Propolis Faydaları Nelerdir? Nasıl Elde Edilir? Ne İşe Yarar?

Mayıs 2, 2019 Gıdalar

Yapışkan reçine gibi bir madde olan propolis, bal arılarının bir ürünü. Değişik maddelerden toplayarak kovanlarına getirerek, dış ortamdan korurlar.

Peki, propolis faydaları nelerdir? Tüketmeniz halinde, size ne gibi etkileri olacak? Doğru ve etkili tüketim olması durumunda, aşağıda verilen faydaların vücudunuzda görülmesi sağlanabilir. Elbette tüketimin dengeli, düzenli olması önerilir.

Propolis Faydaları

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi söz konusu olduğunda, direkt olarak propolis akla gelenler arasında. Sahip olduğu içeriği ile özellikle çocuklarda ve bağışıklık sistemi zayıf olan yetişkinlerde tüketilmesi önerilir. Bu kapsamda direkt olarak ilk faydası için bağışıklık sistemini güçlendirmek olduğunu söyleyebiliriz. Peki, diğer faydaları neler olabilir?

Propolisin faydaları…

  • En Yüksek Etki: Diğer arı ürünleri göz önünde bulundurulduğunda, antioksidan açısından en güçlü arı ürününün bu ürün olduğu sonucu çıkıyor. Bakıldığında, direkt olarak propolis faydaların kapsamında etkisinin yüksek olacağı sonucu çıkıyor. Antioksidan özelliği sayesinde aynı zamanda hastalıklara karşı dirençli olmanızı da sağlayacaktır. Soğuk algınlığından korunmak için kullanılması, tercih edilmesi söz konusu olabilir.
  • Akne ve Uçuklar: Neye iyi geliyor, ne zaman kullanılır gibi soruların yanıtı olarak akne ve uçuklar geliyor. Akne ve uçuk tedavisinde kullanılıyor olması, cildin sağlığının desteklenmesi açısından bir sonuç çıkarır. İyi geleceği söylenen propolis için tüketimin düzenli olması önerilir.
  • Diş Eti Sağlığı: Mevcut olan bir diş eti sorununun olması durumunda, diş eti sağlığını desteklemek açısından tercih edilecektir. Dişlerin korunması, diş etlerinin sağlıklı olması açısından değerlendirilebilecek bir arı ürünüdür.
  • Hastalıklarla Mücadele: Özellikle boğaz yolu enfeksiyonları için tercih edilir. Ağız mukozası sorunları olması durumunda direkt olarak bu ürünlerin kullanılması ile hastalıklarla mücadele etmek kolaylaşacaktır. Propolis hem oral yol ile hem de gargara biçiminde kullanılabilir. Sizin için ne şekilde kullanacak olduğunuz tamamen tercihtir. Etkisi için propolisi değerlendirebilirsiniz.
  • Mide Hastalıkları: Yapılan araştırmalar, faydaları arasında ülser – iltihap gibi sorunların giderilmesi için de tercih edilebileceğini göstermiştir. Ülser, iltihaplı hastalıklar ve buna benzer sorunlarda, propolis kullanımının olması ile azalma olabilir. Korunma amaçlı da tercih edilmesi söz konusudur.
  • Bağırsak Kanseri: Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, propolisin faydaları arasında bağırsaklarda oluşabilecek olan kötü huylu kanser hücrelerinin yok edildiği sonucuna ulaşılmıştır. Bunun için direkt olarak bağırsak kanserinin önlenmesi amacı ile kullanılması avantajlı olacaktır.
  • Hücre Yenileme: Sahip olduğu hücre yenileme özelliği, var olan yaralarınızın hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayacaktır. Bakteri üretiminin hızlı bir şekilde önüne geçilmesi açısından yaralanmalar olduğunda, cilt problemleri olduğunda kullanılması avantajlı olacaktır.
  • Anti iltihap: Aynı zamanda en önemli faydaları arasında, anti iltihap özelliği görülür. Bunun için direkt olarak iltihap problemlerinin ortaya çıkması durumunda, direkt olarak anti iltihap görevi alacak olan propolisin alınması faydalı olabilir. Bu özellik boğaz, damak, enfeksiyon kapma durumu gibi pek çok hususta değerlendirilir. Tüketmeniz halinde, bu faydaları görmeniz sağlanıyor.
  • İçerik: Bakıldığında, içeriğin de sağlamış olduğu çok sayıda fayda var. Bunun için tüketimin C ve E vitaminleri, B1, B2 vitaminleri gibi vitaminlerin faydaları dahilinde de olacağını bilerek olmasını sağlayabilirsiniz. Son derece faydalı olan vitamin bileşenlerinden oluştuğundan, tüketimin olmasını sağlayabilirsiniz.

Propolis Nasıl Elde Edilir?

Propolis arıların ürettiği bir ürün. Reçinemsi bir madde ve bal arılarının değişik bitkilerden toplayarak kovanlarına getirilmesi ile ortaya çıkıyor. Yani tamamen doğal bir şekilde üretiliyor. Propolis nasıl elde edilir sorusuna verilecek olan yanıt üzerinden, siz de rahat bir şekilde doğal olan bu gıdanın tüketiminin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Arılar Bitkilerden Getirir;

Değişik çok sayıda bitkiden getirilen maddeler arı kovanında birleşir. Sonrasında ise arı kovanının arılar tarafından aynı şekilde koruma alınması sağlanır. Dış etkilerden koruyan mikroorganizmalar sayesinde, bu maddeler propolis ile kaplanır. Yani arılar direkt olarak balı korumak adına kendisi bu maddeyi doğal bir şekilde üretir.

Arılar Bitki Tomurcuklarından yapar;

Evet, arıların bu maddeyi elde etmesi tamamen doğal bir şekilde gerçekleşir. Elbette bu maddenin elde edilmesi arıların tomurcuklarından ortaya çıkacaktır. Genel olan arıların propolis üretimini gerçekleştirmesi için karaağaç, kayın ve kozalaklı ağaçlardan birinin tercih edilmesi çok daha avantajlı olacaktır. Arıların propolis üretimini rahat bir şekilde gerçekleştirmesi bu sayede mümkündür. Tomurcukların alındığı ağaca göre, sahip olduğu özellikler değişebilir. Tüketim öncesinde size bilgi verilerek, faydaları söylenmesi sağlanmış olacak.

Propolisin toplandığı bitkiler;

Propolisin gösterecek olduğu etki, direkt olarak bu maddenin üretiminde tercih edilmiş olan bitkilere göre değişecektir. Üretimin başlamasının ardından kovandaki larvalara, bakteri ve mantarlara karşı antibiyotik etkisinin görülmesi söz konusudur. Bu etkinin bitkilerin türüne göre değiştiğini bilmelisiniz.

Arılar tarafından gerçekleşen bu üretimde, kovanda ki hasar ve çatlakların onarımının meydana gelmesi için renginin sarımsı bir renkte olması söz konusu. Arıların propolisi yapması, hazır hale getirmesi aşaması özenle tamamlanıyor. Onlar tarafından bu doğal süreç tamamlandığında propolis elde edilmiş oluyor.

Propolis Ne İşe Yarar?

Propolis direkt olarak haricen kullanılabilecek bir gıda. Bunun için faydalarını elde etmek açısından, kullanımı önerilir. Kullanım amacına göre kullanım şeklini geliştirmeniz söz konusu olabilir. Bunun için direkt olarak propolis faydalarını göz önünde bulundurarak kullanımı sağlayabilirsiniz. Her şeyden önce kış aylarında süt ile karıştırılıp tüketilmesi, D vitamini almanızın yanı sıra bağışıklık sisteminizin de güçlenmesini sağlayacaktır. Propolis ne işe yarar sorusu bu kapsamda, vücudunuzun güçlenmesi açısından avantajlı olacak şeklinde yanıtlanabilir. Sizin için özel olarak yapılmış olan karışımlar ile de kullanımın sizin için son derece faydalı hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Sadece kış aylarında tüketimin bağışıklık sisteminizi güçlendirmesi için değil, vücudunuza etkinin farklı şekillerde yansıması da sağlanabilir. Bunun için direkt olarak koruma sağlaması adına propolisi tercih edebilirsiniz.

Propolisin faydaları neler sorusuna verilen her yanıt için, aslında tüketiminin o kapsamda işe yarayacak olduğu sonucu çıkıyor. Hem cilde iyi geldiği, hem kemiklere iyi geldiği, kas gevşetici görevi gördüğü ve buna benzer pek çok etki görülebilir. Üretilen enzimler sayesinde, boğaz enfeksiyonları, iltihap, damak – diş sorunları gibi problemler için de iyi sonuçlar alınacak olduğu söyleniyor. Kullanımının düzenli ve dengeli olması halinde, propolis ne işe yarar sorusuna verilen yanıtların etkileri görülmüş olacak.

Doğru ve dengeli propolis tüketimi ile faydaların etkisini görebilirsiniz…

Propolis Faydaları Nelerdir? Nasıl Elde Edilir? Ne İşe Yarar? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir