Pandemi Nedir, Pandemiden Nasıl Korunulur?

Mayıs 15, 2020 Sağlık

Pandemi Nedir, Pandemiden Nasıl Korunulur?

Pandemi kelimesi bütün dünyayı etkisi altına aldı. Pek çok kişi bu konu hakkında araştırma yapıyor. Peki, pandemi nedir?

Pandemi dünya üzerinde birden fazla ülkede veya kıtada etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen isimdir. Enfeksiyondan getireceği zararları minimum hale getirmek ve kontrol önlemlerini hızlı bir şekilde uygulamak için pandemi süreci ilan edilir. Pandemik hastalık, dünya genelinde insanların sağlığını ciddi şekilde tehdit eder.

Pandemi Nasıl İlan Edilir?

Pandemi, Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilan edilir. İlanın yapılması için çıkan virüsün insandan insana kolay bir şekilde yayılması gerekir. Pandemi ilan edilirken;

 • Virüsün yeni tip bir virüs olması,
 • İnsanlar arasında kolayca yayılması,
 • İnsandan insana çok kolay geçmesinin yanında sürekli olarak bulaşarak hastalığın tüm dünyaya yayılması

Pandemi hastalıklar geçmiş dönemlerde de karşımıza çıkmıştı. En çok bilinen pandemi vakaları;

 • İspanyol gribi,
 • Asya gribi,
 • Hong Kong gribi

Bu salgınlar tüm dünyayı ciddi şekilde etkilemiştir.

Endemi, Epidemi Ve Pandemi Arasındaki Fark

Endemi, epidemi ve pandemi birbirleri ile karıştırılan konulardan bir tanesidir. Bu üç kavramın arasındaki fark;

Küçük çaptaki salgınlara endemi adı verilir. Bu salgınlar dünya genelinde bir tehdit oluşturmaz.

Endemi’den daha büyük salgınlara ise epidemi denir. Epidemiler bir ülkeyi etkileyecek kadar büyük olabilir.

Dünyanın yarısından fazlasını etkileyen salgınlara ise pandemi adı verilir. Çin’in Wuhan bölgesinden yayılan coronavirüs tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü tarafından tüm dünyada pandemi ilan edildi. Günümüzde hala varlığını sürdüren pandemiler bulunuyor. AIDS bunlardan bir tanesidir.

Mutasyon Ustası Grip

20. Yüzyıla geldiğimizde grip dünya nüfusu üzerinde büyük kayıplara neden olmuştur. Özellikle vücut direncini düşürmesinden dolayı kronik rahatsızlıkları olan kişilerin hayatına mal olan bu hastalığın en büyük özelliği, virüs geninin sürekli olarak değişim göstermesidir. Vücudun bir grip türüne karşı kazandığı bağışıklık bir sonraki sene kaybolur. 1918 yılında 100 milyondan fazla kişinin ölümüne yol açan İspanyol gribi en büyük viral salgınlardan bir tanesidir. Salgının İspanya’dan başlamamasına rağmen bu adı alması hastalığın ilk olarak bu ülkede duyulmasıdır. İspanyol gribinden sonra 1968 yılında Hong Kong Gribi ortaya çıkmıştır. Bütün dünyayı etkisi altına alan bu grip binlerce kişinin ölmesine neden oldu.

Koronavirüs Neden Pandemi İlan Edildi?

Koronavirüsün yayılma hızı ve insan sağlığı üzerindeki etkisine bakılarak tüm dünyada pandemi ilan edildi.  Tarihte en çok göze çarpan pandemi vakaları

 • Kara veba,
 • Kolera,
 • Tifo,
 • Domuz gribi,
 • Grip,
 • COVID-19

Pandemi Hastaneleri İle İlgili Detaylar

Çin Halk Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs hastalığı halk sağlığını tehdit etmeyi sürdürüyor. Türkiye’de etkisini hissettiren tüm hastalık bakanlığın bu konuda tedbir almasına neden oldu. Türkiye’de Dünya Sağlık Örgütü’nün önerileri de dikkate alınarak gerekli önlemler almaya devam ediyor. Hastalığın ülkemizde yayılımının önüne geçilmesi için Bilim Kurulu düzenli olarak toplantılar gerçekleştiriyor. Ülkenin tüm noktalarında birçok alanda tedbirler alınmaya başlandı. Sağlık kuruluşlarındaki yoğunluğun en aza indirilmesi için yakın zamanda da ek tedbirler getirildi. Bu tedbirlerden bir tanesi de pandemi hastaneleridir. Pandemi hastaneleri;

Sağlık kurumlarına müracaat eden hastaların, COVID-19 tanısı kesinleşinceye kadar tedavi desteği vermesi gerekir.

Enfeksiyon, göğüs ve iç hastalıkları alanında uzman hekim bulunduran ve yoğun bakım yatağına sahip olan hastaneler Pandemi Hastanesi olarak kabul edilir.

Pandemi hastaneleri COVID-19 tanısı almış kişilerin tedavi sürecinin yapılmış olduğu hastanelerdir. Hastane içerisinde pandemi hastalarına ayrılmış bir klinik ve bir yoğun bakım ünitesi yer almaktadır. Bu bölümler ise hastalara özel ayrılır. Vaka sayısının artması durumunda ise yoğun bakım üniteleri de kullanıma açılabilir. Tedavisine başlanan ve devam etmesi gereken hastaların bulunduğu merkezler ise normal kullanımına devam eder.

Pandemi hastanelerinin yetersiz kaldığı alanlarda 2. basamak erişkin yoğun bakım ünitesi bulunan hastanelerde pandemi hastanesi olarak hizmet verebilir. Pandemi hastanelerinde COVID-19’a yakalanan hastaların cerrahi müdahalelerinin yapılabileceği bir ameliyathane odası gerekir. Ayrıca enfekte gebelerin doğum yapabilecekleri bir doğum odası da bulunmalıdır.

Pandemiden Nasıl Korunulur?

Pandemi tüm dünyayı etkisi altına aldı. Bu salgın hastalıktan korunmak için uzmamnlar bir takım tavsiyelerde bulundu. Günlük hayatımız içerisinde bu tavsiyelere uyarak kendimizi en iyi şekilde koruma altına alabilirsiniz. Uzmanlar tarafından yapılan öneriler;

 • El temizliğine çok dikkat edilmelidir. Eller dışarıdan gelindikten sonra en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalıdır. Temizlik için sabun ve suyun olmadığı durumlarda ise alkol bazlı el antiseptiklerinden yararlanabilirsiniz. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmanız gerekli değildir. Normal sabun kullanarak temizliğinizi yapabilirsiniz.
 • Eller yıkanmadan önce hiçbir şekilde ağız, burun ve gözlerle temas edilmemesi gerekir.
 • Hasta insanlarla temastan kaçınmalısınız. Uzmanlar temas konusunda en az 1 metre uzaklık bırakılmasını tavsiye ediyor.
 • Özellikle hasta insanlarla ve çevreleriyle doğrudan temas ederseniz mutlaka ellerinizi detaylı bir şekilde temizlemelisiniz.
 • Sağlıklı kişilerin maske kullanmasına gerek yoktur. Herhangi bir viral solunum yolu enfeksiyonu geçiren kişilerin öksürme veya hapşırma sırasında ağzını kapatması gerekir. Ağzı kapatmak için mendiliniz bulunmuyorsa mutlaka dirsek içini kullanmanız gerekir.
 • Günlük hayatınızda mümkünse kalabalık yerlerden uzak durmalısınız. Eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağzınızı ve burnunuzu koruma altına almalısınız.

Pandemi Sürecinde Çocuklara Nasıl Yaklaşılmalı?

Pandemi sürecinde çocuklar büyük zorluklar yaşayabilir. Bu süreç içerisinde ebeveynlerin gerekli desteği vermeleri gerekir. Uzmanlar çocuklara pandemi sürecinde nasıl yaklaşılması gerektiğini vurguladı. Pandemi döneminde;

 • Çocuklara mutlaka yaşına uygun şekilde bilgi verilmelidir.
 • Çocuğun pandemi sürecinde sorduğu sorular yanıtsız bırakılmamalı, doğru bilgi verilmelidir. Fakat bilgi verirken mutlaka gereksiz ayrıntılardan kaçınılmalıdır.
 • Çocuğun olumsuz duygularını kontrol ederken ebeveynlerini örnek alır. Bu dönemde ebeveynler olumlu bir yüz ifadesi takınarak çocuklarına güven vermelidir.
 • Çocuklara doğru kaynaklar üzerinden pandemi hakkında açık ve samimi şekilde bilgiler verilmelidir. Pandemi konusunda yalan söyleyerek çocuklarınızın moralini bozabilirsiniz.
 • Çocuklarınız sizlere aynı soruları sorduğu zaman sabırlı olmalı ve cevaplamanız gerekir. Çocuğun tekrarlayıcı şekilde aynı soruları sorması kendisini huzursuz hissettiği anlamına gelebilir. Bu tür durumlarla karşılaştığınız zaman gerekli görüldüğünde uzman yardımı almalısınız.

Bu içerik ilgili uzmanların görüşlerinden yararlanılarak hazırlanmıştır. Yazımızda yer alan önerileri dikkate alarak pandemiye karşı en iyi şekilde kendinizi koruma altına alabilirsiniz. Kendinizin veya çocuğunuzun sağlığı ile ilgili her konuda mutlaka uzmanlardan tavsiye almanızı öneriyoruz.

Pandemi Nedir, Pandemiden Nasıl Korunulur? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir