Siyah Hardal Tohumu Faydaları, Kullananlar, Kullanımı, Ne İşe Yarar

Ağustos 28, 2018 Doğal Bitkiler

 

Avrupa ve Asya bölgesinde yabani şekilde yetişen tek mevsimlik sarı çiçekler açan bitkiye hardal adı verilmektedir. Hardal bitkisinin siyah olanından yapılan türüne de siyah hardal tohumu adı verilmiştir.

İnsanların doğal olana yönelmeleri ya da pek çok hastalığın tedavisini doğa üzerinde aramasıyla birlikte birçok bitkisel çay ve kürün bilinen önemli konular konusunda tedaviye destek olabileceği ortaya çıkmaktadır.

Siyah Hardal Tohumu Nedir?

Sinapis nigra yani diğer adı ile siyah hardal tohumu da boğaz ağrısından cilt problemlerine kadar pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Siyah hardal tohumu konusunda tüm bilgileri sizler için bir araya getiriyoruz.

Harda Tohumunun Faydaları

Grip, nezle ya da soğuk algınlığı gibi konularda terletici etkisi sayesinde vücudun tam olarak arınmasını ve toksin maddelerin atılmasına yardımcı olan siyah harda tohumuna ekleyeceğiniz 1 su bardağı kaynar su ile beş dakika demlemenizi tavsiye ediyoruz. Bu karışımı günde üç kere tüketmeyi unutmamanız gerekir.

Potasyum ve magnezyum konusunda son derece zengin olması sayesinde kas bölgelerinde meydana gelen kasılma problemlerini ve acı hissinin azaltılmasında yardımcı olmaktadır. Özellikle spor sonrası meydana gelen kas kasılmaları sorunlarında, kadınlarda adet zamanlarında regl sancılarını hafifletmek için ve yorgunluk kaynaklı görülecek baş ağrısını dindirmek amacıyla kullanılmaktadır.

Hardal tohumunun uyku sorunlarını sağlayıcı etkileri de yer almaktadır. En yaygın olarak tavsiye edilecekler arasında kadınlar için menopoz zamanı kaynaklı uykusuzluk sorunları ve yoğun strese karşı rahatlatıcı etkisinin yer almasıdır. Vücudun tam olarak rahatlamasını, dinginleşmesini ve hafif hissetmesine yardımcı olmaktadır.

Tarçınla birlikte toz halinde baharat olarak kullanılması durumunda dildeki tat tomurcuklarında uyarılma, yemek yeme hissi konusunda artma bun bağlı olarak iştahta artış görülmektedir Zayıflıktan şikayet eden kişiler ve sağlıklı bir şekilde kilo almak isteyenler için uygun bir ürün olarak yer almaktadır.

En hayati konular arasında yer alan gıda zehirlenmesinde ise kusarak mideyi boşaltmanıza yardımcı olmakta ve toksik maddelerin vücuttan atılma sürecini daha hızlı hale getirmektedir.

Siyah hardal tohumu yağısı içerisinde bol oranlarda glukosinat ihtiva etmektedir. Glukosinat antioksidan özelliği ile beraber serbest radikallere karşı tutulma özellikleri son derece yüksek bir maddedir. Bu yüzden kanser gibi sorunlardan uzak olmak için ilk aklınıza gelecek adreslerin başında hardal tohumu gelmektedir.

Zararları Nelerdir?

Siyah hardal tohumunun zararları tam olarak görülmemekle beraber deri ile teması fazla olduğu zaman yani aşırı kullanımları sonucunda ciltte tahrişe neden olabilir. Diğer gıdalarda olduğu gibi hardal tohumunun da fazlası zararlı olmaktadır. Hardal tohumu pıhtılaşmayı azalmasının yanında ve regl döneminde vücudu gevşetmesinden dolayı hamileler tarafından kesinlikle kullanılmaması gerekir. Zira anne adayına da zarar verebilmektedir. Bir diğer risk grubu olarak ise emzikli olan anne adaylarında de kullanımı çoğu zaman uygun olmamaktadır. Emziren anneler, kronik rahatsızlığı bulunan, toz ya da bitkisel kaynaklı alerjiye sahip olan kişilerin doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilmektedir.

Kullanımı

Syah hardal tohumunun kullanılması konusunda hangi hastalığın tedavisinde kullanmak istediğinize bağlı olarak değişim göstermektedir. Cilt hastalıklarını giderebilmek ve selüloit oluşumunu engellemek istiyorsanız hardal tohumunu toz haline getirerek üç katı kadar su ile karıştırarak jel haline getirebilirsiniz. Daha sonra ise tülbentten geçirerek ve basen bölgesine uygulayabilirsiniz. Zayıflamaya yardım etmesi için ise siyah hardal tohum tanelerini haşlayıp salatanıza, pilavınıza yoğurdunuza koyabilir ve tok tutucu etkisinden sizde kolayca faydalanabilirsiniz. Sonuç olarak her tedavi için ayrı bir uygulama yer almaktadır.

 

Siyah Hardal Tohumu Faydaları, Kullananlar, Kullanımı, Ne İşe Yarar Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir