Ruşeym Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir, Kullanımı, Kullananlar

Temmuz 11, 2018 Bitki Yağları

Ruşeym yağı buğdayın özünden elde edilen bir yağdır. Çok güçlü bir antioksidan olan ruşeym yağı, harici olarak ve oral yolla kullanılabilmektedir. Özellikle birçok sağlık sorunu ve cilt sorununa karşı etkili yardımcı etkisi ile dünyanın birçok noktasında kullanılmaktadır. Günümüzde özellikle kozmetik sektöründe cilt problemleri için üretilen birçok üründe bu yağ etken bir şekilde yer almaktadır. Ayrıca yemeklerde de bu yağın kullanılabilmesi ve yaş sınırlamasının olmaması bu yağın kullanım alanının oldukça geniş olmasını sağlamış durumdadır.

Ruşeym Yağı Nedir?

Ruşeym yağı günümüzde uzman hekimler tarafından çeşitli sağlık ve cilt sorunları için yardımcı nitelikte yoğun bir şekilde önerilmektedir. Günümüzde oldukça yaygın kullanımı olan ruşeym yağı ise buğdayın tepe kısmında canlı kısım ruşeym bölgesinin çekirdeklerden elde edilen yağa denmektedir. Oldukça değerli bir yağ olmasının ana nedeni bir ton işlenmiş buğdaydan sadece 1 kg ruşeym yağının elde edilmesinden dolayıdır. Bu sebeple kullanımının oldukça özenli ve dikkatli yapılması son derece önemlidir. Oldukça az bir oranında bol miktarda omega yağ asitleri, vitamin ve mineral maddeler içermektedir.

Ruşeym Yağı Tüketilmelidir?

Ruşeym yağı kullanım alanı bakımından oldukça geniş bir etki alanına sahip durumdadır. Sağlıklı beslenme ve zayıflama konusunda yardım almak isteyen kişiler bu yağı beslenme programlarına rahat bir şekilde entegre edebilmektedirler. Taze meyvelere, kuru meyvelere, meyve salatalarına, süt, yoğurt ve çorbalara da bu yağ eklenerek tüketilebilmektedir. Günümüzde yemekler pişirilirken baharat yerine de sıklıkla tercih edilmeye başlanmış durumdadır. Beslenme anlamında oldukça faydalı olan bu yağı her yaştan insan doktor onayı ile rahatlıkla kullanabilmektedir.

Ruşeym Yağının Sağlığa Faydaları

Ruşeym yağı hem üretimini son derece az olması hem de sağladığı yardımcı etkiler göz önünde bulundurulduğunda son derece faydalı bir üründür. Bu sebeple kullanımında dikkatli olmak ve doktor önerisi ile kullanılması oldukça önemlidir. Ruşeym yağının sağlığa faydaları ise şu şekildedir;

 • İçeriğinde bol miktarda bulunan omega 3 kalp sağlığının korunması konusunda oldukça fayda sağlamaktadır. Düzenli kullanımı ile kalp sağlığının korumaya yardımcı olmaktadır. Kan dolaşımını da düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Bu sayede kalp krizi geçirme riski oldukça aşağılara inmektedir.
 • Metabolizmanın yağ yakımı oranını arttırma konusunda oldukça yararlı bir yağdır. Bu sayede obezite oluşumunu engellemeye yardımcı bir rolü bulunmaktadır.
 • Erkeklerde sperm sağlığını ve kalitesini arttırmakta yardımcı olmaktadır. Bu durum kadınlarda hamile kalma oranına olumlu bir etki yaratmaktadır.
 • İçeriğinde bol miktarda bulunan A ve E vitaminleri hafızayı ve beyin aktivitelerini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır.
 • İçeriğinde bulunan Magnezyum kan sekerinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Şeker hastalığının tedavisinde yardımcı rolü bulunmaktadır.
 • İçeriğinde bulunan omega 3 yağ asitlerinin enerjiye dönüşmesine yardımcı etkisi bulunmaktadır. Bu sebeple sporcuların kullanmasının uzmanlarca önerildiği bir yağdır.
 • Çok küçük bir oranında A, B, B6, E vitaminlerinin yanı sıra folik asit, fosfor, magnezyum ve potasyum içerir. Omega 3 ve omega 6 yağ asitleri oldukça fazla ve kaliteli bir şekilde bulunmaktadır.
 • Depresyonun yok edilmesine yardımcı olmaktadır.

Ruşeym Yağının Saça Faydaları

Ruşeym yağı birçok alanda olduğu gibi saç sağlığı ve bakımı konusunda da oldukça faydalı ve zengin bir içeriğe sahip bir yağdır. Ama burada dikkat edilmesi gereken ana nokta bu yağın başlı başına tedavi edici özelliğinin olmamasıdır. Hatta her farklı saç tipinde farklı reaksiyonlar gösterebileceği unutulmamalıdır. Bu sebeple hekim onayı ve bilgisi dâhilinde yardımcı nitelikte kullanılması en doğru kullanım şeklidir. Ruşeym yağının saça faydaları ise şu şekildedir;

 • Düzenli kullanımı ile saçların daha parlak görünmesine yardımcı olmaktadır.
 • Sert saç tipine sahip insanlarda düzenli kullanımında daha yumuşak saçların elde edilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Düzenli kullanımı ile saç dökülmelerini azalmasına ve hatta durmasına yardımcı olmaktadır.
 • Saç dökülmelerinden dolayı saçlarda görülen seyrelme bu yağın düzenli kullanımı ile yerini dökülen saçların geri gelmesi konusunda odlukça yardımcı bir etkisi bulunmaktadır.
 • Bu yağın düzenli kullanımı ile saçların daha güçlü ve sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır.
 • Bu yağın düzenli kullanımı saçlarda oluşan kepeklerin azalmasına ve kepek oluşumunun sonlanmasına yardımcı olmaktadır.

Ruşeym Yağının Cilde Faydaları

Günümüzde kadın ya da erkek fark etmeksizin cilt bakımına oldukça özen gösterilmektedir. Bu amaçla birçok bakım ve güzellik ürünü kullanılmaktadır. Bu anlamda Ruşeym yağı saf etkisi ve katkısız yapısı ile cilde oldukça önemli bir yardımcı etkisi görülmektedir. Ruşeym yağının cilde faydaları ise şu şekildedir;

 • Cilt kırışıklıklarının ve yarar izlerinin giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Kuru ciltler için nemlendirici etkisi bulunmaktadır.
 • Yeni hücreler oluşumunda oldukça etkili olan kollajen yapının artmasına yardımcı olmaktadır.
 • Düzenli kullanımında erken yaşlanmayı önlemeye yardımcı olmaktadır.
 • İçeriğinde bol miktarda bulunan E vitamini sayesinde cildi beslemeye yardımcı olmaktadır.
 • Sedef hastalığı ve egzema gibi cilt sorunlarında faydalı etkisi bulunmaktadır.
 • Vücutta oluşan şişkinliklerin önlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Ciltte meydana gelen hasarların tamirinde yardımcı olmaktadır.
 • Doku hasarını azaltıcı ve doku büyümesini arttırma konusunda faydalıdır.

Ruşeym Yağının Zararlar

Ruşeym yağı gerek sağlık gerek cilt ve gerekse saçlar için yardımcı anlamda oldukça önemli bir ürün durumundadır. Günümüzde birçok kullanım alanı olan bu ürün kişinin kendi başına ve kendi iradesi ile kullanması ise oldukça sakıncalıdır. Çünkü bu ürünün faydaları herkeste aynı derecede etki etmezken bazı durumlarda olumsuz etkileri olmaktadır. Bu sebeple uzman önerisi ve kontrolünde tüketilmelidir. Ve herhangi bir yan etkide kullanımı derhal sonlandırılarak uzmanlara başvurulmalıdır. Ruşeym yağının zararları ise şu şekildedir;

 • Çölyak hastalığı ya da glüten alerjisi olan kişiler kullanmamalıdır. Çünkü bu alerjiyi tetikleyen yağ sağlık açısından bu tür sorunu olan kişilerde büyük bir risk oluşturmaktadır.
 • Bazı kişilerde mide bulantısı ve kusmaya sebep olabilmektedir. Bu durumlarda bu yağı kullanmakta kesinlikle ısrar edilmemelidir.
 • Parkinson, hipertansiyon, kolesterol düşürücü ilaçlar ile olumsuz bir şekilde etkileşimde bulunma riski mevcuttur. Bu sebeple düzenli kullandığınız bir ilacınız varsa ruşeym yağı kullanmadan önce doktorunuza danışmak ve onayını almak son derece önemlidir.
 • Hecilt tipi için aynı olumlu sonucu vermeyebilir. Bu sebeple ilk önce cildin küçük bir bölümünde denemek ve olumsuz bir etkisi gözlemlenmediğinde kullanmak çok daha doğru olacaktır.

Ruşeym Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir, Kullanımı, Kullananlar Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir