Sigarayı Bıraktıktan Sonraki Değişiklikler

Şubat 11, 2020 Sağlık

Sigarayı bıraktıktan sonra her alanda değişimler yaşamakla birlikte özellikle tıbbi alanda ve sosyal alanda hayatınızda büyük değişimler yaşanacaktır.

Sigarayı bırakmaktan daha zorlu bir aşama varsa o da sigarayı bırakmaya karar vermektir. Sigarayı bırakmaya karar vermek bazı kişiler için oldukça zordur. Bunun en önemli nedeni, bırakamama endişesidir. Sigara bağımlıları özellikle sigarayı bıraktıktan sonra yaşayacakları yoksunluktan yana endişe duyarlar. Bunun geçici bir süreç olduğunu bilmek ve bu süreci atlatabileceğine inanmakla başlar her şey. Eğer sigarayı bırakmaya kararlıysanız, bu süreçleri daha kolay atlatabilirsiniz.

Sigarayı bırakmadığınız ve bağımlı olarak hayatınızı sürdürdüğünüz sürece birçok hastalığın kapınızda olduğunu bilmelisiniz. Sigara ile kanser arasında doğrudan bir ilişki bulunmaktadır. Başta akciğer kanseri olmak üzere, rahim ağzı kanseri, yemek borusu, pankreas, gırtlak kanseri gibi birçok kanserle karşılaşmanız yüksek ihtimaldir. Özellikle erkeklerde felç, ülser, kalp krizi, iktidarsızlık gibi sorunlar yaşanırken kısırlık ve KOAH kadınlarda en çok karşılaşılan hastalıklardandır.

Sigarayı Bırakma Evresinde Neler Oluyor?

Sigarayı tamamen bıraktıktan sonra vücutta bazı değişimler gözlenmektedir. Bu değişimlerin sizi kaygılandırmasına gerek yoktur. Birçok kişi birbirinden farklı süreçler yaşasa da ortak olan belirtiler de bulunmaktadır.

Sigarayı bırakma evresinde 8 saat sonra kalp krizi geçirme riskiniz azalır, kan oksijen düzeyiniz normale döner. 48 saat sonra ise kanda bulunan nikotin düzeyi azalır. Buna bağlı olarak tat ve koku duyusu artar. Yaklaşık olarak 20 dakika sonra el ve ayak dolaşımı düzelmeye başlar, nabız normale döner.

Yaklaşık olarak 3 gün sonra nefes alıp vermede rahatlama olur, hava yolları kendi kendini temizlemeye çalışır. Ortalama 2-12 hafta arasında tüm vücuttaki dolaşım düzelmektedir. Spor yaparken tıkanma ve yorulma daha az görülecektir. Özellikle solunum yolunda öksürme, soluk alıp vermede sorun, hırıltılı nefes alma gibi sorunlar yaşıyorsanız, ortalama 3-9 ay arasında düzelecektir. Bir yılından sonra kalp hastalığı riski yüksek derecede azalır. 5 yıl sonra kalp krizi geçirme riski azalır ve birçok kanserin yaşanma ihtimali azalacaktır. 10-15 yıl sonra akciğer kanserine yakalanma riski sigara içenlere göre %50 azalır. Sigarayı bıraktıktan sonraki değişiklerin süresi kişiden kişiye değişmekte, bunu etkileyen farklı faktörlerde bulunmaktadır.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Sosyal Hayatta Yaşanan Değişimler

Sigarayı bırakan kişilerin her alanda hayatlarında değişimler yaşanmaktadır. En çok göze çarpan ve farkında olunan tıbbi alanda yaşanan gelişmeler olsa da sosyal hayatta da birçok kişi yaşadığı değişimlerin farkındadır. Aynı zamanda birçok kişi rahatsızlıktan ve hastalıktan dolayı sigarayı bırakmaya karar verir. Fakat özellikle sosyal alanda birçok değişimin olduğunu söylemek mümkündür.

Sosyal hayatınızda olumlu anlamda birçok değişimin yaşanacağından emin olabilirsiniz. Her şeyden önce sigarayı bıraktıktan sonra tat alma duyunuz gelişir. Yediğinizden ve içtiğinizden daha çok tat almaya ve daha çok zevk almaya başlarsanız. Koku duyunuz gelişir, buda sosyal alanı olumlu etkileyen faktörlerdendir.

Bulunduğunuz ortamlarda bulunan kişilerin sigaradan olumsuz etkilenmesinin de önüne geçmiş olursunuz. Özellikle bebekler sigaranın kokusundan dahi etkilenmektedir. Kendi sağlığınız ile birlikte yakınlarınızınkini de olumlu açıdan etkilemiş olursunuz. Sigarayı bırakmak cinsel hayatı da olumlu yönde etkileyecektir. Cinsel isteksizlik, sigara içenlerin yaşadığı en önemli sorunlardandır. Sigarayı bıraktıktan sonra cinsel anlamda duygularınızda artış olduğunuzu fark edebilirsiniz. Sigarayı bırakan vücut kısa bir süre sonra kendini daha enerjik ve daha zinde hisseder. Sigarayı bıraktıktan sonra hayatınızda yaşanan gelişmelere ve değişimlere dikkat ettiğinizde bunların ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz.

Sigarayı Bıraktıktan Sonraki Değişiklikler Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir