Reyhan Şerbeti Nedir, Reyhan Otu Faydaları Nelerdir, Zararları

Temmuz 30, 2018 İçecekler

 

Reyhan, sağlık konusunda son derece faydalı olarak yer alan bitkisel besinler içerisinde en popüler ve en etkili meyvelerden bir tanesidir. Son derece değerli olarak bilinen bu reyhan bitki tüm dünya üzerinde, birçok kültür içerisinde bir fesleğen adı ile bilinmektedir.

Reyhan, özellikle tıbbi alanda eski zamanlardan bu yana kullanılan bir bitkidir. Mikropları öldürücü ve dezenfektan özellikleri sayesinde son derece kullanışlı bir ot olarak bilinmektedir. Fesleğen yaprakları kalp problemlerinden solunuma kadar değişen farklı sağlık sorunlarını tedavi edebilecek düzeyde yer almaktadır. Bununla beraber pek çok temel besinler ve mineraller konusunda yüksek bir üründür.

Şerbet Nasıl Yapılır?

İlk olarak demet olarak satılan reyhanı bir tasın içerisine koyduktan sonra ve içerisine birkaç damla sirke ekleyerek bekletmeniz gerekmektedir. Daha sonra ise reyhanların iyi bir şekilde temizlenmesinden emin olmalısınız. Reyhanları iyi bir şekilde yıkadıktan sonra bir tencerenin içerisine bir demet reyhan koyarak, 1 litre su ilave etmelisiniz. Daha sonra tencerenin içine limon suyunu, çubuk tarçını ve karanfili ilave edebilirsiniz.

Malzemeleri tamamladıktan sonra tencerenizin kapağını cam bir kapakla kapatmalısınız. Reyhan şerbeti ilk olarak mavi renkte daha sonra mor, ve kırmızımsı bir renk almaya başlayacaktır.  Karışımı 15 dk boyunca tencere içerisine beklettikten sonra içerisindeki malzemeleri bir süzgeç yardımıyla süzebilir ve servis edebilirsiniz.

Servis yaparken içerisine buz eklemek tadının çok daha güzel ve serinletici olmasını sağlayabilirsiniz. Reyhan Şerbetin faydaları;

Solunum Yollarına İyi Gelir

Reyhan virüs, bakteri ve mantar enfeksiyonlarını tedavisinin yanında solunum sistemi tıkanıklığını da düşürmektedir. İçerisinde yer alan farklı bileşenlerin varlığı ile olağanüstü bir yetenek sunabilmektedir. Bu koşullarda hem kronik akut hem de bronşit dâhil olmak üzere solunum bozukluklarında etkili bir bitkidir.

Ateşi Düşürücü

Reyhan bitkisi içerisinde yer alan esansiyel yağlar sebebiyle iyileştirici güçleri bulundurmaktadır. Mükemmel bir antibiyotik ve dezenfektan olarak çalışarak enfeksiyonlardan vücudu korumaya yardımcı olmaktadır. Vücut üzerinde yüksek ateş esas olarak enfeksiyonlar, bakteriler ve hatta alerjik madde ve mantar nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Vücudun bu sorunlara karşı mücadele etmesinin göstergesi olarak yer almaktadır. Reyhan yaprakları kaynatılarak içildiği zaman ise enfeksiyonlarla mücadeleye destek olabilmektedir.

Kalp Dostu

Reyhan kalp sağlığı konusunda da son derece faydalı olan bitkiler arasında yer almaktadır. Reyhanda yer alan öjenol kolesterol düzeylerini düşük hale gelmesinde yardımcı olmakta, felç ve kalp zayıflıkları tehlikesini tam olarak önlemektedir. Bununla beraber içerisinde vitamin C antioksidanlar içermesi sayesinde serbest radikallerle mücadele edilmesinde de yardımcı olmaktadır. Yapılan bazı araştırmalara göre, reyhan büyük oranda kan şekeri düzeylerini de azaltılmasına yardımcı olur. Böylece, kalp hastalıkları problemlerinin önüne geçer.

Kanser Koruyucu

Reyhanın etkili bir antioksidan bitkisi olarak yer almaktadır. Serbest radikallerin hasar durumlarına karşı vücudu korumasından dolayı pek çok kanser türüne karşı etkili bir bitkidir. Reyhan ayrıca flavonoidler içermesi sayesinde radyasyonla beraber oksijen bazlı hasarlardan hücre yapılarını etkin olarak korumaktadır. Reyhan beta karoten üretimi konusunda da destek olarak hücrelerin korunmasını sağlamaktadır.

Strese Yardımcı Olur

Reyhan günümüzde fiziksel rahatsızlıklara iyi gelmesinin yanında, aynı zamanda ruh sağlığına da iyi gelebilmektedir. Sinirlerin yatışmasına yardımcı olan bitki böylece de gerginlik ve depresyon gibi durumlarda sizlere yardımcı olabilmektedir. Reyhan gerilmiş durumda yer alan kan damarlarını gevşetebilen potasyum konusunda da son derece zengindir. Bu yüzden, reyhan çiğnemek günün stresinden uzak durmanızı sağlayacaktır.

Bağışıklık Güçlendirici

Reyhan içerisinde yer alan antioksidanlar ile beraber metabolizmaya destek olmasının yanı sıra yaprakları üzerinde barındırdığı antibakteriyel yağ ile de bulaşıcı hastalık sorunlarına karşı bir koruma sunmaktadır. Topikal olarak da uygulanacak olan reyhan yaprağı soğuk algınlığı ya da herpes içeren viral enfeksiyonlarla mücadele etmektedir.

Karaciğeri Korur

Yapılan çeşitli araştırma uygulamalarında reyhanın karaciğeri korumak adına etkili olarak yer aldığı görülmüştür. Yapılan araştırmalara göre reyhan karaciğer üstünde yer alan oksidatif strese karşı korucu olabilecek bileşikler bulundurmaktadır. Reyhan özü kan üzerinde yer alan toksinlerin atılması, metabolizmanın iyileştirilmesi ve karaciğer problemlerini tamamen ortadan kaldırılıp sağlıklı karaciğer fonksiyonlarını korumaktadır.

Gözü Korur

Reyhan bitkisi şerbeti günlük olarak ihtiyaç duyulan A vitamininin karşılanmasına yardımcı olmaktadır. Antioksidan özellikleri ile beraber reyhan şerbeti acıyan gözler, gece körlüğü gibi göz rahatsızlıkları önlemektedir.

Ağrı Düşürücü

Reyhan şerbeti COX-2 inhibitörü gibi davranarak ve ağrılı tıbbi durumları yer alan insanlar için yararlı bir içecektir. Reyhan şerbetinde bulunan bazı bileşikler nörolojik acıyı hafifletmek için yardımcı olmaktadır. Reyhan şerbeti ayrıca antiseptik olması sayesinde özellikle ülserler, kesikler ve yaraların tedavisinde kullanılmaktadır.

Zararları

Ağız yoluyla gıdalarla beraber tüketildiği zaman reyhan şerbeti güvenli olarak kabul edilir. Reyhan ağız yolu kullanılarak tedavi amaçlı kısa bir süre tüketildiği zaman sağlıklı yetişkinler için güvenli olarak kabul edilir. Uzun süreli tedavi amaçlı kullanılması durumunda ise reyhan güvenli olmamaktadır. Bazı kişilerde reyhan düşük kan şekerine sebep olabilir.  Reyhan yağları kan pıhtılaşmasını azaltmasından dolayı kanamaya neden olabilir. Reyhan ekstreleri kan basıncını düşürebilir.

Reyhan bitkisi yağı ve özleri kan pıhtılaşmasını azaltmasından dolayı cerrahi işlemler sırasında kanama riskini arttırabilir. Ameliyat tarihinden en az 2 hafta önceden reyhan tüketiminin durdurulması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Tavsiye

  • Soğuk su ile beraber iyi bir şekilde yıkanmış reyhan yapraklarının üzerinde hiçbir pestisit kalmadığından emin olunması gerekmektedir.
  • Genel olarak, sahip olduğu koku ve lezzetin bozulmaması adına reyhan, yemek tamamen pişmeye yakın zaman ilave edilmesi gerekir.
  • Taze reyhan yaprakları kullanılarak sebze, kümes hayvanları ya da et yemeği eklenerek lezzet katabilir.
  • Reyhan bitkisi aynı zamanda domates ve yumurta yemekleri içerisinde, çorbalar ve salatalarda kullanılmaktadır.
  • Taze ya da kurutulmuş reyhan yaprağı yemeklerin hazırlanmasında kullanılır.
  • Taze kıyılmış reyhan yaprakları sebzelere zenginlik vermesi ile beraber meyve salatalarına da eklenerek tüketilir.

Reyhan şerbetinin günlük tüketim miktarıyla ilgili net bir sınırlama yer almamaktadır. Hipoglisemi etki için bir klinik araştırmaya göre reyhan çayını günde 2-3 bardak içebilirsiniz. Her yemekten sonra bir bardak reyhan çayı içilmesi uzmanlar tarafında  tavsiye edilmektedir. Böylece çay bağırsak vücut üzerinde ortaya çıkabilecek olan kolikler, gastrit ülser problemi, anoreksi problemi, idrar yolu enfeksiyonu ya da ishal için oldukça son derece etkili hale gelir.

Reyhan Şerbeti Nedir, Reyhan Otu Faydaları Nelerdir, Zararları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir