Polarize Güneş Gözlüğü Nedir Nasıl Çalışır?

Ocak 7, 2019 Sağlık

 

Belirli yüzeyler üzerinden gelebilecek şiddetli ışık parlamalarını engelleyen polarize gözlük tasarımları görüş netliğinizi korumaktadır.

Polarize güneş gözlüğü, genel olarak su, kar ya da araba kaputları üzerinden gelebilecek güneş ışınlarının yansımasından ortaya çıkabilecek olan parlamayı düşürmek için tasarlanmıştır. Su yüzeyinden yansıyacak olan parlama problemini engellemek için balıkçı ve tekneciler tarafından sıklıkla kullanılır.

Günümüzde, pek çok kişi, güneş gözlüklerini ve polarize lensleri kullanmaktadır. Bu yazımız içerisinde polarize gözlüklerinin ne şekilde çalıştığını ve kullanım alanlarından bahsedeceğiz.

Polarize Gözlük Nasıl Çalışır?

Polarize güneş gözlüklerinin sistemlerini öğrenmek için ışıkların düz ve pürüzsüz alanlar üzerinden yansıması konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Işık düz ve pürüzsüz alanlara gelmesi durumunda, yansıyan ışık yönlere dağılmadan ya da saçılmadan yatay düzleler üzerinde yoğunlaşmış bir şekilde yönlendirilmektedir. Yatay şekilde oluşacak ışık ışınları birbiri ile birleşmekte ve yoğunluğu yükselmektedir. Polarize güneş gözlüğü cam ya da plastik üzerine kaplanan kimyasal bir filmdir. Bu film, birbirine paralel şekilde bağlanmış olan küçük moleküllerden bir araya gelmektedir. Bu kimyasal film, filtrenin partikülleri ile tam olarak hizalı duruma gelmemiş dalga boylarına sahip ışık ışınlarının geçmesine yardımcı olmaktadır. Bu cam sistemleri yüksek yoğunlukta yer alan ışık ışınlarının geçmesini engellemektedir. Bu sayede parlamayı önemli ölçüde düşürmektedir.

Lensler üzerinde yer alan kaplama düzgün olması durumunda, moleküller, hizalamasına uyan tüm ışık yoğunluklarının içeriğini bloke etmektedir genel olarak yatay yönlendirilmiş ışık dalga boyutları neden olmasından dolayı bu kimyasal kaplama dikey olarak ışığın geçmesini engellemektedir. Polarize güneş gözlüğü ile beraber parlama sorunlarına bakılmadan nesnelerin dokuları ve şekilleri daha net hale gelmektedir. Bu uygulama ile beraber polarize lensler etkiyi düşürmektedir.

Normal ve Polarize Gözlük Arasındaki Farkı

Güneş gözlüğü ile polarize şekilde tasarlanmış güneş gözlüğü arasındaki temel farklar arasında gözlükler ışık yoğunluklarının eşit olarak düşürürken polarize gözlük modelleri ise sadece göz kamaşmasına neden olan yoğunluktaki engellemektedir.

Güneş gözlüğünün polarize ya da güneş gözlüğü olduğunu anlayabilirsiniz. Bunun için yansıtıcı bir yüzeye odaklanarak yavaş şekilde dönmeniz ve bakmış olduğunuz yansıtıcı yüzeyinde yer alan yansıtılan ışık sabit kalması durumunda o gözlük polarize olarak yer almamaktadır.

Polarize Gözlük Kullanım Alanları

Polarize gözlükler açık havalarda kullanılması tavsiye edilen gözlük tasarımı olarak tavsiye edilmektedir. Açık hava üzerinde yapılacak olan etkinliklerde genelde kullanılmaktadır. Bununla beraber özellikle araç kullanırken karlı dönemlerde ya da aşırı güneşli olan diğer araçlardan gözünüze yansıyabilecek parlamaları düşürmek için polarize gözlük tasarımlarından yararlanılır. Ayrıca bazı göz ameliyatlarından sonra bu gözlüklerden yararlanabilirsiniz. Özellikle katarakt ameliyatlarından sonra ışığa duyarlı insanlar için de kullanılması tavsiye edilmektedir. Polarize tasarımlı gözlük modelleri farklı çerçeve stilleri ve merceklerine sahiptir. Bununla beraber gri ya da kahverengi renk alternatiflerinde sunulan reçeteli olarak yer alan polarize lensleri de satın alabilirsiniz. Polarize güneş gözlük modellerini satın alırken, düşük kalitede yer alan tasarımlar göz kamaşmasını ortadan kaldırması konusunda etkili olmamasından dolayı güvenilir markaları satın almanız gerekir. Bunun yanında ultraviyole ışık koruması, yansıma önleyici ve çizilme sorunlarına karşı koruyucu kaplamalara bakmanız gerekir. Göz sağlığı pek çok konuda olmasının yanında ve polarize güneş gözlüğünün özellikle araç kullanılması durumunda takılması farklı tehlikelerden sizleri korumaktadır.

Polarize Cam Ne Anlama Gelir?

Polarize gözlük tasarımları güneş üzerinden gelen yansımaları çok iyi emebilen bir film tabakası olarak yer almaktadır. Eski zamanlarda fotoğrafçıların kullandığı filtre olarak bilinmektedir. Eski dönemlerde fotoğraf çekimi sırasında ortaya çıkan ışık yansımalarını engellemek amacıyla kullanılan bu sistem günümüzde gözlüklere yansıtılmıştır.

Polarize film tabakası, işlenmeyen camın içerisine yerleştirilerek güneş gözlüğü tasarımı sektörü içerisinde de kullanılmaktadır. Bu uygulama ile camların göz kamaştırıcı ışık yansımalarını emmesini sağlamaktadır. Metal yüzeyler üzerinde, ve düz alanlarda rahatsız edebilecek durumlara ulaşabilen yoğun parlamalar polarize cam gözlük tasarımları sayesinde engellenmektedir. Ultraviyole cam, güneşin zararlı ışınlarını engellemektedir. Polarize camı ise, ihtiyaca göre ışın geçişini engellemektedir.

Polarize Gözlük Nasıl Anlaşılır?

Bir güneş gözlüğünün polarize olup olmadığını anlayabilirsiniz. Polarize güneş gözlüğü testi yapmak için cep telefonunuzu kullanabilirsiniz.

Telefonun ekranı açık olduğu zaman, güneş gözlüğünü ekranın üstüne tuttuktan sonra yavaşça yatay konumdan dikey bölüme doğru getirmeye başlayın. Görüntü tamamen kararması durumunda güneş gözlüğünüz polarize camlıdır.

Polarize camlı güneş gözlüğünüz bulunuyorsa yansıma yapacak olan bir ayna karşısında, iki güneş gözlüğü camını karşılaştırabilir ve sonucu kolayca görebilirsiniz. Güneş gözlüğü satın alırken mutlaka garanti belgesi ve sertifika istemeyi unutmamanız gerekir.

Polarize Cam Renk Çeşitleri

Polarize camlar, diğer cam türlerine göre %60-70 oranında daha koyu olabilmektedir. Kahverengi, füme, gri ve yeşil renkler kullanılarak üretilmektedir. Bu renklerin özellikleri de farklılık gösterebilmektedir. Renk seçeneği kısıtlı olarak yer almasına rağmen, polarize güneş gözlüklerinin açık alanlar üzerinde ki faydaları, bu gözlük tasarımına olan ilgiyi daha fazla arttırmaktadır.

Polarize Camın Sunduğu Avantajlar

  • Karlı ve su yüzeyleri alanında ortaya çıkan parlamaları engellemesinden doğa sporlarında ve açık alan aktivitelerinde kaliteli görüş sunmaktadır.
  • Aracın ön tarafında ve diğer bölgelerde ortaya çıkan parlamaları engeller.
  • Yansımaları düşürmesinin yanında, göze girecek olan ışık miktarını da azalttığından görüşü bet hale getirmektedir

Polarize Camın Dezavantajları

  • LED ve LDC ekranları daha koyu gösterir. Ufak bir harekette bile cep telefonu ekranı kararmaktadır.
  • Koyu cam renkleri, yorgun ve uykusuz olan sürücülere yardımcı olur. Özellikle güneşin doğduğu ve battığı dönemlerde uykunun artmasından dolayı bu tasarımlardan yararlanabilirsiniz.

İçeride ve dışarı parlak ışığa maruz kalabilecek olan pek çok kişi optik açıdan uygun güneş camları kullanarak rahat eder. Görme problemlerinin belirtileri arasında net görmeyi engelleyerek göz kamaştırıcı ve aşırı parlak ışıklar gelmektedir. Polarize tasarımlı gözlük modellerinden yararlanarak sizde net bir görüş açısına sahip olabilirsiniz.

Kaliteli gözlük camları üzerinde kabarcık ya da düzensiz olarak görüntü olmaması gerektiğine dikkat edilmesi gerekir. Parmakla bastırıldığı zaman esnememeli ve camın içinden bakarak odaklandığımız bir nesnede şekil bozukluğu ortaya çıkmaması önemlidir. Güneş gözlüğümüzün cam yapıları, gözlerimizi yan ve üst bölgelerden yansıma ile alt taraftan gelecek olan güneş ışınlarına karşı koruyacak nitelikte bir büyüklüğe sahip olmalıdır. Sizde doğru polarize gözlük modelleri ile daha sağlıklı bir görüşe sahip olabilirsiniz.

 

Polarize Güneş Gözlüğü Nedir Nasıl Çalışır? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir