Sigara nasıl Olur da Kalp Krizine Sebep Olur

Ağustos 6, 2017 Sağlık

Merhaba sevgili okurlarımız. Sigara içenlerden sıkça duyduğumuz sözlerden biridir. Sigara kalp veya damar tıkanıklığıyla ne ilgisi bulunur? gibi sorular duymaktayız.Yani akciğere çekilen duman nasıl kan damarlarını tıkıyor, kalp krizine nasıl sebep oluyor, duman nasıl damarları tıkayabilir gibi merak edilen konuya el atıyoruz.Sigarayı bırakmanız için bizlerde sizlere yardımcı olmak istiyoruz.Şimdi bilimsel olarak bu sorulara cevap verelim:

Sigara nasıl Olur da Kalp Krizine Sebep Olur?

Sigaranın zararlarını sürekli duymaktayız. Yapılan araştırmalarda sigarada 4 bin adet kimyasal madde bulunduğu tespit edilmiştir. Bu doğru bir bilgidir. Sigara  4 bin adet kimyasal bulunmaktadır.Çünkü sigara içinde kimyasal maddelerin ve tütün bileşiminin özellikle yanma esnasında farklı franksiyonlara dönüşmektedir.Dolayısıyla bir kimyasal madde binlerce çeşit tepkimeye girerek farklı maddeler oluşuyor. Sonuç olarak 4 bine kadar kimyasal maddeyi 1 adet sigara içerek içimize almış oluyoruz.İşte bu maddeler damar tıkanıklığı ve kalp krizine sebep oluyor.Peki nasıl?

Sigara içerken içimize çektiğimiz duman ağız, soluk borusu,akciğer ve alveollere giderek burada kan yapısına bu kimyasal maddeler girmektedir.Bu yol üzerinde ağızda ve soluk borusunda bu dumandaki kimyasal maddeler yapışır.Burada birikir ve sonuçta iltihaplanmalara sebep olur. İleri seviyede ise gırtlak kanseri gibi soluk borusu sorunlar görülmektedir.

Soluk borusundan geçen duman alveollere gelir. Kalpten pompalanan kan oksijen almak için akciğerlere gelir.Bu esnada nefesle aldığımız oksijenle birlikte sigara dumanı da kana karışmaktadır.Ancak önemli nokta ise kandaki hemoglobinin sigara dumanını yani karbon monoksiti oksijene gene 400 kat daha etkili bağlamaktadır. Karbonhdioksite göre karbonmonoksit 200 kat daha etkili bağlanır. Çünkü karbondioksitte CO2 karbonmonoksiT ise CO  formülünde oksijenin kimyasal olarak bağlanmaya daha elverişlidir.

Bu bilgilerle birlikte sigara dumanı karbon monoksit içermektedir. Yani 400 kat daha etkili şekilde alveollerden kana geçmektedir.Bu esnada sigarada bulunan 4 bin adet kimyasal da 400 kat etkili şekilde kana geçer. Akciğerde sigara dumanını alan bu kan vücuda pompalanmak için ilk olarak kalbe gitmektedir. İşte sorun tam olarak burada başlıyor. Kalbe gelen bu kan sigaradaki kimyasal maddeler sebebiyle kalp damarlarında iltihaplanmalara sebep olur.Bu iltihaplanmalar damar içinde zaman birikir ve damar tıkanıklığına sebep olur. Ayrıca kolesterolünde etkisiyle iltihaplanan damardaki ufak bir iltihap birikintisi damardan geçen kandaki kolesterolüde kendisine bağlar. Bu şekilde iltihap ve kolesterol birikerek damar tıkanıklığına sebep olur. İlerleyen zamanlarda kalbe giden bu damarlar tıkanır ve kalp krizine sebep olur.İşte sigara bu şekilde kalp krizine sebep olmaktadır.

Ayrıca sigaranın spermlere,üreme sistemine,böbrek,karaciğer ve diğer tüm organlara zarar vermesi bu kanın tüm vücutta dolanıyor olmasıdır.Bu yüzden sigarayı bırakmanızı öneriyoruz. Çünkü ne kadar sağlıklı, kolesterolsüz beslenseniz de sigara dumanı yüzünden vücut için az miktarda gerekli olan kolesterolde bu şekilde kalp krizi ve daha bir çok rahatsızlığa sebep olmaktadır.

Sigaradan biraz da olsa tiskindirebildiysek ne mutlu bizlere… Yazımızı paylaşıp daha çok kişinin bilinçlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu

Sigara nasıl Olur da Kalp Krizine Sebep Olur Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir