Pırasanın Faydaları Nelerdir, Pırasanın Cilde ve Saça Faydaları

Mayıs 4, 2020 Doğal Bitkiler

Pırasanın Faydaları Nelerdir, Pırasanın Cilde ve Saça Faydaları

Pırasa lif konusunda son derece zengin antioksidanlardan bir tanesidir. Bünyesinde bir çok vitamin barındıran pırasanın faydaları nelerdir?

Kış ayları yaklaşınca tezgahlarda yüzünü göstermeye başlayan pırasa farklı yemek türlerinde başarılı bir şekilde kullanılıyor. Evlere çok fazla girmese de pırasanın faydaları saymakla bitmiyor. Bağışıklığın korunmasına yardımcı olan pırasa vitamin yönünden de son derece zengindir.

Soğana ve sarımsağa benzeyen yapısı nedeniyle pek tercih edilmeyen pırasa, birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Pırasa yılın her döneminde yetişebilen bir bitkidir. Bazı ülkelerde yemek yanında çiğ olarak tüketilen bu sebze genel olarak pişirilerek yenilir. Yaprağı ve sapında bir çok fayda bulunduran bu yemek sizlere doğal bir şifa sunabilir.

Pırasanın ilk çıktığı dönemlerde kısa sapa sahiptir. Bu bitki çiçek açtığında genişler ve dallanır. Pırasa sarımsak ve soğan ile yakın akraba olması nedeniyle soğanı andıran tadı bulunur. Pırasa günümüzde de tüketim grafiği çok yüksek besinlerden bir tanesidir. Pırasa son derece ucuz olan, kolaylıkla yetişen ve son derece faydalı sebze türüdür. Bununla beraber pırasa kozmetik endüstrisinde de kullanılmaktadır. Lifli yapısı sayesinde uzun süre tokluk sunan pırasa özellikle diyet programı yapanlara yardımcı oluyor. Özellikle hamilelik dönemlerinde pırasa uzmanlar tarafından önerilen bitkilerden bir tanesidir. Sizde sevdiklerinize pırasa yedirerek sağlıklı bir floraya kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Pırasanın Faydaları

Pırasanın faydaları saymakla bitmiyor. Pırasanın genel faydaları arasında;

 • Antioksidan özelliği sayesinde kanser ve kronik rahatsızlıklara karşı koruma sağlar. Prostat kanseri ve kolon kanseri konularında yardımcı olur.
 • Kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.
 • İçerisinde bulunan K vitamini sayesinde kemik sağlığını koruma konusunda yardımcı olur.
 • Zengin demir içeriği nedeniyle saç dökülmelerini engeller ve demir eksikliğine bağlı rahatsızlıkların sona erdirilmesine yardımcı olur.
 • Solunum sistemi konusunda faydalıdır.
 • Böbrekler ve karaciğerlere destek olur.
 • Rahatsızlıkların önlenmesine ve hastalıklardan korunmanıza yardımcı olur.
 • Kan dolaşımını destekler.
 • Lifli bir yapıya sahip olan bağırsak son derece faydalıdır. Düzenli olarak tüketildiği zaman kabızlığın önlenmesine yardımcı olur.
 • Etkili idrar söktürücülerden bir tanesidir.
 • İştahın açılmasına yardımcı olur. Taze pırasa tüketirseniz, iştahınız açılır.
 • İdrar söktürmeye yardımcı olur.
 • Sinüzit gibi problemlerin tedavisinde kullanılır.
 • Gut hastalığına karşı fayda sunar.

Pırasanın Cilde Ve Saça Etkisi

İçerisinde bulunan mineral ve vitamin değerleri sayesinde sağlık açısından oldukça faydalı olan pırasa cilde parlaklık veriyor. Pırasa maskesi sayesinde cildinizin nem ihtiyacını karşılayabilir ve dış etkenlere karşı koruyabilirsiniz. Düzenli şekilde pırasa maskesi yaparak cildinizin daha rahat nefes almasına yardımcı olabilirsiniz.

Cilt üzerindeki etkisi sayesinde akne probleminin azalmasına yardımcı oluyor. Pırasanın suyu ile temizlenmiş olan cilt, sivilceleri azaltır ve cildi canlı hala getirir. Pırasa içerisinde bulunan A, K, E vitaminleriyle beraber diğer mineral ve bileşenlerin de yardımı ile cildi güneş ışınlarından tam anlamıyla koruyabiliyor. C vitamini ve demir konusunda da çok zengin olan pırasa saçların dökülmesinin de önüne geçebiliyor. Ayrıca pırasa saç köklerini güçlendirerek dökülen saçların yeniden çıkmasına yardımcı olabilir.

Pırasa Diyet Programlarında Nasıl Kullanılır?

 • Küçük dilimlere bölerek salatalarınıza ekleyin,
 • Kök, yaprak ve gövde kısmını kullanarak suyunu sıkın,
 • Pırasalı omletler ve soslar hazırlayın,
 • Diğer sebzeler ile kızartın.

Pırasa İle Neler Yapılır?

Pırasa satın alırken ince ve düzgün olanlarının tercih etmeniz gerekir. Pırasa seçerken renkler çok önemlidir. Kök kısımları ne kadar beyaz ise pırasa o kadar taze demektir. Soğanlardan daha hafif bir tadı bulunan pırasayı her yerde kullanabilirsiniz. Türkiye’de daha çok zeytinyağlı sebze yemeği yapılır. Pırasa ile yeni tarifler deneyerek beslenme programınızı genişletebilirsiniz. Haşlanmış pırasa limonla enfes bir lezzete ulaşır. Ayrıca salatalarınızda da pırasa kullanabilişiniz.

Pırasa, kalori değeri ve yağ oranı konusunda da oldukça düşüktür. 1 büyük pırasa sadece 50 kaloridir. Karbonhidratlar, pırasa içerisinde bolca bulunur. Ülkemizde yaygın tüketilme şekliyle pırasa yemeğini zeytinyağı, havuç ve pirinçle pişirdiğinizde kalorisi artabilir. Bu nedenle porsiyon tüketimine dikkat etmeniz gerekir.

Pırasanın Zararları

Pırasanın genel olarak sağlık üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Herhangi bir istenmeyen yan etkilerin bulunduğuna dair kanıt yoktur. Bununla beraber hamile kadınlar ve bebekler için tüketime başlamadan önce doktora danışabilirsiniz.

Pırasa Tavsiyesi

Pırasa yıl boyunca tüketilebilen besinlerden bir tanesidir. Ayrıca bu bitki sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Kış ayları içerisinde olası hatalıklara yakalanmamak için sonbaharda tüketilmeye başlamanızı öneriyoruz. Bu sayede vücudun savunma sistemi kışa en iyi şekilde hazırlanır.

Pırasa genel olarak zeytinyağlı olarak tüketilir. Ayrıca etli yemeklerde, çorba ve böreklerde de tercih edilebilir. Bazı coğrafyalarda çiğ şekilde tüketilen pırasa, kızartma yapımında da kullanılmaktadır. Haşlanarak hazırlanmış olan pırasa yemeklerinde, kalan haşlama suyu dökülmemelidir. Haşlanmış sebze sularının içerisinde vitamin ve mineraller yer almaktadır. Dilerseniz pırasa suyu ile de çorba yapabilirsiniz. Yemek amaçlı kullanılmasının yanında pırasa, cilt bakımında da ciddi bir destek sunar. Pırasanın faydaları saymakla bitmiyor. Cildin temizlenmesine ve akne probleminin azalmasına da yardımcı olan bu bitki böylece cildin pürüzsüz ve canlı bir şekilde görünmesine neden oluyor.

Pırasa bitkisi çok sevilen bitkilerden bir tanesidir. Bu bitki tadı ve faydalarıyla ön plana çıkar. Bu sebzenin faydalarını saymakla bitiremeyiz. Hastalıklara karşı korunmanıza yardımcı olan pırasa bağışıklık sisteminin güçlü hale gelmesine yardımcı oluyor. Eğer sık sık hasta oluyorsanız düzenli şekilde pırasa tüketimine başlayabilirsiniz.

Yapılan araştırma ve incelemeler sonrasında pırasanın damar sağlığında da etkileri olduğunu göstermiştir. Damar tıkanıkları gibi problemlerle karşılaşıyorsanız pırasa tüketebilirsiniz. Kemik sağlığı konusunda da pırasa sizlere yardımcı oluyor. Kemik gelişiminin daha hızlı ve düzgün olmasına yardımcı olan bu yemek günün her saati tüketiliyor. Özellikle gelişim dönemlerinde uzmanlar çocukların mutlaka pırasa yemeleri konusunda tavsiyede bulunuyor. Kemik gelişimi için K vitamini son derece önemlidir. Pırasa da içerisinde bulunan K vitamini sayesinde kemik gelişimini doğrudan desteklemeyi başarıyor. Ayrıca göz konusunda pırasanın faydaları bulunuyor. Göz sağlığına iyi gelen bu sebze, birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Siz de göz sağlığınızın bozulmamasını istiyorsanız yemeklerinizde pırasaya ağırlık verebilirsiniz.

Çeşitli hastalıklara karşı vücudunuzu koruma altına almak ve sağlıklı bir şekilde hayatınıza etmek istiyorsanız pırasa gibi sebzelerin tüketimine önem vermeniz gerekiyor. Siz de özellikle salgın dönemlerinde hassasiyet göstererek pırasa tüketimini arttırabilirsiniz.

Pırasanın Faydaları Nelerdir, Pırasanın Cilde ve Saça Faydaları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir