Pirinç Maskesi Faydaları, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?

Haziran 26, 2018 Sağlık

 

Özellikle Asya ve Uzakdoğu’da kullanılmakta olan pirinç maskesi günümüzde ülkemizde de kullanılmaya başlanmıştır. Pirinç unundan ve aynı zamanda pirinç suyundan hazırlanmakta olan maske içeriğinde bulunan maddeler sayesinde cildin beslenmesini ve bakımının doğal bir şekilde yapılmasını sağlayabilir. Güzellik uzmanları tarafından da tercih edilmekte olan ürün özellikle kullanıcıların kısa süre içerisinde istedikleri etkiyi elde etmesini sağlayabilir.

Doğru şekilde uygulama yapılması ve kullanılan malzemelerin en iyi şekilde tercih edilmesi yapılacak olan uygulama sonucunun başarılı olmasını sağlayabilir. Pirinç unu ve pirinç suyu kullanılarak hazırlanan maske farklı tarifler üzerinden uygulanabilir. Ciltte oluşan problemlerin giderilmesini ve aynı zamanda cildin doğal bir şekilde beslenmesini sağlamak amacıyla tercih edilebilir.

Pirinç Maskesi Ne İşe Yarar?

Cildin beyazlamasını sağlamak amacıyla kullanılmakta olan pirinç maskesi nasıl kullanılır? Merak edilen konulardan biridir. Özellikle doğru şekilde uygulama yapılması durumunda daha beyaz beyaz bir cilde sahip olunması sağlanabilir. Cilt renginin açılmasını sağlamak amacıyla kullanılabilir. Aynı zamanda cildin sıkılaşmasına ve gerginleşmesini ve ciddi oluşan sarkmaları önlenmesini de sağlayabilir.

İçeriğinde bulunan fosfor, demir, kalsiyum, protein veya B2 vitamini özellikle cildin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olabilir. Ciltte oluşan güneş lekelerin giderilmesini, cildin daha pürüzsüz ve kusursuz görünmesini, ciltteki ışıltının ve parlaklığının artmasını sağlamak amacıyla tercih edilebilir.

Pirinç Maskesi Nasıl Hazırlanır?

Evde pirinç maskesi hazırlamak isteyenler farklı tarifleri uygulayarak maskeyi kullanıma hazır hale getirebilirler.

İlk Tarif

İlk aşamada öncelikle iki çay kaşığı pirinç unu, iki çay kaşığı bal bir kase içerisine konularak karıştırılır. Karışım homojen hale geldikten sonra parmak uçlarıyla yüze masaj yapılarak uygulanır. Uygulama işleminin ardından 25 dakika kadar beklenir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra bol su ile durulama işlemi yapılarak uygulama tamamlanır.

Pirinç unu ile hazırlanacak olan maske özellikle cildin beyazlamasına yardımcı olabilir. Maskenin haftada bir defa uygulanması öncesindeki siyah nokta ve aknelerin kurtulmasını sağlayabilir. Yeterli miktarda uygulama yapılması özellikle cilt bakımının doğal şekilde yapılmasını sağlayabilir.

İkinci Tarif

Kullanım amacına göre değişecek olan maske seçenekleri özellikle kullanıcıların istedikleri etkiyi elde etmesini sağlayabilir. 3 çay kaşığı pirinç unu ve unu homojen hale getirmek için yeterli olacak miktarda süt kase içerisinde karıştırılır. Yoğun bir kıvam elde edildikten sonra maske cildi uygulanır. Leke ve sivilcelerin üzerine uygulama yapılması gerekir. İsteyenler bütün yüzeye uygulama yapabilirler. 15 ya da 20 dakika kadar beklendikten sonra cilt bol su ile durulanır. Sivilce ve lekelere karşı etkili olabilir. Düzenli şekilde uygulama yapılması özellikle kullanıcıların istedikleri etkiyi elde etmesini sağlayabilir.

Üçüncü Tarif

Cilt rengini açmak için maske hazırlamak isteyenler pirinç unu maskesi için kullanım amaçlarına göre değişecek olan farklı maske seçeneklerini tercih edebilirler. Bir yemek kaşığı pirinç, pirinç unu, bir tatlı kaşığı zeytinyağı ve son olarak organik süt bir kase içerisinde karıştırılır. Maske kıvamına alana kadar işlem devam edilir. Uygulama yapmadan önce uygulama yapılacak olan alanların temizlenmesi ve gözeneklerin açılması gerekir. Bu sayede daha etkili olabilir. Daha sonrasında maske tüm yüzeylerde uygulanarak 20 dakika boyunca beklenir. Cilt tonu renginin açılması için özellikle uygulanabilecek maskeler arasında yer almaktadır.

Pirinç Suyu Maskesi Uygulama

Pirinç içerisinde bulunan maddeler sayesinde cildin beyazlamasını ve bakımının yapılmasını sağlamaktadır. Farklı şekillerde kullanılacak olan pirinç düzenli şekilde uygulama yapılması durumunda ciltte istenilen etkinin elde edilmesine yardımcı olabilir. Kullanım amaçlarına göre ihtiyaç duyduğunuz halinde yapılacak olan doğal olması sayesinde herhangi bir yan etki oluşturmadan kullanılabilir. Gözeneklerin açılmasını, cildin bakterilerden ve ölü hücrelerden arındırılmasını ve aynı zamanda ciltteki lekelerin giderilmesini sağlamak amacıyla pirinç suyu maskesi uygulanabilir.

Evde pirinç suyu maskesi hazırlamak isteyenler ilk aşamada bir kase içerisine bir avuç pirinç koyarak suda yıkamaları gerekir. Daha sonrasında pirinç tekrar yıkanarak yıkama suyu farklı bir kaba aktarılır. Pirinçleri yıkamak için kullanmış olduğunuz suyu pamuk yardımıyla yüzünüze sürebilir veya pirinç suyu ile cildinizi yıkayabilirsiniz. Uygulama tamamlandıktan sonra bol suyla durulama işlemi yapılır.

Pirinç Maskesi Kullananlar

Daha önce uygulama yapmış olan kişiler tarafından yapılan yorumlar özellikle uygulama yapmayı düşünenlerin fikir sahibi olmasını sağlamaktadır. İnternet üzerinden yapacağınız incelemeler sayesinde maskeyi daha önce uygulanmış olan kişilerin elde etmiş oldukları deneyimler hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Olumlu ya da olumsuz olarak yapılan yorumlar kullanıcılar açısından son derece önemlidir. Farklı fikirlere sahip olmak istediğinizde özellikle kullanım sonrasında elde edilebilecek etkiler hakkında kullanıcıların fikirlerini danışabilirsiniz.

Pirinç Maskesi Kullanım Amacı

Günümüzde özellikle doğal bakım yapmayı tercih edenler tarafından kullanılabilecek maskelerden biridir. Doğal şekilde hazırlanması evde kolayca yapılacak uygulamalar sayesinde cildin daha canlı de pürüzsüz görünmesini sağlamak için herhangi bir yan etki oluşturmadan kullanılmasını sağlayabilir. Kullanım amaçları değişebileceğinden farklı malzemelerle birlikte hazırlanması durumunda cidden farklı etkiler oluşturabilir. Ciltte oluşan lekelerin giderilmesi, ölü derinin arındırılması, akne veya sivilce sorununun çözülmesi, cildin daha beyaz olması ve temizlenmesi amacı ile kullanılabilir.

Pirinç Maskesi Faydaları Nelerdir?

Doğal olarak hazırlanan pirinç maskesi faydaları oldukça fazladır. Düzenli kullanılması ciltte oluşan sorunların herhangi bir yan etki olmadan düzelmesini sağlamaktadır. Farklı malzemeler ile birlikte kullanılması durumunda sağlayacağı faydalar şunlardır;

  • Cildin daha beyaz görünmesini sağlayabilir.
  • Ciltte oluşan güneş lekelerinin veya kızarıklıkların giderilmesine yardımcı olabilir.
  • Akne veya sivilce problemlerini ortadan kaldırabilir.
  • Doğal içeriği herhangi bir yan etki olmadan kullanılmasını sağlayabilir.
  • Siyah noktaların giderilmesine yardımcı olabilir.
  • Cilde zarar vermeden daha parlak ve ışıltılı görünmesini sağlayabilir.
  • Pürüzsüz ve kusursuz görünen bir cilde sahip olmanızı sağlayabilir.
  • Cilt tonunu açarken oluşan renk tonu farklılıklarının da giderilmesine yardımcı olabilir.

Pirinç Maskesi Yan Etkileri

Tamamen doğal olarak hazırlanması nedeni ile kullanımı sırasında kullanıcılarda herhangi bir etki olmadan kullanılabilir. Ciltte oluşan sorunlardan kurtulmak isteyenler veya daha beyaz bir cilde sahip olmak isteyenler tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Düzenli şekilde uygulama yapılması istenilen etkinin alınmasını sağlayabilir. Pirinç suyu ya da pirinç unu kullanımı ile hazırlanacak olan maske özellikle ciltte oluşan renk farklılıklarının da giderilmesini sağlamaktadır. Kullanıcılar uzun süre kullanım sonrasında ciltte herhangi bir sorun yaşamadan istedikleri gibi pürüzsüz ve canlı bir cilde sahip olabilirler.

 

 

Pirinç Maskesi Faydaları, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir