Şeker Oranı Düşük Sebze ve Meyveler Nelerdir

Kasım 7, 2019 Meyveler

Sağlıklı beslenmek isteyenler ya da diyet yapanlar için şeker oranı düşük meyve ve sebzeleri derledik.

Meyvelerdeki Şeker Oranları

İçerdiği vitaminler ve lifler sayesinde çokça tüketilen meyveler genellikle şekerli gıdalardır. Bu yüzden kontrollü olarak tüketmek gerekir. Sağlığına dikkat edenler ya da diyette olanlar az şekerli gıdaları tercih eder. Bu meyve sebzelerden yapılan salatalar ya da ara öğünler ile sağlıklı beslenebilirler.

Şeker hastası olanlar ile kanser gibi hastalıklarla boğuşanlar ise az şekerli gıdaları tüketmek zorundadır. İncir, Trabzon hurması, kavun gibi meyveler yüksek şeker içerdiği için tavsiye edilmez. İşte bu tür gruplar için en az şeker oranına sahip olan meyve ve sebzeleri derledik.

Limon

C vitamini açısından oldukça zengin olan limonun şeker oranı düşüktür. Tadının ekşi olması da şeker oranın az olmasının bir sonucudur. Bu yüzden salatalarda çokça tükettiğimiz limonu aroma vermesi için diğer besinlerinize de ekleyebilirsiniz.

Ahududu

Şekerli bir gıda gibi görünen ahududu aslında mayhoş bir tada sahiptir. Bu yüzden de şeker oranı oldukça azdır. Bir kase ahududu tüketilmesi halinde 1 çay kaşığı kadar şeker alınacaktır. Bol sulu bir gıda olması ile de sağlıklıdır.

Çilek

Oldukça lezzetli olan çileğin şeker oranının yüksek olduğu sanılabilir. Ancak bir kase çilekte sadece 7 gram şeker vardır. Pek bilinmese de çilek C vitamini açısından da oldukça zengindir. Bir kase çilek günlük ihtiyacı karşılayacaktır. Böğürtlen de aynı özelliklere sahiptir ve şeker oranı çilekle aynıdır. Ayrıca böğürtlendeki yüksek lif sayesinde sindirimi de kolaylaştırır.

Kivi

Ekşi tadıyla sevilen kivinin şeker oranı da azdır. Bir adet kivide 6 gram şeker bulunur. Bu yüzden günde bir kivi yemek yeterlidir. Az şekerli meyveler beslenme listesine eklenerek düzenli olarak tüketilebilir.

Greyfurt

Greyfurt oldukça büyük bir meyvedir. Bu yüzden yarım porsiyon greyfurt bir porsiyona denk gelir. Yarım greyfurtta 9 gram kadar şeker bulunur. Özellikle kahvaltılarda greyfurt tüketilmesi oldukça faydalıdır. Tansiyonu düzenleyecektir.

Avokado

Tropikal meyvelerden olan avokado ülkemizde yeni yeni tanınıyor ve seviliyor. Yağ oranı yüksek olduğu için küçük porsiyonlar halinde tüketmek gerekir. Avokado oldukça tatsız bir meyvedir ve şeker oranı oldukça azdır. Bir adet avokadoda yalnızca 1 gram şeker vardır. Ancak yağ oranı yüksek olduğu için günde ¼ avokado tüketmek faydalıdır.

Karpuz

Yaz meyvesi denilince akla ilk gelen karpuzdur. Bol sulu olması ile yaz aylarında sıkça tüketilir. Sulu olduğu için şeker oranı da azdır. Bir porsiyon karpuz, bir kase dilimlenmiş karpuza denk gelir. Bir porsiyonda ise 10 gram şeker bulunur.

Portakal

C vitamini deposu olarak bilinen ve kış aylarında tüketilen portakal şeker açısından fakir sayılabilir. Orta boy bir portakalda 12 gram şeker bulunur. Günde bir porsiyondan fazla portakal tüketmemek gerekir

Şeftali

Yaz meyvesi olan ve tatlı bir tat veren şeftali aslında çok şekerli değildir. Orta boy bir şeftalide 13 gram şeker vardır. Yazın yoğurtla birlikte ara öğün olarak tüketilebilir.

Şekersiz Sebzeler

Şeker konusunda sebzeler oldukça cimridir. Meyveler gibi yüksek şeker içermezler. Özellikle yeşillikler şeker içermezler. Marul, kuşkonmaz, brokoli, Brüksel lahanası gibi sebzelerde şeker yoktur. Bu sebeple şeker hastası olanlar bol bol yeşillik tüketmelidir. Sabah kahvaltılarında, ara öğünlerde ya da yemeklerin yanında yeşillik salatası tüketilmelidir. Domates ve pancar da salatalara eklenebilir. Şeker oranı düşük sebzeler içinde yer aldıkları için tüketilmesi uygundur.

 

 

Şeker Oranı Düşük Sebze ve Meyveler Nelerdir Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir