Sağlıklı Yemek Yağları Nelerdir?

Mayıs 27, 2020 Sağlık

Sağlıklı Yemek Yağları Nelerdir?

Çok eski yıllardan beri merak edilen soruların başında sağlıklı yemek yağları nelerdir gelmekte ve doğru yanıt aranılmaktadır. Günümüze kadar gelmiş pek çok farklı uzman görüşü bulunmaktadır. Ancak her zaman insanların akıllarında bir soru işareti kalmıştır ve annelerinden gördükleri yağları kullanmayı tercih etmişlerdir.

Sağlıklı Yaşam İçin Gerekli Olan Yağlar

Sağlıklı yemek yağları nelerdir sorularına en doğru yanıtları bulmak için uzun yıllar birçok araştırmalar yapılmaktadır. Genel olarak yemek pişirirken kullanılan yağların ne kadar sağlıklı olup olmadığı her zaman insanları ikileme koymaktadır. İnsan vücudu için gerekli olan enerjinin karşılanması için yağ çeşitleri doymuş yağlar ve doymamış yağlar olarak ikiye ayrılmaktadır.

Bu güne kadar yapılan incelemeler doğrultusunda hayvansal ürünlerden elde edilen v oda sıcaklığında erimeyen doymuş yağlar çok fazla kullanılması durumunda farklı rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilir. İşlem görmüş yağlar yüksek oranda doymuş yağ içerir ve doktorlar bu yağların sağlık bakımından zararlı olabileceğini belirtmektedir. Yemeklerde kullanılabilecek en sağlıklı yağlar doymamış yağlar olduğunu uzmanlar tarafından açıklanmıştır.

Sağlıklı Olan Yağlar Nelerdir?

Daha sağlıklı olmak ve uzun bir ömür yaşamak için bir takım yağ çeşitleri sunulmaktadır. Bu yağların daha sağlıklı olmaya yardımcı olabilir. Ülkemiz her konuda bir şifa deposu olmasından dolayı sağlıklı yağ çeşitleri konusunda da destek sağlayabilir. Yemek yaparken sağlıklı yağ çeşitleri şunlardır;

1 – Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizinden elde edilen ve yaklaşık olarak yüzde 86 oranında doymuş bir tür olması daha sağlıklı olmaya yardımcı olabilir. Bu yağ nispeten ısıya dayanıklı ve buharlaşmaya dirençli olmaktadır. Yüksek ısınma deresi bulunan bu yağ sağlıklı kalabilir.

2 – Ceviz Yağı

Ceviz yağının genel olarak üçte ikisi çoklu doymamış türden olup sıcaklığa maruz kalması ile kolay bir şekilde hasar görebilir. Bu neden ile bu yağ türü pişirme amacı ile kullanılması önerilmez. Ancak salata sosları ve soğuk yiyecekler için uygun olabilir. Kalp rahatsızlıklarına iyi gelen ceviz yağı buzdolabında saklanmalıdır.

3 – Ayçiçek Yağı

Ayçiçek tohumlarından elde edilen ve ülkemizde hemen hemen her evde kullanılan bir yağ türü olan Ayçiçek yağı içerisinde bulunan değerler daha sağlıklı olmaya yardımcı olabilir. Ayçiçek yağı pek çok rahatsızlıkların risk oranını azaltmaya destek sağlayabilir ve içerisinde trans yağları içermektedir.

4 – Tereyağı

Uzmanların her zaman tartıştığı ve pek çok kişinin sağlıksız bulduğu tereyağı yemek pişirirken çoğu kişi tarafından kullanılmaktadır. Çok lezzetli olmasından dolayı tercih edilen bu yağ sağlıklı bir yaşam için destek sağlayabilir. Fakat yağın kesinlikle yanmamasına dikkat edilmesi gerekir. Aksi durumunda farklı hastalıkların meydana gelmesine yardımcı olabilir.

5 – Kanola Yağı

Son günlerde çok fazla adını duyuran kanola yağı faydaları çok fazla konuşulmaktadır. Bu durum pek çok kişinin yemek yaparken bu yağı tercih etmesine sebep olmaktadır. Özellikle yüksek pişme noktasına sahip olması sayesinde kızartma ve pişirme işlemlerinde uygulanmaktadır. Böylece yemeklerin daha sağlıklı olmasına destek sağlayabilir.

6 – Soya Yağı

Soya yağı çoğunlukla işlenmiş gıda besinlerinde ve bileşenlerinin içinde bulunmaktadır. İçerisinde bulunan yüksek oranda doymamış yağ özelliği soya yağının sıcaklığa, havaya ve ışığa uzun süre maruz kalması kolayca bozulmasına neden olmaktadır.

7 – Zeytinyağı

Kalp sağlığı bakımından çok önemli bir yere sahip olan zeytinyağı faydaları çok fazla olmaktadır. Bu neden ile yemeklerde bu yağın kullanılması istenilen sağlıklı yemeklerin oluşumuna yardımcı olabilir. Zeytinyağı ile yapılan yemekle hem tat hem de sağlıklı beslenmeye destek sağlayabilir.

Sağlıklı Yemek Yağları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir