Soğan ve Sarımsak Kokusu Nasıl Geçer?

Haziran 9, 2020 Doğal Bitkiler

Soğan ve Sarımsak Kokusu Nasıl Geçer?

Ülkemizde birçok kişinin severek tükettiği ve oldukça sağlıklı molan sarımsak ve soğanların ağızda bıraktığı koku birçok kişiyi bu tatlardan uzak durmaya itiyor.

Soğan ve sarımsaklar yemeklere lezzet kattığı kadar sağlık anlamında ki faydaları ile dikkat çekiyor. Ayrıca soğan ve sarımsaklar çiğ olarak birçok salata ve mezede de yoğun bir şekilde kullanılıyor. Hatta beslenme uzmanlar sarımsak ve soğanların çiğ olarak tüketilmesinin sağlık açısından da oldukça faydalı olduğunu ifade ediyor. Soğan ve sarımsakların bağışıklık sisteminin güçlendirici, kansere karşı koruyucu ve sindirim sistemini destekleyici dahil onlarca faydası bulunuyor. Fakat soğan ve sarımsak tüketiminden sonra ağızda oluşan koku birçok insanı bu besinleri tüketme noktasında geri adım atmasına yol açıyor.

Oyda bazı yöntemlerle birlikte ağızdan oluşan soğan ve sarımsak kokusundan kurtulmak mümkün oluyor. Bu sayede hem bu şifa kaynağı ve lezzetli besinleri gerektiği gibi tüketip hem de günün geri kalanında ağızda herhangi bir koku oluşmadan sosyal ve çalışma hayatına devam edilebiliyor. Burada unutulmaması gereken husus ise soğan ve sarımsak kokusunun giderilmesi noktasında bu kokuları maskeleyen değil giderilmesini sağlayan yöntemleri tercih edilmesi oluyor.

Soğan ve Sarımsak Kokusundan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Soğan ve sarımsak tüketimini oldukça yoğun ve yemek kültüründe önemli bir yer tuttuğu ülkemizde bu besinlerin ağızda bıraktığı ve oldukça rahatsız edici olan kokulardan kurtulmak mümkündür. Soğan ve sarımsak kokusundan kurtulmak için yapılması gerekenler arasında;

Yeşil çay: Soğan ve sarımsaktan meydana gelen ağız kokusunun giderilmesinde en etkili yöntemlerin başında yeşil çay geliyor.  Yeşil çay soğan ve sarımsakta bulunan ve ağızda kokuya neden olan kükürtsü                                                                     bileşenleri yok eden güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Bu sebeple soğan ve sarımsak tükettikten sonra 2 barda yeşil çay tüketimi oldukça faydalı oluyor.

Limon suyu: Ağızda oluşan soğan ve sarımsak kokuları için bir bardak suya yarım limon suyu sıkılarak karıştırılması gerekiyor. Bu karışım soğan ve sarımsak tükettikten sonra içilmeli ve ağızda gargara yapılmalıdır. Bu karışım ağızda kötü kokulara yol açan bakterilerinde öldürmesinde oldukça etkili bir yöntemdir.

Süt tüketimi: Sütün içerisinde yer alan yağ soğan ve sarımsakta yer alan ve kötü kokulara neden olan kükürtsü bileşenleri yok ederek nefesin tazelenmesine yardımcı oluyor. Bu sebeple yağlı süt tercih edilmesi gerekiyor.

Kakule: Kakulenin sahip olduğu güçlü aroma soğan ve sarımsağın sebep olduğu kötü kokuyu tamamen bastırıyor. Bu sayede ağızda kakulenin o güzel kokusu hissediliyor. Ayrıca kakule nefesin tazelenmesine de yardımcı oluyor.

Elma tüketimi: elma soğan ve sarımsak kokusu ile mücadelede en etkili yöntemler arasında yer alıyor. Elmada yer alan enzimler soğan ve sarımsağın ağızda bıraktığı kötü koku yayan bileşenlerin yok edilmesine yardımcı oluyor. Soğan ve sarımsak tükettikten sonra bir adet elma yenmesi ağız kokusunun giderilmesi anlamında oldukça faydalı oluyor.

Nane: Nanenin içeriğinde yer alan klorofil soğan ve sarımsağın kötü kokusunun tamamen bastırılmasına yardımcı oluyor. Ayrıca nane tüketerek nefesin tazelenmesi de sağlanıyor. Ayrıca nane ağızda kötü kokuya neden olan bakterilerin yok edilmesi için antiseptik bir özellik gösteriyor. Nane çatı demleyerek tüketimi yapılabiliyor.

Karbonat: Karbonat soğan kokusunu kesmede en etkili yöntemler arasında yer alıyor. Ayrıca ağızda kokuya sebep olan bakterilerin yok edilmesine yardımcı oluyor. Bunun için bir bardak ılık suya 1 çay kaşığı karbonat ve deniz tuzu karıştırılarak ağızda çalkalanması gerekiyor.

Ayrıca maydanoz, elma sirkesi, hardal sosu ve sakız çiğnemekte soğan ve sarımsağın ağızda oluşturduğu kötü kokularla mücadele etmenini diğer yöntemleri arasında yer alıyor.

Soğan ve Sarımsak Kokusu Nasıl Geçer? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir