Şerbetçi Otu Çayı Faydaları Nelerdir, Nasıl Hazırlanır

Aralık 20, 2017 Bitki Çayları

Şerbetçi Otu Çayı Faydaları

Günümüzde bitkisel ürünler şifa alanında giderek daha fazla talep görüyor. Doğadan alınan güçle birçok hastalığa fayda bulunması mümkün… Ancak bunların alternatif tıp tedavisi olduğunu da unutmamak gerekiyor. Yani günümüz tıp dünyası gelişmeden önce bitkilere sıkça başvuruluyordu, ancak artık devam eden tedavilere ek olarak bitkisel ürünlerden faydalanılmakta. Ancak bu hafife alınmayacak bir etki gösteriyor.  Destek tedavilerde şerbetçi otu çayı da oldukça sık başvurulan katkılardan.

Şerbetçi Otu Nedir?

Çok yıllık otsu bir bitki olan şerbetçi otu kendirgiller familyasındandır. Dalları sarmaşık halindeki bu bitki, 7 metre uzunluğundadır. Kozalak şeklindeki meyveleri tohum içerir ve ağustos ortasında çiçek açar. Bitkinin ilk çıkış yeri Avrasya ve Kuzey Amerika’dır. Yetiştiği topraklar ıslak ve nemli yerlerdir.

Kullanım Alanları Neler?

Şerbetçi otunun kullanım alanları çok fazladır. Bu çok yönlülük amaca göre de değişmektedir. İlaç amaçlı kullanılan şerbetçi otunun kozalakları özellikle ilk olgunlaşma aşamasında toplanmaktadır.  Ayrıca bira yapımında da kullanıldığı bilinmektedir.

Şerbetçi Otu İçeriği

Şerbetçi Otu kimyasal bileşenleri şöyledir: uçucu yağlar, potasyum, magnezyum, demir, selenyum, reçineler, mum, organik asitler şeklindedir. Ayrıca, hormonlar, C vitamini, nikel, lipulin de yer almaktadır.

Şerbetçiotu Çayının Sağlığa Faydaları Neler?

Şerbetçiotu  faydaları epey fazladır. Bu faydalar, günlük hayatta artı sağlamak için değerlendirilebilir.  Sağlık problemlerinde tam etki almak için doğru uygulamaya özen göstermek gerekir.  Şerbetçiotu ve tüm diğer bitkisel kaynaklı alternatif tedavi yöntemlerinde bu ayrıntıya önem verilmelidir.

Strese ve Uykusuzluğa İyi Gelir

Yoğun iş hayatı, insanların kendileri için zaman ayıramaması, beraberinde birçok sorunu da tetikleyebiliyor. Bu sorunların başında da stres, uykusuzluk ve anksiyete geliyor. Şerbetçiotu çayı düzenli olarak içildiğinde uykusuzluk sorununu gideriyor. Ayrıca gergin hislerin azalmasında etkili oluyor.   Geceleri uykuya dalmada zorluk yaşayanlar için sakinleştirici içeriği sayesinde derinlemesine etki sağlıyor. Dinlendirici içeriği, özellikle gün içinde yoğun stres yaşayanlar için kapsamlı faydalar barındırıyor. Dimetilvinil karbinol maddesi sayesinde beyin üzerinde kötü hislere neden olan bölüm daha etkisiz hale geliyor. Alkollü bileşik olarak bilinen bu madde, beden sağlığına da iyi geliyor. Ruhsal açıdan çok sayıda faydası olan bu bitki derinlemesine rahatlık sağlıyor.

Kanserle Savaşan Etki

Şerbetçiotu çayının faydalarından biri kanserle mücadelede kapsamlı sonuçlar vermesi İçerisinde yer alan antioksidan maddeler zararlı hücrelerle mücadelede epey fayda sağlıyor.  Özellikle serbest radikallerin yarattığı kötü etkiler oldukça azalıyor.  Yeni olumsuz durumların da önüne geçiliyor. Sayısı artan antioksidan maddeler, geniş bir yelpazede olumlu sonuçlar veriyor.  Hücresel düzeyde koruma sağlayan bitki ideal sonuçlar alınmasını sağlar. Kötü hücrelere neden olan serbest radikalleri önlemek üzere kullanılan şerbetçiotu,  vücutta etkili direnç geliştirmektedir.  Antioksidanların vücutta kanseri önlemesini sağlar.  Birçok bilimsel çalışmada görüldüğü gibi kanserli hücrelerle mücadelede doğa şekilde savunma geliştirir. Şerbetçiotu çayı içerisinde xanthohumol olarak da bilinen içerikler yer alır. Bu içerikler özellikle kanserli olan bölgelerin daha kötü olmasının engellenmesi bakımından önemlidir. Prostat kanserinin başlamasında bu açıdan etkili bir çözüm sağlar. Bu etkisi sayesinde birçok bitki çayına göre de artı sağlar.

Menopoz Dönemine İyi Gelir

Şerbetçiotunda bulunan bir madde menopoz döneminin daha az sancılı geçmesinde etkili olmaktadır. Yapılan tüp araştırmalarında 8-prenylnaringenin adı verilen madde östrojen etkiyi taklit etmekte ve doğal bir kimyasal sağlamaktadır. Bu açıdan menopoz döneminde östrojen düzeylerindeki dengesizlikleri gideren bir etki sağlar. Çok sayıda kadın menopoz döneminde yaşanan semptomlardan kurtulmak için bu çayı kullanmaktadır. Ancak şerbetçiotu çayının kadın üreme sistemlerinde sağladığı katkı bununla da sınırlı değildir. Regl dönemlerinde de epey faydalı olduğu bilinmektedir. Adet kaynaklı rahatsızlıklarda çözüm sağlar. Özellikle şiddetli adet ağrısı çekenler için bu bitki faydalıdır. Östrojenik etkiler sayesinde kramp, sıcak basması gibi durumlar görülmez. Çayının düzenli içilmesi halinde birçok faydası kısa sürede hissedilecektir.

Sindirime Destek Olur

Yenilen besinlerin sindiriminde zorluk yaşandığında şerbetçiotu çayı içmek etkili çözümler sağlar. Mide asitleri üretmek için vücudu uyaran maddeler, yediklerinizin daha hızlı şekilde sindirilmesinde etkili olur. Bu sindirim kolaylığı yenilen yiyeceklerin kolayca yakılmasında da olumlu etki sağlar. Yani bir açıdan kilo dengesinin korunmasında etkilidir. Anti bakteriyel özellikleri olan bu ot, çay şeklinde hazırlanarak düzenli şekilde tüketildiğinde mesane, idrar yolundaki iltihaplanmalara iyi gelir.   Eğer sindirimde zorluk yaşıyorsanız rahatsızlık hissinden kurtulmak için fincan şerbetçiotu çayı içilmelidir.

Açık Yaraların Kolay İyileşmesini Sağlar

Şerbetçi otu çayı faydaları için denilecek başka bir madde ise:Hem içecek olarak hem de harici olarak bitki şeklinde kullanımı olan şerbetçiotu çayı, yaraların iyileşmesini sağlar.  Kesik, böcek sokması, çürükler, bir yere çarpma nedeniyle oluşan sıyrıklar için etkilidir.  Otun doğrudan kullanılması halinde beze sarılarak uygulama olmalıdır. Bu şekilde iyileşme süreci hızlanır. Ancak otun önce çay şekline getirilip sonra süzülerek sarılması daha fazla avantaj sağlar. Enfeksiyonun giderilmesi için doğrudan bitkiyi sarmak yerine suyuyla bekleme olmalıdır.

Osteoporoza İyi Gelir

Osteoporoz hastalığı için şerbetçiotu epey faydalıdır. Özellikle kemik kaybı riski altında olan kişilerde bunun kullanımı önerilmektedir. İltihabın yayılmasını engellemesi ile de bilinen bu çay düzenli olarak içilirse fayda sağlar.

Böbrek ve İdrar Yolları

İdrar sökücü özelliği olan şerbetçiotunun diğer önemli faydası böbrek ve idrar yollarındaki sağladığı katkılardır. Diüretik madde bunda etkilidir. Mesane aktivitesinin artışında bu maddenin etkisi son derece büyüktür. Gereksiz toksinleri dışarı atması, faydasının kalıcı olmasını sağlar. Yani tam idrar yolu temizliği için mutlaka bu ottan düzenli içimi gerekir.  Böbrek taşı üzerindeki şerbetçiotu çayı etkisi ise epey fazladır.  İdrar yollarındaki tüm pisliği gidermesi, beraberinde böbrek taşı sorunlarının da çözülmesini ağlar. Yani sağlıklı idrar yolları böbrek taşının da oluşmaması demek olduğundan bunun için şerbetçiotu çayı içilmelidir. Bu şerbetçi otu çayı faydaları içerisinde yer alır

Şerbetçi Otu Çayı Hazırlanışı

Şerbetçiotu hazırlanış şekli konusuna gelince epey kolay bir uygulama olduğu görülebilir. İşlem sıralamasında şu aşamalar görülür:

Şerbetçi otu kozalaklarının üzerine kaynayan su koyun ve 15 dakika demlenmesi için bekleyin.

  • Çıkan suyu 2 fincan yemek öncesinde için.
  • Uyumadan önce içimi rahat uyku sağlar.

Şerbetçiotu Çayının Zararları Neler?

Şerbetçiotu çayının zararları da dikkate alınması gereken bir konudur. Özellikle hamilelik ve emzirme dönemlerinde bu çayın tüketilmemesi önerilmektedir. Arıca çocukların bu çaydan içmemesi gerekir.  Eğer meme kanseriyseniz ve bunun nedeni östrojen ilişkiliyse bu halde çayın tüketiminden kaçınmak gerekir. Tüketim sırasında aşırıya kaçmamak gerekir. Düzenli kullanımlarda aralık bırakmak gerekir.

 

Şerbetçi Otu Çayı Faydaları Nelerdir, Nasıl Hazırlanır Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir