Özbek Kalmuk Çayı Faydaları, Tarifi, Nasıl Yapılır, Nedir?

Aralık 25, 2017 Bitki Çayları

Labada otundan yapılan ve salebe benzeyen Özbek kalmuk çayı kış aylarının vazgeçilmezi olmaktadır. Özellikle Orta Asya ve Sibirya bölgelerinde sıklıkla tüketilen bu çay kış aylarında vücudun direncini daha da çok artırmaktadır. Tadı da son derece lezzetli olan bu çay içerisinde süt, tereyağı ve karabiber gibi yağlı ve protein içerikli besinler yer alır. İşte bu sayede vücudun direnci ve bağışıklığı artırılmış olur.

İşte bizler de yazımızda sizlere bu çayın faydaları ve tarifi hakkında bilgiler sunacağız. Bu sayede içerisinde bulunduğumuz soğuk kış aylarını hastalanmadan geçirebileceksiniz. O halde buyurun beraber inceleyelim.

Kalmuk Çayının Faydaları

Yukarıda da kısaca ifade ettiğimiz üzere kalmuk çayı özellikle kış aylarında vücudun direncini artırmaktadır. Ancak faydaları bununla da sınırlı değildir. Kafkas halklarının soğuk bir coğrafyada yaşamaları kendilerine özel yöntemler geliştirmelerini sağlamıştır. İşte bunlar arasında önemli bir yer tutanı ise kalmuk çayıdır. Vücudun fiziksel direncini artıran bu çay sayesinde insanların ömürlerinin dahi uzadığı ifade edilmektedir.

Bunun haricinde sindirim sistemine de büyük katkıda bulunan bu çay kişilerin hazım problemlerini ortadan kaldırmaktadır. Dolayısıyla daha sağlıklı bireyler ortaya çıkmaktadır. Kafkas halklarının 100 yaşından fazla yaşamalarının nedenlerinden birisi de belki bu olabilir.

Özellikle kış aylarının vazgeçilmezi olan bu çay içerisinde barındırdığı yağ ve protein sayesinde vücut sıcaklığını yükseltmekte ve direnci artırmaktadır. Dolayısıyla hastalığa yakalanma ihtimali azalmakta veya hastalıktan kurtulma süresi kısalmaktadır.

Kalmuk çayının faydaları saymakla bitmeyecektir. Ancak biz burada keserek sizlere çayın tarifini vereceğiz. Bu sayede sizler de evinizde lezzetli ve sağlıklı bir çay yapabileceksiniz. Kış aylarında direncinizi kat be kat artıracak bu çay için kalem kağıdınızı hazır etmenizi sizlere tavsiye ediyoruz.

Kalmuk Çayı Malzemeleri

Kalmuk çayını sizler de evinizde rahatlıkla yapabilirsiniz. Tabi ki bunun için kalmuk çayı malzemeleri bulunması gereklidir. Bu malzemeleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Labada otu
  • Tereyağı
  • Süt
  • Su
  • Karabiber

Görüldüğü üzere labada otu hariç diğer tüm malzemeler evinizde büyük ihtimalle bulunmaktadır. Labada otunu ise aktarlardan temin etmek mümkündür. Malzemeleri temin ettiyseniz eğer yapım aşamasına geçebiliriz.

Kalmuk Çayı Nasıl Yapılır?

Kalmuk çayı tarifi son derece basittir. İlk olarak labada otunun tohumlarını su içerisinde kaynatmanız gereklidir. Bunun için labada otunun kuru olmasına dikkat edilmelidir. Bir diğer husus ise tohumlarının su içerisine atılacağıdır. 4 bardak su içerisinde iyice haşanan tohumlar ardından su içerisinden çıkarılmalıdır.

Sudan çıkarılan ve yumuşayan labada otu tohumları ardından da süt ile birlikte haşlanmalıdır. Böylelikle tohumda yer alan vitaminler ile süt iyice özdeşleşecektir. Ancak süt ile haşlama süresinin kısa olmasına dikkat etmek gerekir. Süt miktarı ise bir su bardağı kadar olursa yeterlidir.

Haşlama bittikten sonra artık son aşamaya geçebiliriz. Bu kapsamda karabiber ile tereyağ elde edilen karışımın üzerine eklenir. Ardından da tadına bakarak tuz ekleme inisiyatifi sizin elinizdedir. Eğer tuzsuz gelirse bu durumda bir miktar tuz ekleyerek damak tadınıza uygun bir hale getirebilirsiniz. Ardından servise hazır hale gelen çayınızı afiyetle tüketebilirsiniz.

Önemli Uyarı

Kalmuk çayı son derece sağlıklı bir besin olmasına rağmen birtakım sağlık sorunları ya da alerjileri olan kişilerin dikkatli olmaları gerekebilir. Bu sebeple kullanmadan evvel özellikle sağlık sorunu yaşayan kimselerin doktorlarına danışmalarında fayda bulunmaktadır. Böylelikle kontrollü bir şekilde tüketilen kalmuk çayı çok daha etkili olacaktır.

Efelek Otu

Bir diğer önemli uyarımız da bitkinin adı ile alakalı olacaktır. Eğer labada otuyla yaptığınız arayışlarda aradığınız otu bulamaz iseniz bir de efelek otu adını söylemenizi sizlere tavsiye ederiz. Zira kimileri bu bitkiyi efelek otu olarak da bilebilir. Böylelikle aradığınızı bulabilir ve hemen çay tarifini uygulamaya koyulabilirsiniz.

Hazır Çay Yerine Kendiniz Yapın

Her şeyin doğalı en iyisidir. Bu sebeple sizleri de doğal labada ya da diğer adıyla efelek otu ile çay hazırlamaya davet etmekteyiz. Bu sayede daha sağlıklı ve lezzetli bir çay hazırlamış olacaksınız. Ancak bu çayın besin değeri hayli yüksek olduğu için günde bir bardaktan fazlası rahatsız edebilir. Dolayısıyla haftada 2-3 kere içilmesi daha uygun olacaktır. Bu çayı çocuklarınıza da içirebilirsiniz. Böylelikle çok dayanıklı bir vücuda sahip olmalarını sağlayabilirsiniz.

Porselen Demlik

Genellikle Kafkas bölgesinde kullanılan demliklerin porselen olduğunu ifade edebiliriz. Bu sayede çayın vitaminleri ve besinleri demliğe geçerek azalmamakta en iyi şekilde besinlerden istifade edebilmek mümkün olmaktadır. Ayrıca bir diğer husus daha bulunmaktadır ki bu da çayın aç bir şekilde içilmesidir. Ancak bu durum sindirimin kolaylaştırılması için yapılmaktadır. Dolayısıyla sindirim konusunda bir sıkıntı yaşamıyor iseniz iştahınızı kesmemek adına yemekten birkaç saat sonra tüketmeniz daha doğru olacaktır.

Gripsiz Kış Geçirebilirsiniz

Soğuk kış aylarında hastalığa yakalanmak kışın daha çetin geçmesine neden olabilmektedir. İşte bu sebeple birbirinden farklı birçok yöntem uygulamaktayız. Ancak kışın en sert bölgelerinde uygulanan yöntemleri uygulamak çoğu zaman aklımıza gelmemektedir. İşte bizler de sizlere bu sebeple Kafkas bölgelerinin meşhur çaylarından birisi olan Kalmuk çayı hakkında bilgiler verdik. Sizler de bu tavsiyelerimizi dikkate alarak hastalığa yakalanmadan içinde bulunduğumuz soğuk kış aylarını atlatabilirsiniz.

Eğer hastalığa yakalanmış iseniz bu durumda da kısa sürede ayağa kalkmanız için bu çay en büyük destekçiniz olacaktır. Herhangi bir ilaç kullanmadan sizler de kısa süre içerisinde vücudunuzu toparlayabilirsiniz.

En Doğal Yöntem

Kalmuk çayı nasıl yapılır sorusuna cevap verdiğimiz bu yazımız ile sizler de artık vücudunuzu dinç tutmanın en doğal yolunu bulmuş oldunuz. Sizler de bu yöntemi uygulayarak çok kısa süre içerisinde vücudunuzu hem fiziksel hem de manen daha da çok güçlendirebilirsiniz. O halde vakit kaybetmeden sizleri de kalmuk çayı yapmaya davet etmekteyiz. Eğer çayın yapımı hakkında sorularınız olursa bizlere yazımızın altındaki yorum bölmesinden ulaşabilirsiniz. İstek ve sorularınıza en kısa süre içerisinde geri dönüş yapılacaktır. Bu sayede sizler de merak ettiklerinizi öğrenerek aklınızdaki soru işaretlerinin giderilmesini sağlayabileceksiniz.

Kalmuk çayı ve diğer Kafkas çayları hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek için yazılarımızı takip etmenizi sizlere tavsiye ediyoruz. En doğru ve sağlıklı yöntemler sizlere bu şekilde iletilecektir. Soğuk kış aylarında içinizi ısıtacak yazılar ile karşınıza çıkmak dileğiyle herkese sağlıklı günler dileriz.

Özbek Kalmuk Çayı Faydaları, Tarifi, Nasıl Yapılır, Nedir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir