Papatya Suyunun Faydaları Nelerdir, Fiyatı, Tarifi, Nasıl Yapılır?

Ağustos 28, 2018 İçecekler

 

Papatya suyunun bilinen en büyük özelliği saçlara olan faydalarıdır. Eğer saçlarınızın rengini boya kullanmadan açmak istiyorsanız papatya suyu sayesinde bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Aynı zamanda insanı rahatlatan bir bitki çayı olarak da tüketilmesi, soğuk algınlığı gibi durumlarda da etkili olduğu söylenen papatya çay olarak da tüketilebilmektedir. Bu şekilde birçok faydaları olduğu düşünülen papatyalar farklı amaçlar için kullanılabilmektedir.

Papatya Suyunun Hazırlanması

Papatya suyu geçmişten günümüze saçların renginin açılması için kullanılmaktadır. Saçını boyatmak istemeyenlerin, kimyasal maddelere karşı alerjileri olanların ya da  boyatamayanların saçlarının rengini açmak için papatya suyu kullanırlar. Bu yöntem ile en eski dönemlerden beri insanlar saçlarını açmaktadır. ‘Papatya suyu nasıl hazırlanır?’ sorusunun cevabına gelecek olursak. Öncelikle bir avuç papatya kurusunu 2 bardak suya atarak kaynatın. Su kaynadıktan sonra papatyanın suya rengini verebilmesi için 10-15 dakika kadar bekletin. Suyun kuruması ile birlikte artık kullanıma hazır demektir.

Papatya Suyunun Uygulaması

Soğuyan suyu saçlarınıza sürmeniz gerekmektedir. İsterseniz bölgesel olarak saçınızın renginin açılmasını istediğiniz bir yere isterseniz de saçınızın tamamına uygulayabilirsiniz. Uyguladıktan sonra saçlarınızın kuruması için güneşe çıkabilirsiniz. Eğer kış aylarında yapacaksanız kurutma işlemini saç kurutma makinesi ile de yapabilirsiniz. Bu işlemin tamamlanması ile birlikte saçlarınız yaklaşık olarak yarım ya da 1 ton açılacaktır. Daha fazla saç rengini açmak için yapılması gereken şey bu işlemin istediğiniz ton yakalanana kadar tekrarlanmasıdır.

Papatya Suyunun Diğer Faydalarına Bakacak Olursak

Saçları besleyerek dökülmelerini engeller, aynı zamanda cilt için besleyici özellikleri bulunmaktadır, bağırsak ev sindirim sorunları yaşayanlar için yararlı olduğu söylenmektedir, midenin işlevlerini yerine getirmesi için de önerilmektedir. Bu gibi özelliklerinden dolayı papatya suyu insanlar tarafından sürekli olarak tercih edilmektedir. Bu sayede insanlar yaşadıkları sağlık sorunlarından kurtulabileceklerini düşünmektedirler.

Aynı zamanda papatya suyunun vücudunuzda yaşadığınız özellikle baş ve bel ağrıları gibi ağrılara da iyi geldiği düşünülmektedir. Ayrıca iltihaplanmalarda, yüz ve cilt güzelliği bakımlarında, bronşit rahatsızlıklarında da şifalı oldukları düşünülmektedir. Bazı maddelerle karıştırarak cildinize sürebileceğiniz gibi su ile kaynatıp papatya çayı olarak da içilebilmektedir. İçildikten sonra kalan çayın gözlere uygulanması ile de gözlerdeki şişkinliği azalttığına inanılmaktadır.

Kır papatyaları demlenip süzüldükten sonra bir miktar soğumaya bıraktıktan sonra diş fırçası yardımı ile dişlerinize uyguladığınızda diş etlerinize de iyi geldiği bilinmektedir. Bu şekilde daha sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahip olunabildiği kullananlar arasında konuşulmaktadır. Bu yöntemin ayda sadece 2-3 kez tekrarlanması bile yeterli olmaktadır.

Öncelikli olarak yaşanılan sağlık sorunlarında hastanelere başvurulması gerekmektedir. Eski çağlardan beri insanlar doğadan şifa almaya çalışırlar. Ancak bu dönemlerde doktor ve hastane imkanları olmadığından dolayı bu tarz teravi yöntemlerinden başka çare bulunmamaktaydı. Artık günümüzde tıp sektörünün gelmiş olduğu durum düşünüldüğünde yaşanılan hastalıklarda çözüm bulunması olasıdır. Bu tarz alternatif tıp yöntemleri ya da faydalı otlar doktorların tavsiyesiyle ve aldığınız tedaviye destek olarak kullanılmalıdır.

Papatya sularının halk arasında oldukça sağlıklı oldukları düşünülmektedir. Uyku bozukluklarından gastrit sorunlarına, saçınızın rengini açmasından alerjik durumlara kadar birçok sorunda papatya suyu kullanılmaktadır. Aynı zamanda bağırsak hareketlerini arttırması konusunda da iyi sonuçlar alan kullanıcılar olmuştur. Yaşanılan kabızlık sorunlarında papatya çayı kullanımı istenilen sonuçların alınmasına yardımcı olduğu söylenmektedir. Fiziksel sağlığın iyileştirilmesinin yanı sıra ruhsal olarak da insanları rahatlattığı ve dinginleştirdiğine inanılmaktadır.

Ağız sağlığı konusunda da oldukça sık kullanılmaktadır. Özellikle apse tedavisinde gargara suyu olarak kullanıldığında olumlu sonuçlar alındığı düşünülmektedir.

Papatya Suyunun Faydaları Nelerdir, Fiyatı, Tarifi, Nasıl Yapılır? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir