Palemir Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar, Nerede Yetişir?

Ağustos 28, 2018 Doğal Bitkiler

 

Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde yetişmekte olan palemir bitkisi nedir ve ne şekilde kullanılır? Özellikle merak edilen konular arasında yer almaktadır. Acımık veya belemir olarak da bilinmekte olan bitki koyu yapraklara sahiptir. Genel olarak sarı renkte çiçek açmaktadır. Soğuğa karşı dayanıklı olması nedeniyle uzun süre aynı şekilde kalabilir. Genel olarak yağı ve tohumları kullanılmaktadır.

Özellikle hastalıkların bitkisel şekilde tedavi edilebilmesi amacıyla tercih edilebilecek olan bitkiler arasında yer almaktadır. Uzun bir yapıya sahip olması nedeniyle bölgede dikkat çekmektedir. Dericilik ve hayvancılık için kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır.

Palemir Bitkisi Nerede Yetişir?

Ülkemizde genel olarak Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde rastlanmaktadır. Faydalı olması nedeniyle özellikle ülkemizde tedavi amaçlı kullanılabilecek bitkilerden biridir. Çiçekleri ile bölgede dikkat çekmektedir.

Palemir Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Tohumu veya olarak kullanılmakta olan palemir bitkisi faydaları aldıkça fazladır. Doğru şekilde kullanılması istenilen etkinin elde edilmesini sağlayabilir. Çok sayıda farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle kullanılacak olan çeşitler elde edilecek olan etkileri belirlemektedir. Kullanıcılar yapacakları tercihleri farklı çeşitler üzerinden seçim yapabilirler.

  • Kanser önleyici etkisi bulunması nedeni ile özellikle kişilerde iyileşme sürecinde kullanılabilecek bitkilerden biri olarak düşülebilir.
  • Güçlü antioksidan içeriğine sahiptir. Bu sayede vücudun yenilenmesine yardımcı olabilir.
  • Meme kanseri, akciğer kanseri veya prostat kanseri gibi kanser türlerinde kanserli hücrelerin yok edilebilmesi için özellikle ilaçlarda kullanımı söz konusu olabilir.
  • Kemoterapi görmekte olan hastalar için ilaç içerisine katılarak kişinin doğal bir şekilde tedavi edilmesi sağlanabilir.
  • Deri kanseri gibi ciltte oluşabilecek hastalıklarda tedavi desteklemek amacı ile kullanılabilir.

Palemir Bitkisi Ne İşe Yarar?

Yurdumuzun her bölgesinde yetişmekte olan palemir bitkisi ne işe yarar? Merak edenler özellikle farklı şekillerde kullanımının söz konusu olduğunu bilmelidir. Tüylü bir yapıya sahip olan bitki mevsiminde toplanıp daha sonrasında kurutularak istenildiğinde bitki çay olarak tüketilebilir. Bu sayede daha uzun süre saklanması mümkündür.

İlaç sektöründe kullanımı özellikle hazırlanacak olan ilaçların daha yüksek etkiye sahip olmasını sağlayabilir. Yalnızca Türkiye’de yetişmekte olan bitki için yapılan araştırmalar özellikle kullanım alanını genişletmektedir. İlaç sektöründe kullanımı son dönemde daha yaygındır. Özellikle ilaçların içeriğinin güçlendirilmesi için tercih edilebilir.

Palemir Bitkisi Yan Etkileri

Her bitkinin farklı yan etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle bitkilerin kullanımında dikkatli olunması gerekmektedir. Gerekli olan miktarın üzerinde kullanılması durumunda bazı hastalıkların oluşmasına neden olabilecek bitkilerden yeterli miktarda kullanım hastalıkların tedavi edilmesini sağlayabilir. Palemir bitkisi güçlü antioksidan özelliğine sahiptir. Bu nedenle özellikle organların yorulmasına neden olabileceği için doktor tavsiyesi üzerine kullanımına özen gösterilmesi gerekir.

Palemir Bitkisi Ne İçin Kullanılır?

Bitkiden elde edilecek olan yağ dericilik de kullanılmaktadır. Aynı zamanda tohumlardan elde edilecek olan yağ yağ sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Geniş kullanım alanına sahip olan palemir bitkisi kullanımı sırasında tohumu veya elde edilen yağı kullanılabilir. Tohum ve yaprakları hayvancılıkta yaygın olarak kullanılır. Bitkinin tohumları aynı zamanda hayvan yemi yapımında da kullanılmaktadır.

Kanser tedavisinde kullanılacak olan ilaçların etkisini artırmak amacı ile tercih edilebilir. Bitkisel tedavi uygulamak için özellikle uzmanlar tarafından laboratuvar ortamında yapılacak çalışmalar ile ilaç üretimine fayda sağlaması mümkündür.

Kullanımı sırasında özellikle uzman doktordan öneri alınması önemlidir. Ülkemizde yaygın olarak yetişmesi nedeniyle sıkça kullanımı söz konusu olmaktadır. Farklı şekillerde kullanımı söz konusu olabileceğinden kullanım amacına göre tercih edilecek olan kullanım şekli değişebilir.

 

Palemir Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar, Nerede Yetişir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir