Polifenol Nedir? Nelerde Bulunur? Faydaları Nelerdir?

Mart 28, 2019 Sağlık

 

Çoğu kişiye yabancı bir kavram olarak görünen polifenol nedir ne ne işe yarar merak ediyorsanız yazımızı takip edebilirsiniz.

Bitkilerde bulunan doğal bir kimyasal olan polifenoller, vücuttaki hücrelerin aşınmasını önleyen antioksidanlardır. Bazı kaynaklarda fenolikler olarak isimlendirilirler. Bir hücrede 8000’den fazla olan polifenoller moleküler yapılarına göre sınıflandırılırlar. Dirençli nişasta içeren besinlerde de bu maddenin bulunduğu bilinirken kırmızı şarap, üzüm suyu ve taze meyve sularının bu besinler yönünden zengin olduğu ortaya çıkmıştır.

Polifenoller Nerede Bulunur?

Sıklıkla bitkilerin içinde bulunan polifenoller, kateşinler, fenolik asitler, flavonoidler, antosiyaninler, isoflavonlar, resveratroller ve quercetinler en sık görülen çeşitlerdir.

Polifenollerin en iyi absorbe edilen çeşitleri isoflavon, kateşin ve quercetin çeşitleridir. En az absorbe edilenler ise proantosiyanidinler, çay kateşinleri ve proantosiyanidinler olmaktadır. Polifenoller nerelerde bulunur diye merak edenlerin karşısına yeşilçay, soya fasulyesi ve üzüm bitkileri çıkmaktadır. Bu bitkilerin insan sağlığını ne yönde etkiledikleri incelendiğinde ise reaktif oksijen türlerinin yıkımlarına karşı koruma sağladıkları görülür. Bu gerçekten de tedavisi zor sonuç veren hastalıklar üzerinde olumlu etkiler gösterir. Kanser riskini düşürmesi, antioksidan olmaları ve hücre zararının minimuma inmesi gibi etkileri vardır. Bazı sebze ve meyvelerde doğal olarak bulunur. Bunlardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

 • Zeytinyağı
 • Çiğ pırasa
 • Yeşil çay
 • Soya fasulyesi
 • Bitter çikolata
 • Anason
 • Frenk üzümü
 • Nane
 • Böğürtlen
 • Çilek
 • Erik
 • Filtre kahve
 • Ahududu

Zeytinyağları ve Polifenoller

Soğuk sıkım zeytinyağlarında bulunan polifenollerin vücut tarafından emilimi %90 civarındadır. Bu oran son derece iyi sonuçların alınmasını sağlar. Örneğin, sağlıklı ve dengeli beslenen bireylerde zeytinyağı tüketiminin arttırılması kanser riskini düşürmektedir. Kanser ve yaşlanmayla savaşan bu maddelerin tüketilmesi ne kadar fazla olursa, sağlık o kadar pozitif etkiler altına girer. Günde bir çay bardağı saf zeytinyağı tüketilmesi, sağlık açısından çok yararlıdır. Erken hasat zeytinyağlarının içinde polifenol olduğu bilinmektedir.

Vücuda giren ağır ve radyoaktif maddelerin uzaklaştırılması için polifenollü zeytinyağları kullanılır. Zeytinyağı, polifenol içeren tek yağdır. Bu yüzden seçilirken doğru ürünün tercih edilmesi son derece önemlidir. Polifenol içeren zeytinyağı alırken iyi bir markanın tercih edilmesine özen gösterilmesi gerekir.

Polifenollerin Faydaları

 • Cildi güneş ışınlarından korur
 • Kan şekerini düzenler
 • Kanserli hücrelerle mücadele eder
 • Kanser oluşumunu engellemeye yardımcı olur
 • Kan basıncını destekler
 • İltihapların yayılmasını önler
 • Yaşlanmayı geciktirir
 • Stresi azaltır
 • Kolesterolü düşürür

Özellikle kakao içinde bulunan polifenoller, kötü kolesterolü belirgin ölçüde düşürmeye yardımcı olmaktadır. Zeytinyağı ve yeşil çay gibi ürünlerde de aynı etkinin gözlenmesi mümkün olacaktır. Polifenollerin faydaları birçok yerde farklılık göstermektedir. Ama her yaştan insanın bu ürünlere ihtiyaçları vardır.

Sporcular ve Polifenol Kullanımı

Obez ya da kilo sorunu olan ve spora başlayan birçok kişi polifenollerle tanışır. Bu ürünleri kullanarak kilo vermeye yardımcı olunmasını sağlayan birçok kişi, spor yaparken polifenolleri kullanır. Mesela yeşil çay kilo almayı önler. Bu yüzden Asya ülkelerinde çok fazla kilolu insana rastlanmaz. En az 12 hafta boyunca yeşil çay polifenolleri alınması 1 kilo kaybına yol açar.

Protein tozlarında kakao olmasının nedeni bu yüzdendir. Çünkü kakao tüketiminde de aynı etki görülür. Kilo almanızı önleyen ve vermenize yardımcı olan polifenol kullanımı, 100 gram başına değişik oranlarda bulunmaktadır. En çok kakao tozunda bulunmaktadır. Kas yapıcı ve yağ yakıcı özelliği olan besinlerin içinde sık sık polifenollerin bulunduğu bilinmektedir.

Polifenollerin Hücre Onarım Özelliği

Polifenollerin hücre onarım özelliği son derece yüksektir. İyileşmenin hızlanmasını sağlayan bu özellikler sayesinde, kas lifleri ve serbest radikaller onarılabilir. Sporcuların bu süreçte tercih ettiği polifenol ihtiyacı, iltihaplanmanın minimuma indirilmesi ve iyileşmenin hızlanmasıyla karşılanabilir.

Kanser hücrelerinin oluşum süreçlerini yavaşlatan ve kilo vermeyi kolaylaştıran bu ürün sayesinde vücudun ve zihnin daha olumlu etkilenmesi söz konusu olabilir. Zeytinin rengi ve besin değerleri farklılık göstermektedir. Bu yüzden her zeytinde farklı oranda polifenolün olması söz konusu olabilir. Sporcuların tercih ettiği birçok beslenme şeklinde polifenollerin çok sık kullanıldığı bilinmektedir.

Takviye edici gıdaların içinde bulunan bu maddenin çeşitli oranlarda alınmasının birçok yararı vardır. Doktor gözetiminde kontrollü olarak bu maddenin alınması son derece önemlidir. Kas biyopsisi, oksijen aşım testi ve egzersiz testleri yapılarak ne kadar ihtiyaç duyulduğu bilinmektedir.

Polifenolün Cilde Faydaları

Kozmetik sektöründe de birçok kullanım alanı olan polifenoller, bitki atıklarının fosilleşmesi sonucu elde edilen malzemelerle üretilir. Zamanında Napolyon gibi ünlüler kas ağrıları için polifenollerin desteğinden yararlanmıştır. Ayrıca cildin genç görünmesi, aknelerin giderilmesi ve cildin parlaklığının korunması için de bu maddenin alınması gerekir. Polifenolün cilde faydaları birçok kozmetik üreticisi tarafından keşfedilmiş ve çeşitli cilt bakım ürünlerinde tercih edilmiştir. Özellikle saç bakımı için tercih edilen birçok ürünün içinde polifenol kullanılmıştır. Kaliteli ve nitelikli bir ürün tercih ettiğinizde içeriğindeki polifenolün birçok açıdan destek vermesi mümkün olacaktır.

Kırmızı Şarap Bu Açıdan Yararlı

Kırmızı şarabın kan yapıcı olması, birçok hastalığa yarar sağlaması ve içeriği hakkında birçok bilgi vardır. Bu bilgilerin doğruluk payı vardır. Çünkü içinde en fazla polifenol olan kırmızı şaraplar sagrantino ve cabernet sauvignon üzümlerinden yapılır. Bu da damarların genişlemesi, kan basıncının düşmesi anlamına gelir. Sağlıklı olmak isteyen herkes, polifenol yönünden zengin beslenmelidir. Bazen tablet şeklinde bulunan destekler kullanılmaktadır. Kırmızı şarap düzenli tüketildiğinde birçok kişinin sağlığı açısından yarar sağlar. Başta kanser olmak üzere birçok hastalıkla savaşmak için tercih edilen sağlıklı beslenme yöntemleri arasında polifenol yönünden zengin beslenme de vardır.

Polifenol Zararları

Bilinen bir zararı olmayan polifenoller aslında C vitamini ve B vitaminden daha fazla vücudumuza girmektedir. Bu yüzden aşırı tüketimleri söz konusu değildir. Dengeli ve düzenli beslenen kişilerde tüm hücrelerin yenilenmesi ve iyileşmesi mümkün olabilir. Kaliteli ve zengin bir beslenme sistemi tercih ettiğinizde bağırsaklarınızdaki kötü bakterilerin de azalması söz konusu olur. Bunun sonucunda da sindirim sisteminiz dengelenmiş olur. Muz, brokoli, karnabahar, antep fıstığı ve kuşkonmaz gibi ürünlerde yüksek oranda polifenol bulunmaktadır. Bu besinleri düzenli tüketen ve yeteri kadar hareket eden bireyler, zaten polifenol yönünden zengin beslenmektedir.

Şeker, aspartam ve basit karbonhidrat içeren yiyeceklerden uzak durulmaması halinde bu yararların etkileri kimsede gözlenmez. Bağırsak florasında olumsuz değişikliklere neden olan aspartam gibi ürünler ürünün etkisini azaltmaktadır.

Polifenol Nedir? Nelerde Bulunur? Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir