bitkisel çaylardan biri olduğu söylenilebilir. Düzenli ve dikkatli kullanılması özellikle vücuttaki yağların yakılmasına yardımcı olabileceğinden önemlidir.

 

Oolong Çayı Faydaları, Oolong Çayı Kullananlar, Zayıflatırmı? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir