Portakal Çiçeği Çayı Faydaları, Zararları, Tarifi, Nasıl Yapılır

Ocak 9, 2018 Bitki Çayları

Portakal Çiçeği Çayı Faydaları

Hoş kokusuyla kozmetik ürünlerin vazgeçilmezi olan portakal çiçeği çayı ile de oldukça fazla dikkat çeken bir bitki. Kilo vermeye yardımcı olan bir ürün olduğu için portakal meyvesinin çiçeğinin bitki çayı olarak kullanılması mümkün oluyor.

C vitamini açısından zengin olan portakal çiçeği kozmetik sektöründe esans olarak kullanılır. Detoks yaptığı ortaya çıktığı için de detoks içeceği olarak kullanılır. Portakal kabuğu rendesi ve portakal çiçeği ile birlikte kullanıldığında çok iyi bir detoks etkisi yaratır. Bu yüzen spazmlar gidermek ve mide hastalıklarını gidermek için çok sık tercih edilir.

Haricen kullanılan yağı ise cilt güzelliği için oldukça etkilidir. Haricen kullanılır ve soğuk algınlığı, nezle gibi sorunlarda etkilidir.

Portakal çiçeği çayının bulunması zor değildir. Bugün birçok aktarda beyaz portakal çiçeği çayı yapmak için bitki bulabilirsiniz.

Gerçek bitki için işlenmiş poşet çaylardan uzak durmanız gerekmektedir. Bu yüzden kendiniz için bir miktar portakal çiçeği alarak, isterseniz portakal kabuğuyla isterseniz sade olarak çay yapıp detoks etkisi için tüketebilirsiniz.

Portakal çiçeği çayını iki yemek kaşığına 3 su bardağı şeklinde kullanabilirsiniz. Yemeklerden yarım saat önce tüketmeniz detoks etkisi yaratacaktır.

Portakal Çiçeği Çayı Faydaları Nelerdir

Portakal çiçeği oldukça hoş kokan bir bitkidir. Bu yüzden saç ve cilt bakımında çok sık tercih edilir. Parfümlerde kullanılır. Bunun yanında;

  • Kilo vermeye yardımcı olur,
  • Vücudun rahatlamasını sağlar,
  • Enfeksiyonları önler,
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
  • Morali düzeltir,
  • Antibiyotik özelliği vardır,
  • Morali düzeltir,
  • Kanserli hücrelerin oluşumunu önler,
  • Vücudun zehirli maddelerden ve toksinlerden arınmasını sağlar.

Yani rahatlıkla tüketebileceğiniz bir bitki çayı olan portakal çiçeği çayının faydaları kilo verdirici etkisi ve yenileyici özelliğiyle oldukça güçlüdür.

Portakal Çiçeği Çayı Nasıl Yapılır?

Portakal çiçeği çayının yapışı, 3 su bardağı suyun içine ekleyeceğiniz 2 yemek kaşığı portakal çiçeğinin 5 dakika kadar kaynar suyun içinde bekletilmesiyle elde edilir. Bu karışımı yemeklerden yarım saat önce tüketerek detoks etkisini görebilirsiniz.

Tabi günün normal saatlerinde de isterseniz içebilirsiniz. Çocukların ve yaşlıların da tüketebileceği hoş bir aromaya sahip olan portakal çiçeği çayı tarifi isterseniz portakal kabuğu rendesiyle de renklendirilebilir.

 Portakal Çiçeği Çayının Zararları

Herhangi bir alerji durumu söz konusu değilse, portakal çiçeği çayının zararları da yoktur. Oldukça faydalı bir çay olan portakal çiçeği gerek tadı gerekse faydaları arasından herhangi bir sakıncası bulunmayan bir çay çeşididir.

Portakal Çiçeği Çayı Faydaları, Zararları, Tarifi, Nasıl Yapılır Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir