Sirkeli Suyun Faydaları, Sirkeli Su Neye İyi Gelir, Tarifi

Ağustos 6, 2018 İçecekler

 

Sirkeli su çeşitlerinin artık sadece yemek ve salatalarda kullanılmamaktadır. Özellikle faydalarının ortaya çıkması ile bu birçok rahatsızlığı yardımcı olan sirkeli suların çeşitli karışımlar şeklinde de tüketilmesi sağlanmaktadır. Sirkeli sular kişilerin kendilerinin de yapabileceği oldukça şifalı bir karışım durumundadır. Bunlar içerisinde en çok tercih edilenlerin başında elma sirkesi gelmektedir.

Sirkeli sular içeriğinde bulunan potasyum, kalsiyum, magnezyum, A, B1, B2, B6. C ve E vitaminleri ile çeşitli minareler bakımında oldukça zengin karışımlardır. Bu karışımlar içerisinde yer alan asetik asit içeriği sayesinde yenilen yiyeceklerin vücut tarafından daha kaliteli ve kolay sindirilmesi sağlanmaktadır.

Sirkeli Su Neye İyi Gelir?

Sirkeli sular birçok farklı soruna karşı iyi etkiler göstermektedir. Bu etkiyi gösterebilmeleri için bu sirkeli suların çeşitli besin ve içeceklerle karışım oluşturması gerekmektedir. Sirkeli suyun iyi geldiği durumlar ise şu şekildedir;

 • Su ve elma sirkesi karıştırıldığında vücut için gerekli insülin üretimine iyi gelmektedir.
 • İçeriğindeki pektin maddesi sayesinde 2 çorba kaşığı elma sirkesi ve 1 bardak içme su karışımı kabızlığa iyi gelmektedir.
 • 3 aylık elma sirkesi ve su karışımı kullanımı zayıflama iyi gelmektedir.
 • Sirkeli su kafa derisine masaj ile uygulanırsa kepek problemine iyi gelmektedir.
 • Bir bardak sıcak sı içerisine 4 damla sirke katılırsa kramp ağrılarına iyi gelmektedir.
 • Bal, sirke ve içme suyu karışımı soğuk algınlığı ve öksürük gibi durumlara iyi gelmektedir.

Sirkeli Suyun Faydaları

Geçmişte insanlar sirkeli suların faydalarını çok fazla bilmedikleri için turşu yapımında ve salatalarda kullanmaktaydılar. Günümüzde ise sirkeli suların insan sağlığı için faydaları ortaya çıktıkça çeşitli karışımlar ve kürler şeklinde sirkeli sular tüketilmektedir. Sirkeli suların faydaları ise şu şekildedir;

 • Kilo vermeye yardımcı olma özelliği bulunmaktadır.
 • Böbrek iltihabı ve böbrek taşı sorunu olanlar için oldukça faydalıdır.
 • Burun tıkanıklıklarını azaltıcı faydası bulunmaktadır.
 • Hazırlanan sirkeli su karışımı kaynatıldıktan sonra 3 dakika boyunca yüze ve burna tutulması sonucu migren ağrılarının büyük oranda azalmasını sağlamaktadır.
 • Vücutta yer alan sivilcelerin azaltılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Çeşitli böcek ısırıklarında sonra oluşan kaşıntılar için sirkeli su karışımlarının kaşınan bölgeye sürülmesi kaşıntının büyük oranda azalmasına yardımcı olacaktır.
 • Yorgunluk ve uykusuzluk gibi durumlarda sirkeli su karışımları kişinin yorgunluğunun alarak daha rahat uyumasına yardımcı olacaktır.
 • Mide bulantısının etkisinin azaltılmasında oldukça yararı bulunmaktadır.
 • Ağız ve diş sağlığı konusunda da son derece faydalı durumdadır.

Sirkeli Su Zayıflatır Mı?

Günümüzde insanlar zayıflamak amaçlı çok çeşitli diyet ürünleri denemektedir. Ve bunların birçoğu sağlıksız ve doğal olmayan yöntemler olduğu için ham sağlığa zarar vermekte hem de etkileri geçici olmaktadır. Bu anlamda sirkeli suyun zayıflamaya olan etkisi günümüzde oldukça yaygın bir kullanım alanına erişmiş durumdadır.

Sirkeli suların içeriğinde bulunan asetik asit oranı sayesinde yaklaşık 3 aylık bir kullanım ile karın ve yağ bölgesindeki yağların yakıldığı ve sağlıklı bir kilo verildiği görülmektedir. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi sayesinde kilo verme süreci doğal ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşmektedir. Bunun için günde 2 yemek kaşığı elma sirkesi su karışımının 12 hafta boyunca düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

Sirkeli Su Tarifleri

Günümüzde farklı faydalara sahip olabilmek için çeşitli sirkeli su tarifleri yapılmaktadır. Burada önemli olan belirlenen oranlarda karışımların tüketilmesidir. Sirkeli su tariflerinde daha çok elma sirkeli karışımlar ön plana çıkmaktadır. Özellikle elma sirkesi ve içme suyu karışımı birçok farklı rahatsızlıkta tercih edilen bir tarif durumundadır.

Sirkeli Suyun Faydaları, Sirkeli Su Neye İyi Gelir, Tarifi Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir