Run Flat Lastik Nedir Özellikleri Nelerdir?

Aralık 19, 2018 Tanıtım

 

Run flat lastik ya da diğer adı ile patlak yol alabilen lastik pek çok araç sahibi tarafından yaygın olarak tercih edilir.

Güvenlik anlamını taşıyan run flat lastik ile lastiklerde bir hasar meydana geldiğinde bile sürüşe devam edilebilir. Bu lastiklerde delinme ya da sönme meydana geldikten sonra yaklaşık seksen kilometre daha mesafe gidilebilir. Yaşanan sorun sonrasında sürüşe izin veren bu lastikler gelişmiş teknoloji sonrasında üretilmiş ürünlerden biri olarak bilinir. Bu sayede yaşanan acil durumlarda bile aracın kontrolü kaybedilmez ve sürüşe güvenli şekilde devam edilebilir. Hava basıncında önemli derece düşme olduğunda bile bu lastiklerle birlikte yola devam edilebilmesi mümkündür.

Run Flat Lastik Nedir

Run flat lastik yağmurlu ve bozuk havalarda yedek lastik değiştirmeye gerek kalmadan yola devam edilmesini sağlar. Uygulanan run flat teknolojisi sayesinde sınırlı süreyle de olsa lastik kullanılabilir. Burada temel amaç güvenlik seviyesini maksimum düzeyde sürdürmektir. Bu lastiklerin istenilen etkiyi ortaya çıkarabilmesi için belirli mesafe ve hız parametrelerine uygun olacak şekilde kullanılması gerekir. Yapılan bu kısıtlamalarla birlikte basınç kaybı halinde kullanıcıya uyarı gönderilir. Bu uyarının alınabilmesi için araçta lastik hava basıncı izleme sistemi kullanılması zorunlu tutulmuştur. Böylece araçlardaki güvenlik düzeyi üst düzeyde olacak şekilde ayarlanabilir. Günümüzde bu lastiklerin üretimi çok çeşitli markalar tarafından yapılmaktadır.

Run Flat Lastik Her Araçta Kullanılır Mı?

Run flat lastiklerin gerektirdiği teknik özellikler nedeniyle her araçta kullanılabilmesi mümkün değildir. Bu lastikleri kullanabilmek için araçta standart donanımların içerisinde bu lastik özelliğinin de bulunması gerekir. Buna yönelik olarak run flat lastik içerisinde ayrı bir düzenek yer alır. Bu düzenek sayesinde lastikler hava kaybettiği anda araca uyarı verilir. Bunun için araca ait el kitabında detaylı bilgiler bulunur. Run flat teknolojisinin olmadığı araçlarda genellikle şoförlerin büyük çoğunluğu lastiklerin patladığını fark etmeden yollarına devam etmekteydi. Sağladığı avantajlarla birlikte run flat teknolojisi artık son dönemlerde üretilen araçların büyük çoğunluğunda uygulanmaktadır. Böylece yol gidişlerinde araçlar daha da güvenilir hale gelmektedir.

Run Flat Lastiklerin Avantajları Nelerdir?

Run flat lastik avantajları oldukça geniştir. Bu lastikler sürücüler için son derece yararlıdır. Genellikle standart araçlarda lastik patladığı anda yola ara verilmekte ve herkes araçtan inip lastik değiştirmek için ekstra zaman harcanmaktadır. Özellikle güvensiz olan bölgelerde bu tarz işlemler trafik kazalarına sebep olabilmektedir. Bu durum yaşam tehlikesine yol açtığı gibi yolculuğun da mahvolmasına yol açar.

Standart özellikteki lastikler patladığında bazı araçlarda savrulma meydana gelebilir. Bu da bireysel ya ad zincirleme kazalara neden olur. Ancak run flat lastik kullanıldığında böyle bir durum yaşanması söz konusu değildir. Lastiklerde herhangi bir sorun meydana geldiğinde yaklaşık seksen kilometre daha yol gidilebildiğinden dolayı bu süre içerisinde araçta meydana gelen sorunun çözümü için en yakın servise gidilebilir.

Run Flat Lastik İle Reinforced Lastik Farkı Nedir?

Okunuşu olarak bakıldığında bu iki lastik birbiriyle benzer gibi görünse de anlam olarak birbirinden oldukça farklıdır. Run flat lastik patladığında yola devam edebilme özelliğine sahip iken reinforced lastiklerde sürücüler planladıklarından daha fazla yük taşıyabilir. Bunun yanı sıra iki lastik için gerekli olan donanım da birbirinden farklılık gösterir. Run flat lastik için araçta bu lastiğe uygun sistemin olması gerekir. Ancak reinforced lastikler her araçla uyum sağlar niteliktedir. Bundan dolayı pek çok lastik üreticisi yaz lastiklerinde reinforced lastik üretimini tercih etmektedir.

RFT (Patlak Yol Alabilen Lastik)

Lastiklerin patlaması ile ilgili endişelerin bir kenara bırakılmasını sağlayan run flat tyre daha fazla güvenlik sağlayan ve daha kullanışlı olan lastik özelliğine sahiptir. Bu lastikler patlasa bile seksen kilometre hız ile birlikte yaklaşık seksen kilometre daha yol gidilebilir. Aynı zamanda run flat lastiklerle birlikte stepne taşıma ihtiyacına da gerek kalmaz. Bu sayede aracın ağırlığı azalır ve araç içerisinde kullanım için daha geniş yer kalır. Bu lastikleri kullanabilmek için araç içerisinde lastik hava basınç sisteminin olması gerekir. Genel olarak bakıldığında patlayan run flat lastikler tamir edilebilir özelliğe sahiptir. Bunun için en yakın noktada bulunan run flat lastik servisine gidilmelidir.

Pek çok insan yaşanan arıza durumunda tek bir run flat lastik yerine standart lastik takarak karışık kullanıp kullanamayacağını merak eder. Ancak bu tarz karışık kullanım çok fazla önerilen bir durum değildir. Acil durumlar için mecburen standart lastik takılsa da bu lastik kısa süre içerisinde tekrar run flat ile değiştirilmelidir. Çevreye daha duyarlı olması ve güvenlik sağlaması nedeniyle bu lastiklerin daha yaygın şekilde kullanılması tavsiye edilir.

Run Flat Lastik Özellikleri

Run flat lastikler nitrojen ile doldurulmakta olup bu lastikleri ayırt etmek içni genellikle üzerinde RFT logosu yer alır. Performans ve konfor açısından bakıldığında run flat lastikler ile standart lastikler arasında pek bir fark yoktur. Bu lastikler için gerekli olan hava basıncı standart lastikler ile benzerlik gösterir. En uygun ve doğru hava basıncı için araç üreticisinin yönlendirmeleri takip edilmelidir. Temel olarak güvenlik amacı ile üretimi yapılan run flat lastikler yeni nesil lastik teknolojisine sahiptir. Meydana gelen zorlu şartlarda araca yardımcı olan bu lastikler hem aracın hem de içerisinde bulunan kişilerin güvenliğini sağlar. Genel olarak bu run flat teknolojisi lüks sınıf olan araçlarda daha sık tercih edilir. Bundan dolayı yeni üretilen araçlarda run flat sistemine daha sık rastlamak mümkündür.

Run Flat Lastikler ve Fiyatları

Run flat lastikler ileri teknolojiye sahip ürünler olarak bilinir. Fiyatlar üzerinde doğrudan etkili olan bu durum aracı daha da kıymetli hale getirir. Bu sistemin bulunduğu araçların fiyatı biraz daha yüksek olmaktadır. Lastiklere ait fiyatlara bakıldığında ise lastik üretici firmaya bağlı olarak fiyatların farklılık gösterdiği görülebilir. Üst düzey güvenlik sağlayan run flat lastik fiyatları marka, desen, ebat, yük ve hız endeksi, mevsim gibi özelliklere göre değişebilir. Üstün kavrama özelliklerine sahip olan bu lastikler genellikle yirmi dört ay garantili olarak satıldığında dolayı uzun süre boyunca sorunsuz şekilde kullanılabilir. Standart lastikler ile kıyaslama yapıldığında fiyat bakımından run flat lastiklerin yaklaşık yüzde otuz daha pahalıya satıldığı ifade edilir.

Run Flat Lastik Nedir Özellikleri Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir