Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Eylül 13, 2019 Doğal Bitkiler

Sarımsak Nedir

Günlük hayatta sıkça kullanılan sarımsak faydaları bakımından kapsamlı şekilde ele alınmalıdır.  Destek verdiği hastalıklar vardır.

Botanik Bilgi Açısından Sarımsak

Sarımsak bitkisinin familyası Alliaceae olarak bilinmektedir ve boyu 1 metreye kadar uzayabilir. Sarımsak bitkisi kokusunu toprak altındaki kısmında yer alan yağdan almaktadır. Bu bitkinin yakın akrabalarına bakıldığında soğan, pırasa ilk akla gelen türlerdir. Zaten sarımsak da soğangillerdendir.

Sarımsak Yetiştiği Alanlar

Kaliteli sarımsak yetişen alanlar genelde selenyum bakımından zengindir. Germanyum olan topraklar de iyi sarımsak yetişmesini sağlar. Coğrafi açıdan bakılırsa sarımsak yetiştiği alanlar Türkiye sınırlarında Kastamonu civarında yoğunlaşmaktadır. Taşköprü’de yetişen sarımsağın tadı birçok yerde bulunmamaktadır. Tarih boyunca da Asya’nın güneybatı topraklarında türediği bilinmektedir. Tadı keskin olan bu bitki, raf ömrü uzun olması nedeniyle de avantaj sunar.  Aynı tadı vermese de farklı birçok yerde sarımsak yetiştirilmektedir.

Sarımsağın İçinde Ne Var

Sarımsak besin değerleri epey zengindir. Örneğin 100 gram sarımsakta 28 gram karbonhidrat yer alır. 5 gram civarı protein ve 1 gram da selüloz yer almaktadır. Kalorisi aynı miktar için 140 olarak belirlenmiştir. Vitamin mineral bakımından da epey zengindir vitamini, B, C vitaminleri vardır. Sarımsağın içindeki yağların yağ yaktırtıcı özelliği olduğu bilinmektedir.

Pembe Sarımsak

Sarımsakların kendi içerisinde türleri bulunmaktadır. Beyaz sarımsak en yaygın olan türlerdir. Ancak bir de pembe sarımsaklar vardır. Her iki tür de Türkiye’de yetişmektedir. Toprak verimi ne kadar iyi olursa, sarımsak o kadar etli ve iri olur.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Bakış açısını doğru şekilde belirlemek açısından sarımsak faydaları konusu destekleyici nitelik olarak düşünülmelidir. Yani hastalıklara kesin çözüm için tıbbi bir müdahale gerekmektedir. Bitkisel ürünler destek verebilir.

 • Sarımsak, vücuttaki enfeksiyona yönelik bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardım eder. B bakımdan antibiyotik niteliği vardır denebilir.
 • Damar tıkanıklıklarının azalmasında destek veren bir bitkidir. Buna bağlı olarak kalp dostu olduğu söylenebilir. Dolaşımın daha hızlı bir hale gelmesinde etkisi bulunmaktadır. Atardamardaki kireçlenmeleri engellemede yararlıdır.
 • Uzun vadede kansere yakalanma riskini azaltmaya destekçidir. Kolon kanseri ile pankreas kanseri öncelikli türlerdir.
 • Beyindeki Alzheimer gibi hastalıklara karşı yardımcı olduğu bilinmektedir.
 • Yüksek kan şekerini dengelemeye faydası olduğu bilinmektedir. Ayrıca tansiyon ve kolesterol seviyesinde de aynı etkiyi yapmaktadır.
 • Sarımsak, vücuttaki zararlı parazit ve bağırsak kurtlarının öldürülmesinde etkili bir besindir.
 • Boşaltım sisteminde de faydaları bulunmaktadır. Kabızlığın önlenmesine yardım ettiği bilinmektedir. Ayrıca idrar söktürücü özelliği de vardır.
 • İltihaplanan diş sorunu için ağrıyı azaltıcı etki yapabilir.
 • Vücudun işleyişindeki önemli organların güçlenmesine katkısı vardır.
 • Haşerelere karşı faydalı olabilir.
 • Vücuttaki mantar sorunuyla mücadele etmede yararlı olduğu bilinmektedir.
 • Kulak içinde görülen iltihaplanmaların geçirilmesinde yararlı olabilir.
 • Vücutta oluşan yaraların iltihabının azalmasında faydası olabilir.
 • Böbrek taşlarının azalmasına fayda etmesi olasıdır.
 • Kokusu keskin olmasına rağmen nefes borusu sorunlarında yararlı olabilmektedir.

Sarımsak Kilo Aldırır Mı?

Sarımsağın faydaları içerisinde iştah açıcı özelliği kilo aldırır mı sorularını beraberinde getirmektedir.  Tüketimi esnasında yemeyi devam ettirme isteği uyandırdığı için normal porsiyonlarınızdan daha fazla tüketime başlayabilirsiniz.  Buna dikkat ederseniz kilo alma riski de olmayacaktır. Ayrıca ne tükettiğinize de bağlı bir durum vardır. Bol soslu yağlı makarnayla tüketirken porsiyonları artırmak daha hızlı kilo almaya neden olabilir. Ancak yağsız makarna aynı etkiyi göstermez. Hamur işleri ile tüketilen sarımsak daha hızlı kiloya neden olur. Tabi metabolizma hızınız ve hareket miktarınız da sarımsağın kilo yapıp yapmamasında etkili olacaktır.

Sarımsak, yemek yerken zorlanan çocuklar için sınırlı miktarda tüketilerek etkili olabilir. İştah problemi olanlar için bu bakımdan değerlendirilmesi mümkündür.

Cinsel İstek Artırıcı Etki

Sarımsak tüketimi kötü kokuya neden olduğu için cinsel istek konusunda itici bir görüntü oluşturabilir. Ancak afrodizyak etkisi nedeniyle istek artırıcı bir etki sağlayabilir.  Bunda rahatlatıcı olmasının da etkisi vardır.

Saç Dökülmelerinde Sarımsak Etkisi

Saçlar özellikle erkeklerde genetik nedenlere bağlı olarak dökülebilmektedir. Kadınlarda da mevsim geçişleri ve bazı hastalıklara bağlı olarak dökülmeler olabilir. Sarımsak da saç dökülmelerini azaltabilen bir bitkidir.

 Sarımsağın Yan Etkileri Var Mı?

Sarımsak yan etkileri de değerlendirilmesi gereken önemli bir konudur. Bitkisel ürünlerin genelinde olduğu gibi aşırı tüketim bazı sorunları beraberinde getirebilir. Örneğin midede ağrı yaygın görülen bir sorundur. Bazı hallerde çok tüketimi ciltte kaşıntı gibi alerjiye benzer etkilere neden olabilmektedir. Ayrıca halsizlik, başta uzun süreli ağrı da oluşabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka yakındaki sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Özellikle kan inceltici ilaç kullanan kişilerde bu sorunlar görülüyorsa doktora başvuru mutlaka olmalıdır.

Sarımsak Nasıl Tüketilmeli

Sarımsak tüketimi farklı şekillerde görülebilir. Ancak beslenme uzmanlarının görüşlerine göre çiğ halde ezilerek tüketimi önerilmektedir. Taze sarımsakların özellikle yemeklerde tüketiminin fayda miktarını artırdığı bilinmektedir. Çünkü hidrojen sülfit etkisi söz konusudur. Kan basıncındaki sağlık miktarının artması bu duruma bağlıdır.

Sarımsak kokusunu azaltmak için ne yapmalı

Sarımsak kokusu nedeniyle kola vazgeçilen bir üründür. Faydaları epey çok olmakla beraber, iki gün sürebilen bir koku yaydığı için çevredekilere rahatsızlık verebilir. Bazı kişiler, çiğ tüketmek yerine sütle beraber tüketerek kokunun şiddetini azaltabilmektedir.

Yemeklerde Sarımsak Tozu Faydaları

Yemeklerde sarımsak tozu kullanımı epey yaygındır.   Bu ürün, bir nevi baharat haline dönüştürülen sarımsak gibi düşünülebilir. Ancak faydaları bakımından aynı sarımsak gibi etki vermesi olasıdır.

 • Sarımsak tozu, bedensel ve zihinsel sağlığın korunmasında faydalı bir üründür. Bunu en temelde kolesterol ile sağlayabilmektedir.
 • Sarımsak tozu, östrojen eksikliğinin azalmasına katkı sağlayabilir. Buna bağlı olarak kemik yapısının korunmasına yardım etmektedir. Fakat adet döngüsü duran kadınlar uzman kontrolüyle bunu tüketmelidir.
 • Sarımsak tozunun faydaları, sarımsak ile genel olarak benzer şekilde düşünülebilir. Bir açıdan formu değiştirilmiş bir sarımsaktan bahsedilmektedir. Yemeklerde bir miktar düzenli olarak tüketimi, hem yemeğe tat katar hem de sağlık açısından artılar sağlayabilir.

Sarımsak Tozu Yapılışı

Sarımsak tozu yapmak için basit birkaç adımı takip etmeniz mümkündür. Öncelikle ne kadar yapmak istiyorsanız o kadar sarımsağı almanız ve kabuklarından arındırmanız gerekmektedir.  Daha sonra yıkayıp temizlediğiniz sarımsak dişlerini olabilecek en ince dilimler halinde kesiniz. Bu dilimleri temiz bir örtü içerisine alarak güneşte açık havada bekletmeniz gerekir. Alternatif olarak bu ince dilimleri fırında da kurutmanız mümkündür. İyice kuruması önemli bir detaydır. Sonra bu kuru dilimleri havan içerisinde toz haline gelene kadar ezmeniz gerekir. Kapalı bir kapta bekletilmelidir.

 

 

Sarımsağın Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir