Passion Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Temmuz 11, 2019 Doğal Bitkiler

 

Passion meyvesi besleyici özellikleri ile ön plana çılan tropik bir meyvedir. Yakın zamanlarda popüler olmaya başlayan passion meyvesinin faydaları nelerdir?

Passion meyvesi ufak boyutlarda olmasına rağmen zengin antioksidan kaynaklarından bir tanesidir. Sağlığınızı korumaya yardımcı olabilecek çeşitli vitaminler ve bitkisel bileşikleri içerisinde barındırır. Güney Amerika, Güney Afrika ve Hindistan bölgelerinde yetişen meyve sert bir dış kabuğu ve sulu meyve kısmı bulunur. Dilerseniz meyvenin tohumlarını yiyebilir, suyunu alabilir veya suları içerisinde kullanabilirsiniz Boyut ve rengine göre farklı türleri yer alır. En yaygın kullanılan Passion meyvesi mor ve sarı çeşitlerdir.

Passiflora Edulis

Mor renge sahip oval şekilli meyvedir.

Passiflora Flavicarpa

Passiflora Edulis türüne göre biraz daha büyüktür. Satı kabuklıdır Tropikal bir meyve olmasına rağmen alt iklimlerde de yetişebilir. Bu yüzde, dünya üzerinde kullanımı yaygındır.

Passion Meyvesi Besleyici Bir Üründür

Tutku meyvesi içerisinde lif, C vitamini ve A vitaminini bolca bulundurur. Passion meyvesi içerisinde;

  • Lif
  • A vitamini
  • C vitamini
  • Demir
  • Potasyum bulunur.

Passion meyvesi diyet için zengin lif kaynağı barındırır. Bununla beraber karotenoidler ve polifenoller gibi faydalı bileşikleri içerisinde bulundurur. Passion meyvesi polifenol oranında muz, mango ve ananas göre daha zengindir. Passion meyvesi içerisinde az miktarda demir bulundurur. Passion meyvesinin sağlığa yararları nelerdir?

Temel Vitaminleri İçerir

Passion içerisinde yüksek oranda A ve C vitaminleri bulundurur. Sağlıklı beslenmek isteyenler için faydalı bir meyve olan Passion cilt, göz ve bağışıklık sistemine destek olur.

Lifleri Güçlendirir

İçerisinde bol bol lif bulunduran Passion meyvesi diyetler için önemli bir yiyecektir. Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olarak kabızlık ve bağırsak bozukluklarının önüne geçer. Yapılan araştırmalara göre Passion meyvesinin kolesterol ve kalp sağlığına olumlu etkisi görülmüştür. Günümüzde pek çok kişi yeterli miktarda diyet lifi tüketmemektedir. Düzenli olarak tutku meyvesi tüketerek lif ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Antioksidan Zengini

Passion meyvesi vücutta yer alan zararlı serbest radikalleri yok etmeye yardımcı olur. Bunun için antioksidanlardan destek alır. Antioksidanlar, bağışıklık sistemlerini sağlıklı tutmada hayati bir rol oynar. Yapılan araştırmalar antioksidanların özellikle beyne ve sinir sistemine destek olduğunuz göstermektedir.

Bağışıklık Sistemine Yardımcı Olur

Passion meyvesi, C vitamini bakımından zengindir. C Vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir, demir emilini arttırır.

Kalp Dostudur

Passion meyvesi kalp dostudur. Tohumlarla beraber yenildiğinde, aşırı kolesterolün kan damarlarının içerisine alınmasını engellemeye yardımcı olur. Yüksek lifli diyetler, insanların kalp hastalığı riskini azaltabilir. Passion meyvesi kan basıncınızı normalleştirmeye yardımcı olur.

Glisemik İndeks Değeri

Passion meyvesi, düşük glisemik indeksine sahiptir. Bu da meyveyi tükettiğiniz zaman kan şekerinde ani bir artışa neden olmadığını gösterir. Özellikle diyabetli insanlar için tüketilebilir bir üründür.

Passion Meyvesi Nasıl Hazırlanır?

Passion meyvesi nasıl hazırlanır? Süzgeç yardımıyla meyvenin suyundan jöle veya reçel yapabilirsiniz. Ham yemek için meyveyi ikiye bölün ve içini çıkarmak kaşık kullanın. Passion meyvesinin kabuğu yenmemektedir. Posa kısmı ise yenilir. Passion meyvesiİ

  • İçecek olarak tüketilebilir,
  • Yoğurda eklenerek tüketilebilir,
  • Sos ya da tatlılarda kullanılabilir,
  • Portakal ya da ananas meyve sularına eklenebilir,
  • Jöle veya reçel olarak tüketilebilir,

Passion meyvesi, konserve olarak kullanılmaz. Sadece daha sonra kullanmak üzere dondurulabilir.

Passion Meyvesinin Yan Etkisi Varmı?

Passion meyvesinin yan etkisi varmı? Passion meyvesi güvenli bir meyvedir. Sadece bu meyveye alerjisi olanların dikkat etmesi gerekir. Lateks alerjisi olan bazı hastalar tutku meyvesine tepki verebilir. Passion tutku meyvesi olarak bilinen bu tropik meyve mor ya da sarı meyveler üreten tropikal bir meyvedir.

Passion Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir