Prompter Nedir, Nasıl Çalışır, Ne İşe Yarar?

Eylül 19, 2018 Tanıtım

 

Son günlerde ismi sıklıkla duyulan prompter ya da diğer adı ile elektronik suflör nedir, ne işe yarar pek çok kişi tarafından merak edilmektedir.

En anlaşılır tabiri ile prompter haber sunan kişilerin akıcı, yanlış kelimelerden uzak, eksiksiz bir şekilde haberlerini okumasını sağlayan cihaz olarak ifade edilmektedir. Bu özelliği sayesinde haber programlarının vazgeçilmezi olarak da kabul edilen bu cihazın ismi yabancı kökenlidir ve Türkçe karşılığı elektronik suflör şeklinde belirtilmektedir. Elektronik slâyt makinesi görevini gören bu cihaz haber yayını esnasında sunucu için kolaylık sağlamaktadır. Bundan dolayı prompter cihazı sunucular için önemli bir yere sahiptir.

Prompter Nedir?

Genel olarak haber sunucuları tarafından kullanılan prompter aynı zamanda siyasetçiler ve ekran karşısında konuşma yapan kişilerin de tercihleri arasında yer almaktadır. Ekran karşısında izleyenler genellikle insanların şaşırmadan nasıl konuştuklarını merak etmektedir. Buna imkân veren ise prompter isimli cihaz olmaktadır. Bu cihaz sayesinde ekranda yapılan konuşmalar daha akıcı ve güzel bir hale dönüşmektedir.

Prompter cihazı uzun yıllar önce icat edilmiştir. İcadından bu yana ekran yüzlerinin sıklıkla kullandığı cihazlar arasında yerini alan prompter kameranın ön kısmına yerleştirilmektedir. Aynı zamanda bu cihaz birden fazla aksesuar ve parçadan meydana gelmektedir. Tüm bu aksesuarlar ve parçalar prompter cihazını daha da kullanışlı hale getirmektedir.

Prompter Cihazı Ne İşe Yarar?

Seyirciye kapalı konuşmacıya ise açık şekilde konumlandırılan prompter ekranında yazılar sunucunun anlayıp okuyabileceği şekilde akmaktadır. Bu sayede kelime hataları, unutkanlık, yanlış ifadeler gibi durumların önüne geçilmiş olmaktadır. Genellikle ulusal yayın yapan kanallar tarafından tercih edilen prompter sayesinde haber programları sorunsuz şekilde sunulabilmektedir.

Sunucunun prompter kullanımını iyi bilmesi cihazın işlevselliği bakımından önem taşımaktadır. Sunucu jest ve mimiklerini sunduğu habere göre ayarlamalı ve ekrana gelen yazıları düz bir metin gibi okumamalıdır. Aksi takdirde sunulan haber izleyicinin gözünde etkisini yitirmekte ve cihazdan direkt okunduğu rahatlıkla anlaşılmaktadır. Bu da yayın yapan kanal açısından istenen bir durum değildir. Dolayısıyla bu konuda biraz dikkatli olunması gerekmektedir.

Prompter Ve Özellikleri

Prompter cihazı kullanımı öncesinde bellek kısmına neler göstereceği yüklenmektedir. Konu ile alakalı yazılar yüklenerek haber akışının doğru şekilde gerçekleşmesi sağlanmaktadır. Cihazın düzgün şekilde çalışabilmesi için altı tane parçaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlar sufle monitörü, kamera ve parlamasını önlemek amacıyla gölgelik, ışın ayıran cam, çekim görüntüleri ve sufle metni olarak tabir edilmektedir. Birbiri ile bağlantılı olan bu parçalar sunucunun profesyonel ve doğru şekilde konuşma yapmasına yardımcı olmaktadır. Prompter ekranı sayesinde konuşmacı ekrandan nasıl göründüğünü ve okuması gereken metni rahatlıkla görebilmektedir. Bu cihaz genellikle sahnenin sol, sağ ve orta kısmına yerleştirilmektedir. Bu sayede konuşmacı yer değiştiğinde kendine en yakın olan prompter cihazını kullanmaktadır.

Prompter Nasıl Kullanılır?

Prompter cihazı kullanımı ilk etapta kolay gibi görünse de aslında pek de öyle değildir. Okuma esnasında sunucunun tamamen kameraya odaklanması gerekmektedir. Bu sırada izleyiciye bakarak konuşması yapılan konuşmanın etkisini daha da artırmaktadır. Bunun yanı sıra konuşma yapmadan önce prompter metinleri mutlaka kontrol edilmelidir. Aksi takdirde yapılan yanlışlar sunucuyu zor ve gülünç durumlara sokmaktadır. Sunum sırasında prompter cihazı konuşmacı ya da kameranın arkasında bulunan bir operatör tarafından akışa bağlı olarak kumanda edilmektedir. Bir düğme yardımı ile ekranda yazıların sorunsuz şekilde akmasına yardımcı olunmaktadır. Bu şekilde haber programları sorunsuz ve doğru şekilde sunulmaktadır.

Prompter Nedir, Nasıl Çalışır, Ne İşe Yarar? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir