Rambutan Meyvesi Faydaları Nelerdir?

Temmuz 11, 2019 Meyveler

 

Rambutan meyvesi, tropik meyveler sınıfındadır. Güneydoğu Asya bölgesine özgü bir meyve olan Rambutan meyvesi bölgelere göre farklı adlarla anılır. Bu yazımızda sizler için rambutan meyvesinin faydaları nelerdir? Sorusunun cevabını arayacağız.

Küçük boyutuna rağmen Rambutan meyvesi içerisinde yüksek oranda C vitamini içermektedir. Bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olan C vitamini ayrıca vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Rambutan meyvesi içerisinde bakır bulunur. Bu özelliği ile kan hücrelerinin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Rambutan meyvesi antioksidan konusunda zengindir. Kanser, inflamasyonlar ve hatta kalp hastalıkları ile mücadele edebilirsiniz. Rambutan meyvesi güzel tadı sayesinde pek çok kişinin beğenisini kazanmaktadır.

Diyabet Hastalığına Yardımcı Olur

Yapılan araştırmalara göre Rambutan meyvesi anti-diyabetik özelliğe sahiptir. Diyabet hastalığı bulunan hayvanlarda yapılan deneylerde, meyvenin kabuğundan elde edilen fenolik ekstraktlar kan glukoz düzeyinin düşmesine neden olmuştur.

Hamile Kadınlara Önerilir

Rambutan meyvesini hamilelerde tüketebilir. Tatlı yapısı nedeniyle gebelik esnasında ortaya çıkan sersemlik ve bulantı gibi belirtilerin yok edilmesine yardımcı olur. İyi bir demir kaynağı olan meyve, yorgunluk konusunda destek olur. E vitamini bakımından da zengin olan Rambutan meyvesi kaşınma gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olur.

Kilo Dostudur

Rambutan meyvesi düşük enerji oranı nedeniyle kilo dostudur. Ayrıca meyvenin içeriğinde liflerin bulunması kilo verme konusunda sizlere yardımcı olabilir.

Kemik Sağlığına Yardımcı Olur

Rambutanın fosfor içeriği kemik sağlığına destek olur. Bol miktarda fosfor bulundurmasından dolayı kemik oluşumuna katkı sağlar.

Kanserle Savaş İçin İyi Bir Destekleyici

Yüksek antioksidan içeriğe sahip olan Rambutan meyvesi kanseri önlemeye yardımcı olur. Bu antioksidanlar inflamasyonlar ile savaşarak vücutta yer alan hücrelerin korunmasını sağlar. Rambutan meyvesinde bulunan C vitamini serbest radikalleri nötralize eder. Yapılan çalışmalarda rambutan kabuğunun kanserli hücrelerin büyümesini engellediği gözlemlenmiştir.

Kalp Sağlığına Destek Olur

Rambutan meyvesi yüksek lifli içeriği sayesinde koroner kalp hastalıkları riskini azaltır. Hipertansiyon ve kolesterol düzeyleri üzerinde azaltıcı etkisi bulunan Rambutan meyvesi kolesktrolün düşmesine yardımcı olur.

Enerji Verir

Rambutan meyvesinde hem karbonhidrat hem de protein yer alıyor. Böylece gün içerisinde gerekli enerjiyi almanıza yardımcı olur.

Sindirime Destek Olur

İçerisinde buluna lif yapısı sindirim sağlığına iyi gelir. Aynı zamanda kabızlık gibi sindirim sistemi sorunlarının üstesinden gelmenize yardımcı olur.

Antibakteriyel Özelliği Bulunuyor

Çok eski çağlardan bu yana Rambutan meyvesi antibakteriyel özellikleri nedeniyle kullanılıyor. Bu özelliği sayesinde vücudu enfeksiyonlardan koruduğu görülen meyve yaraların iyileşmesine de yardımcı oluyor.

Saç Sağlığına Yardımcı Olur

Rambutan meyvesi kepeğin tedavi edilmesi ve diğer saç derisi problemlerinin üstesinden gelmenize yardımcı olur. Sahip olduğu C vitamini ile saçları ve deriyi besler. İçerisinde bulunan bakır, saç kayıplarına engel olur.

Cilt Sağlığını Destekler

Rambutan meyvesinin çekirdeklerinin cilt sağlığına etkisi de bulunuyor. Çekirdeklerini bir macun haline getirerek cilde uygulayın. Bu macun yapısının cilde düzenli olarak uygulanması cildin yumuşatılmasına yardımcı olur.

Afrodizyak Etkisi

Bazı kaynaklara göre rambutan yapraklarının afrodizyak görevi gördüğü açıklanmıştır. Yapraklarını suda haşlayarak tüketmenin libidoyu arttırmaya yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.

Rambutan Nasıl Kullanılabilir?

Rambutanın meyvesinin yaprakları, çekirdekleri, kabuğunu kullanabilirsiniz.

Kabuklar

Rambutan meyvesinin kabuk kısmında gallik asit bulunur. Bu asit anti-inflamatuvar özelliklere sahiptir. Meyvenin kabukları yıkadıktan sonra kabuklarını çiğ tüketebilirsiniz.

Çekirdekler

Çekirdekleri doğrudan tüketmemeniz gerekir. Saponin adlı bir maddeye sahip olan çekirdekler aşırı tüketildiğinde zarar verebilir. Çekirdeği mutlaka kavurmalı ya da haşlamalısınız. Çekirdeklerde bol miktarda protein ve karbonhidrat bulunur.

Yapraklar

Yapraklarında besleyici sular bulunur. Ağrı kesici özelliği bulunan yapraklar sinir sistemine yardımcı olur.

 

Rambutan Meyvesi Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir