Passiflora Faydaları, Ne İşe Yarar, Zararları, Neye İyi Gelir?

Şubat 19, 2018 Bitki Çayları

 

Çarkıfelek çiçeği olarak da bilinmekte olan passiflora kullanımı oldukça önemlidir. Son dönemde giderek yaygınlaşmakta olan kullanımı ile pek çok farklı faydası sağlamaktadır. Özellikle menopoz dönemindeki bayanlar için veya ruhsal sıkıntı yaşayanlar için hazırlanacak olan ilaç içeriklerinde yer almaktadır.

Ülkemizde yetiştirilmekte olan Çarkıfelek çiçeğinin bir diğer ismidir. Bu nedenle özellikle çiçeğin kullanıma uygun olan kısmının alınmasıyla ilaç sektöründe kullanılması veya çay olarak tüketilmesi mümkündür. Rahatlatıcı etkiye sahip olması sakinleşmek amacıyla kullanılacak olan ilaçlar içerisinde yer almasını sağlamaktadır.

Passiflora Nedir?

Son dönemde adından sıklıkla söz edilmesine rağmen passiflora nedir ve ne şekilde kullanılır özellikle çok kişi tarafından bilinmeyen konular arasında yer almaktadır. Ülkemizde yetiştirilmekte olan Çarkıfelek bitkisini verilen isimdir. Özellikle şekli nedeniyle bu ismi almıştır. Sakinleştirme etkisi bulunan bitki ruhsal problemler üzerinde olumlu etkiler oluşturmak amacıyla kullanılmaktadır.

Bitkinin yaygın olarak kullanıldığı alan özellikle tedavi içerikli ilaçlar, şuruplar ve çaylar olmaktadır. Menopoz döneminde özellikle kadınlarda ortaya çıkabilecek problemlere karşı hazırlanmış olan ilaç içeriklerinde yer almaktadır. Bunun yanı sıra ruhsal sorunlar için tercih edecek olan ilaçlar içerisinde bulunan bitkilerden biridir. Uyku problemine karşı etkili olması uyku sorunu yaşayanlar tarafından tercih edilmesini sağlamaktadır. Yüksek etkisi kısa sürede istediğiniz etkiyi elde etmenizi sağlar.

Passiflora Ne İşe Yarar?

Bitkinin kullanılması ile hazırlanmış olan şuruplar özellikle içeriğinde bulunan maddeler sayesinde maksimum etkiye sahip olmaktadır. Vücutta herhangi bir yan etki oluşturmadan kullanım imkanı sağlamaktadır. Bu nedenle günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Hamile bayanlarda kullanılması önerilmemektedir. Kişilerde oluşan problemlerin çözülebilmesi adına hazırlanmış olan şurupları içerisinde kullanılan bitki sakinleştirici etkiye sahiptir.

Sakinleştirici etkisi nedeniyle özellikle hazırlanmış olan şurupları tüketecek olan kişilerin bu konuda dikkatli olması gerekir. Refleksler de düşüş yaşanmasına neden olabilir. Bu durumda şurubu içtikten sonra kişinin araç veya dikkat gerektirecek makineleri kullanmaması gerekir.

Passiflora Faydaları Nelerdir?

Kullanılması halinde vücuda faydalı etkileri bulunan passiflora faydaları şunlardır;

 • Özellikle ruhsal problemlerde etkili olmaktadır.
 • Uyku sorunu olan kişilerde kullanılması yaşanan sıkıntıların düzelmesi konusunda etkilidir.
 • Kişinin rahatlamasına ve sakinleşmesini yardımcı olmaktadır.
 • Stres veya huzursuzluk durumunda yaşanan problemlerin ortadan kaldırılması için kullanılabilir.
 • Özellikle beyinde odaklanma üzerinde etkili olduğu için odaklanmanın yavaşlamasını sağlayarak kişinin rahatlamasına yardımcı olmaktadır.

Passiflora Kullanım Zararları

Düzenli şekilde kullanılması kişilerde farklı problemler yaşamasına neden olabilir. Özellikle sakinlemeye yardımcı olması nedeniyle tehlikeli durumda olan kişilerin kullanması halinde mutlaka yapmış oldukları çalışmayı bırakmaları gerekir. Hazırlanmış olan ürünleri kullanacak olanlar şurup, çay veya ilaçları kullanırken araç veya makine kullanmamalıdır. Kişinin kendisini yorgun hissetmesine neden olabilir. Bu nedenle sosyal açıdan bakıldığında farklı problemler yaşamanıza neden olabilir. Devamlı olarak uyku hali veya sakin bir ruh hali içerisinde olacağınız için çevrenizdeki kişiler tarafından yanlış anlaşılabilirsiniz.

Passiflora Nasıl Kullanılır?

Farklı şekillerde kullanımı mümkündür. Özellikle günümüzde ilaç üretiminde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra çay olarak demlenmesi mümkündür. Özellikle oluşan problemlere karşı tercih edebileceğiniz bitkisel tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır. Doğru şekilde kullanımı istediğiniz etkiyi elde etmenize sağlar. Düzenli şekilde kullanılması halinde farklı sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle kişilerin kullanımı sırasında mutlaka dikkatli olması gerekir.

İlaç üretiminde yaygın olarak kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır. Özellikle ruhsal problemleri olanlar veya menopoz döneminde kullanılacak olan ilaçların içerisinde yer almaktadır. Kişide rahatlama hissi oluşturmaktadır. Bu nedenle uyku problemi yaşayan veya ruhsal açıdan sıkıntı içerisinde olanların tercih edebileceği bitkisel çözümler arasında yer almaktadır. Çayın demlenmesi ve tüketilmesi kişinin sakinleşmesini sağlar. Stres veya huzursuzluk problemi yaşamakta olanlar çayını tüketerek bu şekilde sakinleşebilirler. Yüksek etkiye sahip olması aşırı dozda kullanılmamasını gerektirmektedir.

Passiflora Çayı Nasıl Hazırlanır?

Çayını hazırlayarak tüketmek isteyenlerin özellikle kullanacakları miktara dikkat etmeleri gerekir. Yüksek etkiye sahip olması aşırı dozda kullanılması halinde vücutta farklı etkilerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Çayını hazırlarken 1-2 gram kadar kullanmanız yeterli olmaktadır. Bunun yanı sıra özellikle 150 ml su ile birlikte şurup haline getirilerek çayı hazırlanabilir. Hazırlamış olduğunuz karışımı 10 dakika demlenmesini beklemeniz yeterli olmaktadır. Daha sonrasında demlenen çayı tüketebilirsiniz. Özellikle sinir, stres, huzursuzluk ya da uyku probleminizi çözüm elde etmek istediğinizde tercih edebileceğiniz bitkisel çaylar arasında passiflora çayı yer almaktadır.

Passiflora Hangi Kısımları Kullanılır?

Bitkinin çiçek ve meyvelerini taşımakta olan yapraklı kısmı yani toprak üstünde kalan kısmı kullanılmaktadır. Toplanan kısım kesildikten sonra kurutulur. Bu sayede kullanıma hazır hale getirilebilir. Özellikle doğrudan kullanılması veya kısımların alkol ile ekstre edilmesi durumunda hazırlanmış olan çözeltilerin kullanılması mümkündür. Farklı organik çözücüler ile kullanılması mümkündür. Kullanım amacına göre yapılacak olan uygulamalar ile hazırlanabilir. Yüksek etkiye sahip olması özellikle kullanımı sırasında dikkatli olunmasını gerektirmektedir.

Passiflora Kullanım Amaçları

Bitkisel tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır. Özellikle stresin azalmasını veya oluşan uyku probleminin çözülmesini sağladığı için tercih edilmektedir. İlaçlar içerisine eklenmesi özellikle menopoz döneminde kadınlarda ortaya çıkabilecek problemlerin giderilmesini sağlamaktadır.

Huzursuzluk problemine karşı kullanılabilir. Endişe, stres, sinir veya uykusuzluk problemi üzerinde yüksek etkiye sahiptir. Vücudun rahatlamasını sağlamaktadır. Zaman içerisinde etkisini göstermektedir. Bu nedenle kullanım sonrasında dikkatli olunması gerekir. Yüksek etkiye sahip olması özellikle ürünü kullanan kişilerin araba veya makine kullanmamaya dikkat etmesi gerekir.

Passiflora Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bitki kullanmak isteyenlerin özellikle dikkat etmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Yüksek etkiye sahip olması nedeniyle şurup, ilaç veya çay olarak tüketimi sırasında kullanıcıların önerilen şekilde uygulama yapması önemlidir. Aksi durumda pek çok farklı sorun ile karşı karşıya kalmak mümkündür. Aşırı dozda kullanımı özellikle vücutta istenmeyen tepkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Kullanımı için süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Özellikle yüksek dozda kullanılmadığı durumlarda herhangi bir zararlı etkisi bulunmamaktadır. Kullanımı sırasında alınacak olan ilaçlar ile herhangi bir etkileşimi olduğuna dair veri bulunmamaktadır. Kullanımı sırasında özellikle istenmeyen etkinin oluşması çok nadir karşılaşılmaktadır.

Yeterli dozaj da kullanılması özellikle kişilerde rahatlama etkisi oluşturmaktadır. Günümüzde yaygın olarak özellikle ilaç sektöründe kullanılmakta olan passiflora etkisi oldukça fazladır. Bu nedenle kullanıcıların yeterli dozda almaya dikkat etmesi gerekir. Kullanımı sonrasında vücuttaki etkisi zaman içerisinde ortaya çıkmaktadır.

 

Passiflora Faydaları, Ne İşe Yarar, Zararları, Neye İyi Gelir? Kullanıcı Yorumları

“Passiflora Faydaları, Ne İşe Yarar, Zararları, Neye İyi Gelir?” için 4 cevap

 1. elif dedi ki:

  merhaba ben hamileyim ve direksiyon sınavım var daha önce 3 kez girdim çok heycan yaptım hep kaldım bu son hakkım pasiflora şurup içsem acaba zararı olur mu

  1. Esra dedi ki:

   Passiflora bitkisel sedatiftir.Yan etkisi yoktur.Raharlatıcı etkisi olsa da..Araç kullanımında, reflexleri yavaşlattığından önerilmez.

 2. Sultan erdal dedi ki:

  Pasiflore kullanıyorum20 gündür yorgunluk baş dönmesi var

 3. Nihat karaman dedi ki:

  Ben yeni kullanıyorum benim sorunum uyku problemi acaba etkisi olurum ciddi bir uyku problemim var ben bir buçuk ölçek içtim yeterli gelirmi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir