Şınav Nasıl Çekilir? Şınav Çekmenin Faydaları

Aralık 10, 2019 Sağlık

ŞINAV ÇEKMEK ve FAYDALARI

İlk olarak belki de adını sıkça duyduğunuz şınav için şınav nedir sorusunun yanıtı veriliyor. Ardından şınav nasıl çekilir cevaplanacak.

Merak ettiğiniz şınav çekmenin faydaları ve diğer sorularınızın yanıtını da alacaksınız. Peki, şınav nedir, faydaları nelerdir? İlk olarak şınav için en iyi bilinen ve popüler olan egzersizlerden biri tanımı yapılabilir. Tüm vücudu çalıştıran bir egzersiz olması önemlidir. Şınav hakkında merak ettiğiniz öğrenmek istediğiniz her şey detaylı şekilde verilmiştir.

Şınav Nedir?

Şınav hareketi, en basit şekilde vücudu kollar üzerinde kaldırma hareketi olarak açıklanabiliyor. Askeri ordu jimnastiği kapsamında bu şeklide tanımlanır. En temel ve açık anlatımı bu şeklide olacaktır. Bunun dışında aletsiz yapılan egzersizler arasında ilk sırada gelmektedir. Kişinin kolları üzerinde vücudunu kaldırması, vücutta kasların büyük bir bölümünün çalıştırılması demektir. Vücut geliştirme hareketleri söz konusu olduğunda, elbette akla gelenler arasında şınav var. Peki, nasıl çekilir?

Şınav Nasıl Çekilir?

Doğru ve etkili bir spor başlangıcı için aslında ısınmak gerekiyor. Sonrasında şınav aşamasına geçmek kasların sağlıklı gelişimi için son derece önemli olacaktır. İlk olarak şınav nasıl çekilir sorusunun yanıtı verilmelidir. Kollar ve ayak uçları üzerinde duracak şekilde yüz üstü yere uzanılması sağlanır. Ya da dört ayak üzerinde durma gibi de düşünebilirsiniz. Dizler, bacaklar ve karın dahil vücudun bu bölümlerinin yere değmesi istenmez. Sadece elleriniz ve ayak parmak uçlarınızın yerde olduğu pozisyonda olacaksınız. Bu durumda ayak parmak uçları ve ellerin avuç içinden destek alacaksınız. Elleriniz yerine sadece parmakların değmesi gibi durumlardan kaçınmanız gerekiyor. Mutlaka ellerinizin avuç içinden destek almanız, sağlıklı bir şeklide pozisyonu almanız son derece önemlidir.

Şınavş çeşitleri kapsamında bakıldığında, diz ya da kasların yere değdiği çeşitler olduğu da biliniyor. Bunu göz önünde bulundurarak, aslında en doğru şekilde pozisyonu almanız önemlidir. Şınav çeşidine göre, standart bir şınav pozisyonu için almanı gereken pozisyonun nasıl olacağı konusunda bilgi verilmiştir. Ona göre hareket etmeniz, zarar görmeden bu pozisyona gelmenizi sağlayacaktır. Temel şınav hareketinde ayak parmak uçları ve el avuç içleri dışında herhangi bir uzvun yere değmesi istenmez. Buna göre hareket edebilirsiniz.

Gergin Pozisyon;

İlk olarak şınav çekmeye başlamadan önce anlatılan pozisyonda gergin bir şekilde durmanız gerekiyor. Bu pozisyon sizin başlangıcınız olacak. Yani bu pozisyondan yere eğilip şınav çekmeye başlayacaksınız. Gergin durduğunuz pozisyonda mutlaka sorunsuz şekilde ayaklarınızın ve ellerinizin rahat durmasına özen gösterin. Bu sayede siz de sorun yaşamadan şınav çekebileceğiniz diğer ikinci duruşa geçebilirsiniz. Gergin durarak karın kaslarınızın en iyi şekilde çalışmasını sağlayın.

Şınav Çekmek;

Kollarınızı dirsekten kırarak yavaşça yere eğilmeniz gerekiyor. Bu durumda tamamen eğilme yapılacak; ancak hiçbir şekilde tamamen yere yatma şeklinde değil. Dizlerden kolları kırmanız halinde; göğüs, karın gibi bölgelerin yere doğru gelmesini sağlayın. Yere paralel şekilde olmanız önemlidir. Hareketi yaparken duruşların bozulmamasına özen gösterin. Yavaşça yere eğilin ve yeniden yukarı doğru kalkıp ilk pozisyonu alın.

Şınav çekmenin iki pozisyondan oluştuğu görülür. Yani direkt olarak kişinin aldığı duruş pozisyonu ve eğildiği pozisyondur. Kişinin bu iki pozisyon arasında herhangi bir şekilde duruş bozukluğu olmadan hareket etmesi önemlidir. Şınav çekerken dikkat edilmesi gerekenler arasında mutlaka bunlar olacaktır. Güç ve denge en iyi şekilde ayarlanırsa ve hareket için özen gösterilirse, bu hareket ile vücudunuzun büyük bölümünde kas gelişiminin olmasını sağlayabilirsiniz.

Şınav Çekmenin Faydaları

Sporun faydaları yadsınamayacak kadar çok. Elbette şınav çektiğinizde de düzenli bir şekilde buna devam ettiğinizde etkiyi göreceksiniz. Şınav çektiğinizde kol ve karın bölgesinin çalıştığını direkt hissedersiniz. Ayrıca bacak bölgenizin de kasıldığını anlayacaksınız. Doğru ve düzgün bir şekilde yapıldığında, büyük ölçüde etkinin hissedilmesi de sağlanıyor olacak.

Arka kol ve göğüs;

En çok arka kol ve göğüs kaslarının çalışması sağlanır. Sonucunda ise bu kaslarda gelişme yaşanır. Kişinin arka kolunun daha sert ve sıkı olması söz konusudur. Göğüs için de aynı şey geçerlidir. Göğüs bölümünün en iyi şekilde çalışması, göğüs kaslarının ortaya çıkması şınav çekmenin faydaları arasında sayılır. Kasların düzenli bir şeklide çalıştırılması sonucunda bunun ortaya çıkması mümkün olacaktır.

Omuz ve Sırt;

Elbette sadece arka kol ve göğüs değil. Ancak en etkili olanlarının onlar olduğu bilinmelidir. Bunun dışında omuz ve sırtın da şınav pozisyonu ile en iyi şekilde çalışması sağlanıyor. Güvenli bir şekilde yapılmış olmasının yanı sıra doğru ve düzenli yapılması, dönemsel olarak yapılıp bırakılmaması halinde kas gelişimi etkilerinin sırt ve omuz için de etkili olacağı sonucu çıkıyor. Ön bacak için de aşağı yukarı az da olsa etkinin olması söz konusudur.

Kondisyon;

Şınav akla geldiği anda yapılabilecek bir spor hareketidir. Bunun için direkt olarak kondisyon geliştirme söz konusu olduğunda da tercih edilebilir. Kişinin kendisini en iyi şekilde geliştirmesini sağlayacak bir hareket olduğundan mutlaka faydaları arasında yer alır. Sadece kas gelişimi için değil spor açısından da faydalı olması açısından direkt olarak kondisyonu etkilemesi de mümkün olur. Düzenli bir şekilde yapıldığında, her defasında daha çok şınav çekme imkanı da doğduğundan bu hareketin kasları geliştirmesi son derece olanaklı olacaktır. Değerlendirip, yapılabilir.

Şınav Çeşitleri

Faydalı olan bir spor hareketi olduğundan, doğru bir şekilde uygulandığında etkisi görülür. Peki, standart olan şınav dışında farklı şınav çeşitleri neler? Evet, farklı çeşitleri ile de spor alanında tercih edilmesi söz konusu. Bu çeşitlerin oluşması ise tamamen kişinin duruşu ve hareketi yapmasına göre şekilleniyor. Değerlendirip, hareketler yapılabilir.

  • Ayakların duruşuna göre
  • Ellerin omuza göre olan konumuna göre
  • Dirseğin gövdeye olan konumuna göre

Farklı çeşitlerin oluşturulması söz konusu olacaktır. Değerlendirmeniz durumunda, direkt olarak bu hareketlerin de genel olarak aynı kaslar üzerinden etkili olduğunu göreceksiniz. Elbette duruş, hangi kasın daha çok çalıştırılacak olduğu konusunda etkisini gösterebilir. Bu durumda direkt olarak şınav çekmenin faydaları da göz önünde bulundurularak ihtiyaca uygun olan hareketin sık sık düzenli yapılması sağlanacaktır. Şınav çekmenin faydası kapsamında sunulan çok sayıda fayda, aslında sağlıklı olmanızı da sağlar. Spor sağlık demek olduğundan, sporun içinde yer alan her hareketi düzenli ve doğru yapmaya özen gösterin.

 

Şınav Nasıl Çekilir? Şınav Çekmenin Faydaları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir