Pirinç Faydaları ve Zararları Nelerdir, Nasıl Yetişir?

Ağustos 30, 2019 Gıdalar

PİRİNÇ NEDİR, PİRİNÇİN FAYDALARI NELERDİR

Sofralarımızın değişmeyen yemeği pilavı sevmeyen yoktur demek pirinç faydaları ve zararları nelerdir, nasıl yetişir konusuna başlamak için lezzet dolu bir adım olacak.

Çocuk olan her evde pişen pilavın temel maddesi pirinç faydaları ve zararları nelerdir, nasıl yetişir şeklinde bir soru üzerinden de ele alınabilir. Fakat tabii ki bu konudan çok lezzetli pilav tarifleri de mutfak işini seven herkesin ilgisini çeken bir konudur. Pirinç dendiği zaman akla gelen diğer çağrışımların ise Japonlar, okunmuş pirinçler ve sınavlar ile zeytinyağlı dolmalar olduğu başka bir gerçektir.

Poaceae (buğdaygiller) familyasından bir bitki olan pirinç (çeltik) ılıman bölgelerde ekimi yapılan ve dünyada buğday ile mısırdan sonra en çok ekilen bitkidir. Yani dünya nüfusunun beslenmesinde çok önemli bir payı vardır. En çok muson yağmurlarının etkili olduğu Uzak Doğu ülkelerinde yetiştirilir. Çeltiğin her başakçığında bir çiçek vardır ve pirinç taneleri buradan elde edilir.

Asırlık Bir Besindir Pirinç

Asırlardır pirinçle yapılan çeşitli yemekler ve maddeler vardır. Bebek mamalarından cilt bakımına kadar birçok durumda pirinç kullanılarak farklı ürünler elde edilir. Cildin beyazlamasından nişastasına kadar çok sayıda çeşidi olan pirinç sadece ülkemizde değil dünyada da önemli bir yere sahiptir.

Cilt bakımında da kullanılan bu ürün, suyuyla cildin rengini beyazlatır ve lekelerin görünümünü azaltır. Saç bakımında da Uzak Doğu kültüründe çok sık tercih edilen bir besindir.

Pilav çeşitlerinin yanı sıra sofraların vazgeçilmezi olan pirinç, zeytinyağlı sarmaların, biber dolmalarının vazgeçilmez içidir. Nişasta kaynağı olan pirinç hakkında neler biliyoruz? Gelin bilgilerimizi tazeleyelim.

Pirincin Hayatımızdaki Yeri

Bu çok sevilen tarım ürününün hayatımızdaki yeri çoğunlukla pirincin yararları nelerdir şeklindeki sorunun da cevabındadır. Nişasta açısından çok zengin olan pirinç aynı zamanda yüksek enerji (kalori) kaynağıdır. 100 gram kuru pirinçte 360 kalori vardır. İlaveten B1, B2, C ve E vitaminleri ile magnezyum, sodyum, potasyum, kalsiyum, demir ve fosfor minerallerini içerir. (Pirincin kabuğu alındığı zaman besin değeri düşer. Bu yüzden artık marketlerde kepekli pirinç denilen esmer pirinç satılıyor.)

Doyurucu olması en büyük özelliğidir, insana kuvvet verir. Vücuttaki yüksek tansiyonu ve üre miktarını dengeler. Kaynatıp içilen suyu ishalin geçirilmesinde faydalıdır. Su çekme özelliği olduğu için vücuttaki fazla suyu toplar ve toksin oluşumunu engeller. Muhteviyatında olan ve yukarıda sayılan mineraller vücudun bağışıklık sistemini ve dolayısıyla hastalıklarla mücadelesini güçlendirir, zihni açar. Çocukların da çok sevdiği pirinç büyüme çağında tüketilmesi gereken gıdalar arasındaki yerini almıştır.

Pirinç ve Kilolar

Fakat gelin görün ki pirincin bir özelliği vardır ve bu da pirincin zararları nedir sorusunun yanıtını net olarak vermektedir. Pirinç kilo aldırır, çünkü yüksek kalori ihtiva eder. (Bu yüzden hiçbir diyet listesinde pilav yer almaz, yerine az miktar bulgur öğütlenir.) Pirinçten yapılan baş yiyecek pilavın yanında dolma, sütlaç gibi pirincin katıldığı yemekler de doğal olarak kilo yaparlar. Fakat fazla kilo sorununuz yoksa, sağlıklı bir beslenme için uygun miktarlarda pirinç tüketmek genel sağlık açısından gereklidir. Haftada iki  kere küçük bir tabak yemek idealdir. Bu konuyu annelerinize bırakın. Onların pişirdikleri tencere yemekleri artık dengeli beslenmenin en iyi örneği sayılıyor. Dengeli beslenme menüleri içinde haftada bir gün verilen etli nohut, pirinç pilavı ve cacık menüsü hem çok popüler hem de çok sağlıklı bir öğün oldu. Bu arada Japonlar çok pirinç tüketiyorlar ama şişman değiller türü sudan sebepler bulmaktan vazgeçin. Hareketli yaşayan insanlar kilo almazlar. Japonlar pirinç yiyor ama bisikletlerle işlerine gidiyorlar. Kısacası pirinç zayıflatır mı sorusunun yanıtı kocaman bir hayırdır.

Pirinç Nasıl Yetişiyor?

İnsanlık tarihinde beş bin yıldır var olan pirinç çeltik tarlaları diye bilinen sulu tarlalarda yetişir. Toprağın su altında kalacak kısmı önce sürülerek düzleştirilir. Sonrasında çeltik fidelerinin ekimi mibzerle veya elle yapılır. Yeterli yağmurun yağması tarlaları su ile doldurur, yoksa sulama ile tarlalar çeltiğin büyümesi için yeterli su seviyesine getirilir. Bir süre sonra fideler sürgün vermeye başlarlar. Fideler suyun yanında nem ve sıcaklık ister. Eğer su derinse sürgün yüzeye çıkamaz, az ise büyüyemez. Ve bu suyun çeltikler tam olgunlaşmadan boşaltılması gerekir.  Bu yüzden su seviyesi pirinç üretimi nasıl yapılıyor konusu içinde önem taşır. Boşaltılan tarlalardan çeltik sapları kesilir, toplanan demetlerden dış kabuk ayrılır. Kalan taneler pirinçlerdir. Pirinç yetiştirmek kolay bir iş değildir ama dünyadaki pek çok çiftçinin geçim kaynağı ve dünyadaki pek çok insanın da esaslı besinidir. Marketlerde satılan pirinç paketlerinin ardında büyük emekler var.

Çeltik ekimi ülkemizde su, sıcaklık ve nem koşullarına bağlı olarak Ege, Marmara ve Karadeniz’de yoğunlaşmıştır. Trakya en çok çeltik ekilen bölgemizdir, Edirne pirinci bu yüzden ünlüdür. Ayrıca Balıkesir – Gönen, Çorum, Kastamonu – Tosya yörelerinde ekim yapılır. Bu bereketli topraklar yılda 165 bin olarak ihtiyacımıza yetecek kadar pirinç üretiyordu, fakat son yıllarda pirinç de ithal edilen gıdalar arasına girdi.

Dünyada Pirinç

Dünyadaki pirinç üretimi içinse yıllık 500 milyon ton şeklinde bir rakam veriliyor. Özellikle büyük akarsuların kenarları ve ağızları pirinç tarımı için elverişli yerlerdir. Asırlardır bu sebepten Nil nehrinin kenarlarında ve Asya’daki nehirlerin çevresinde çeltik ekimi yapılıyor ve bu yüzden pirincin anavatanı olarak Hindistan’daki Ganj nehrinin çevresi gösteriliyor. Gene Asya ülkelerinde çok sevilen siyah pirincin üretimi ise son yıllarda ülkemizde, Edirne’nin İpsala ilçesinde yapılmaya başlandı. Dönüm başına 700 kilo ürün verebilen siyah pirinç ekimi yeni bir gelir kapısı oldu ama ithalatı durduramadı. Galiba tarıma, toprağa ve pirince daha çok saygı göstermemiz gerekiyor.

Çin mutfağında ise pirincin yeri belki de dünya genelinde fark yaratır. Bol miktarda yetişen pirinç milyarlık nüfusun temel gıdalarından biridir. Bol bol gıda üretiminde kullanılır ve meşhur şuşinin temel malzemelerinden biri de pirinçtir. Sadece beslenme konusunda değil saç ve cilt bakımında da kullanılır. Pirincin suyu cildin beyazlamasına yardımcı olurken, saçlar için de parlaklık verici bir etki yaratır. Son yıllarda çok fazla tercih edilen pirinçle cilt bakımı yapılması özellikle doğal çözümler arayanlara yardımcı oluyor. Pirinci bir süre suda bekletip cildinize sürdüğünüzde cildin daha beyaz görüneceğine inanılıyor.

Her şeyin fazlasının olduğu gibi pirincin de fazlasının zarar azının karar olduğunu söyleyerek yazımınızı bitiriyoruz.

 

 

Pirinç Faydaları ve Zararları Nelerdir, Nasıl Yetişir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir