Patlıcanın Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir

Temmuz 30, 2017 Sebzeler

Patlıcanlar vitamin,mineral ve lifler açısından zengni bir gıdadır.Ülkemizde de bolca ve sevilerek tüketilen gıdalar arasında yer alır.En önemli avantajı olarak yağ içermemeledir.Bu yüzden kalorisi düşük ve kilo vermenizde sizlere yardımcı olacaktır. Bu kısa özelliğiyle birlikte patlıcanların sağlık açısından faydalarına göz atalım.

Patlıcanın Besin Değeri

Besin değer
Su 89.67 g
Enerji 35 kcal
Protein 0.83 g
Toplam lipid (yağ) 0.23 g
Karbonhidrat, farkla 8.73 g
Lif, toplam diyet 2.5 g
Toplam şeker 3.2 g

Patlıcanın Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

1:Kalp Sağlığınızı Korur

Sağlıklı bir kalp için kolesterol seviyesinin düzgün ve sağlıklı bir tansiyona sahip olmanız gereklidir.Bu yüzden patlıcanlar kalp sağlığını koruyan gıdalar arasındadır.Bir çok araştırmada iltihaplanmaları önleyici ve kalp damarlarının sağlıklı hale gelmesini sağlamaktadır.Patlıcanda bulunan phytonutrients maddesi kalp damarlarını koruyan bir yapıya sahiptir.

Ayrıca kötü kolesterol LDL yi düşürerek kalp damarlarının tıkanmasını ve tortu birikimini engellemektedir.

2: Beyni Korur

Patlıcanda bulunan nasunin ve niasin maddeleri doğal antioksidandır ve patlıcanın mor renkte olmasını sağlar.Patlıcanlar bu maddeler sayesinde beyindeki lipit hasarlarını engellemektedir.Bu sayede beyin sağlığınız açısından faydaları bulunmaktadır.

3: TİP2 Dİyabete Olumlu Etkileri Bulunur

Patlıcan çözünür karbonhidrat açısından düşüktür.Bu yüzden özellikle TİP2 diyabet hastalarının rahatça tüketebileceği gıdalar arasındadır.Yapılan çalışmalarda patlıcanın şeker hastalığını önlediği sonucuna varılmıştır.Bunun sebebi patlıcandaki alfa-glukosidaz ve anjiyotensin maddeleridir.Bu maddeler glikoz emilimi ve kana geçiş hızını düzenlemektedir.Karbonhidratların emilim hızını yavaşlatarak ani yükselme ve dolayısıyla insülin direncini ayarlamada etkilidir.Bu yüzden şeker hastalarının bolca tüketmesi gereken gıdalar arasında patlıcan yerini almıştır.

4: Kilo Vermenizi Yardımcı Olur

Lif açısından zengin olan patlıcanlar kilo vermenizi yardımcı olacak gıdalar arasındadır.Bu esnada dikkat edilmesi gereken kısım kızartma olarak tüketilmemesidir. Kızartma esnasında kızartma yağını emdiği için kalorisi ve yağ oranı yükselir. Bu yüzden haşlayarak tüketminizi tavsiye ediyoruz.

5: Cildinizi Korur

Patlıcanlar C ve E vitamini açısından zengindir.Bu maddeler ve antioksidan bileşenleri sayesinde güneşin mor ötesi ışınlarından sizleri korumada yardımcı olur.Güneşin zararlı mor ötesi ışnlarına karşı sizleri korur.Ek olarak cildinizde koyu lekeler ve yaşlanma belirtilerini azaltmaktadır.A

Ayrıca cildinizi sivilce ve lekelere karşı korur, egzema rahatsızlığına karşı etkilidir.Patlıcandaki folat,niasin ve manganez sayesinde kanserli hücrelerin çoğalmasını engeller ve cildinizi serbest radikallere karşı korur.

6: Kemiklerinizi Korur

Patlıcan kemik dostu bir gıdadır.osteoporoz riskini düşürür.Manganez,demir ve K vitamini sayesinde kalsiyum emilimini arttırır ve kemik sağlığınızı korur.Bu yüzden daha kuvvetli kemikler için patlıcan tüketebilirsiniz.

7: Depresyon Belirtileri Azaltır

Araştırmalar, serotonin olarak bilinen bir bileşiğin eksikliğden dolayı depresyona ve endişeye neden olabileceğini iddia etmektedir. Serotonin hormonu ruh halinizi yükseltir. Patlıcan, serotonini düzenleyen skopoletin olarak bilinen bir madde içerir ve serotonin hormonunu salgılanmasını arttırır.

Son olarak patlıcandaki acı tatı gidermek için parçalara ayırdığınız patlıcanlara tuz serpin ve 15- 20 dakika bekledikten sonra yıkarsanız acılığını giderebilirsiniz.

Mutlu ve Sağlıklı günler dilerim.. Gıda Müh. Emir kaboğlu

 

 

Patlıcanın Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir