Portakalın Faydaları Nelerdir, Portakal Enerji VerirMi, Portakal Suyu Faydaları

Mayıs 21, 2018 Meyveler

 

Portakallar hem lezzeti hem de faydası ile günümüzde en çok tüketilen meyveler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Kış aylarında tüketilen bu meyve C vitamini deposu olma özelliği ile dikkat çekmektedir. Portakalın içeriğinde potasyum, magnezyum, demir, fosfor, kalsiyum oldukça yüksek oranlarda yer almaktadır. C vitaminin olmasının yanında içeriğinde A, B ve E vitaminleri de yer almaktadır.

İçeriğinde bol miktarda mineral ve vitamin bulunmasından dolayı sağlık açısından birçok önleyici ve tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Portakal dilimlenerek yenilebildiği gibi suyu sıkılarak da tüketilmektedir. Ayrıca portakal kabuklarının çayı da yapılmaktadır. Ve bu çayda birçok rahatsızlığa fayda sağlamaktadır. Birçok farklı çeşidi bulunan portakal turunçgiller ailesinin en popüler meyvesi durumundadır. Portakallar ve kısa boylu, sert yapraklı ağaçlarda yetiştirilmektedir. Portakal birçok şekilde tüketilmektedir. Bir portakalın ortalama kalorisi ise 50 civarındadır. Ülkemizde oldukça büyük üretimi olan bu meyve en çok tüketilen meyveler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Portakalın Faydaları

Portakalın faydaları çok çeşitli durumdadır. Ve meyveler içerisinde en geniş ve en çeşitli fayda yelpazesine sahiptir. Bu sebeple portakalları hem dilim şeklinde hem de suyunu sıkarak tüketmek oldukça önemlidir.

 • Bağışıklık sisteminin çok büyük oranda destekler ve artmasını sağlamaktadır.
 • İçerisindeki C vitaminin sayesinde çok büyük bir enerji kaynağıdır.
 • Yeterli miktarda tüketildiğinde iyileşme konusunda iyileştirme oranını arttırmaktadır.
 • Yüksek tansiyonu ve kolesterolü düşürücü faydası bulunmaktadır.
 • Damar sertliğini ve tıkanıklığını önleyeme konusunda yardımcı etkisi bulunmaktadır.
 • Kansere karşı koruyucu ve önleyici etkisi bulunmaktadır
 • Portakallar kişilerin daha sakin kalmasını ve vücutta oluşan yorgunluğun giderilmesini sağlamaktadır.
 • Damarları güçlendirerek olası damar sorunlarına karşı önleyici etkisi bulunmaktadır
 • Grip ve nezle durumunda iyileştirici etkisi vardır ayrıca gerektiği gibi kullanımında grip ve nezleyi önleyici etkisi bulunmaktadır.
 • Ciltlerin daha sağlıklı ve genç görüşmesini sağlamaktadır. Ayrıca hücrelerin kendini yenileme hızını arttırmaktadır
 • Karaciğerin daha etkili ve sağlıklı çalışmasına fayda sağlamaktadır.
 • Vücuttaki zararlı maddeleri detoks sağlayarak temizlemektedir.
 • Yeterli miktarda tüketildiğinde kansızlığı azaltıcı etkisi bulunmaktadır.
 • Hazmı kolaylaştırıcı faydası bulunmaktadır.
 • İçerdiği folik asit sayesinde hamile bayanlar ve bebekler için oldukça faydalıdır. Özellikle çocukların beyin gelişimi konusunda oldukça faydalıdır.
 • Böbrek kumu ve taşı sorunları olan kişilerin kullanımı sonucu daha çabuk kum ve taşın düşürülmesi sağlanmaktadır.

Portakal Nasıl Tüketilmeli

Portakalların taze olarak yenilmesi veya suyunun içilmesi gerekmektedir. Bunun yanında portakal kabukları ve çiçekleri de çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Portakal suyu cildi kaliteli bir şekilde beslemektedir. Çiçekleri ve kabukları kaynatılarak hazırlanan çay spazmlara karşı faydalıdır. Portakallar esas etkisine taze şekilde kullanıldığına etki etmektedir. Diğer türlü taze olmayan portakalların etkisi hem sınırlı olmakta hem de bazı etkilerini gösterememektedir. Portakalların en iyi etkisi kendi mevsiminde görülmektedir. Bu sebeple sera portakallarının etkisi kendi mevsiminde üretilen portakallara göre birkaç kademe daha düşük durumda kalmaktadır. Portakalların tüketilme ilkeleri bu şekildedir. Portakalın faydaları nelerdir sorusunun cevabı bu şekildedir. Şimdi portakal suyu ile ilgili bilgi verelim.

Portakal Suyunun Faydaları

Portakal suyunun faydaları da oldukça çeşitlidir. Sağladığı faydalardan bazıları ise şu şekildedir;

 • Bağışıklık sistemini oldukça güçlendirmektedir. İçeriğinde bulunan yüksek C vitamini sayesinde portakal suyu, bağışıklık sistemini arttırma konusunda oldukça faydalı bir besindir.
 • Vücutta iltihabı önler ve ödemin vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Burada önemli nokta portakal suyunun taze olarak ve sabah erken saatlerde tüketilmesidir.
 • Kötü kolesterol seviyesini normal seviyelere çekmektedir. Düzenli tüketimde kötü kolesterolü ciddi anlamda azaltmaktadır
 • Kan basıncını arttırıcı etkisi bulunmaktadır. Çalışmalar portakal suyu içinde yer alan hesperidin pigment kalp sağlığı konusunda koruyucu etkisi sağlamaktadır. Bu sebeple günde bir bardak portakal suyu sağlıklı bir hayat için son derece faydalı durumdadır.
 • Antioksidan kaynağı durumundadır. En kaliteli ve etkili antioksidan kaynağı durumundadır.
 • Her gün bir adet taze sıkılmış portakal suyu içildiği takdirde zayıflamaya oldukça etki etmektedir. Metabolizmayı hızlandırır ve beyin aktivitelerinin artmasını sağlar. Böylece daha fazla enerji harcamaktadır. Bu sayede fazla kilolar atılmaktadır.

Portakal Kabuğu Çayının Yapılışı

Portakal kabuğu çayının yapılışı şu şekildedir; 2 tane portakal kullanılarak 1,5 litre portakal kabuğu çayı elde edilmektedir. Çayın tadının ve kokusunu daha hoş kokulu olmasını sağlamak için, 3-4 tane karanfil, bir kaç yaprak nane ve limon suyu ve çok az miktarda tarçın da eklenebilmektedir. Şeker atılması önerilmemektedir. Şeker isteyenler kendi bardaklarına atabilirler. Hazırladığımız tüm karışımı çaydanlığa alıp yaklaşık 15 dakika kadar kaynatılmalıdır. Yarım saat dinlenmeden sonra ister süzerek isterseniz süzmeden kullanabilirsiniz.

Dilerseniz daha sonra içmek içinde ağzı kapalı bir şekilde bekletebilirsiniz. Burada bekletilme süresi 1 günü geçmemesi gerekmektedir. Kurumuş portakal kabuklarından yapılan çaylar tazelerine göre aynı etkiyi yaratmamaktadır. Bu sebeple mümkün olduğunca taze kabuklarla bu çayın yapılması en ideal olanıdır.

Portakal Enerji Verir Mi?

Portakallar yoğun miktarda C vitamini ve lif içermektedir. Bu sayede portakal yiyen ve portakal suyu içen kişilerde çok büyük oranda enerji sağlamaktadır. Kendini yorgun ve halsiz hisseden kişiler için portakal en önemli besin kaynağıdır. Bu sebeple spor yapmadan önce ya da spor yaptıktan sonra, sabah güne başlamadan önce portakal tüketmek günün daha enerjik ve zinde geçmesini sağlamaktadır. Tamamen doğal yapısı sayesinde sağlanan enerji saplıklı bir şekilde vücutta kullanılmaktadır. Bu sebeple günde 2 bardan taze sıkılmış meyve suyu enerji açısından son derece ideal bir orandadır. Portakalların enerji sağlama etkisi bu şekilde gerçekleşmektedir.

Portakalın Zararları

Portakallar oldukça faydalı besinlerdir. Fakat bazı durumlarda ve çok tüketildiğinde vücut için bazı zararları görülebilmektedir. Portakalın zararları ise şu şekildedir;

 • Fazla tüketiminde kaş şekerinin yükseltici etkisi görülebilmektedir.
 • 6 yaşından daha küçük çocuklarda aşırı tüketimi sonucu alerjik etki gösterebilmektedir.
 • Hassas bünyeli kişilerde alerjik etki riski daha fazladır.
 • Portakallarda yüksek asit olmasından dolayı gastrit hastalığını tetikleyici etkisi olabilmektedir.
 • Portakallarda aşırı C vitamini bulunmaktadır. Ve C vitamininin aşırı alınması böbrek taşı oluşumuna sebep olabilmektedir.
 • Portakallar yüksek lif barındırmaktadır. Eğer fazla tüketilirse kişilerde karın ağrısı ve ishale neden olabilmektedir.
 • Portakallar son derece asitli yapıda oldukları için mideleri hassas olan kişilerde ağrılara ve yanmalara sebep olmaktadır.

Portakalın faydaları, portakal suyunun faydaları gibi konular hakkında bilgi verdik yazımızı okudğunuz için teşekkür ederiz.

 

Portakalın Faydaları Nelerdir, Portakal Enerji VerirMi, Portakal Suyu Faydaları Kullanıcı Yorumları

“Portakalın Faydaları Nelerdir, Portakal Enerji VerirMi, Portakal Suyu Faydaları” için bir cevap

 1. ihsan gökçen dedi ki:

  portakal dünyada en sevdiğim iki şeyden birisidir.diğeri üzüm.
  “enerji deposu portakal” reklamı çıkalıberi fikrim değişti.
  günde her 5 dakikada bir işitmek insanı çileden çıkarıyor.
  seslendiren kim bilmiyorum ama onu kınıyorum.
  “yiyin için…”anlamsızlığına katlanmak kolay değil.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir